Omega 3 kaynağı somon balığının sağlıklı cilt için faydaları

26 Mart 2021- Bersu Ekinci0
cilti.jpg

Gelin bugün sağlıklı ve temiz beslenmenin dış görünüşü nasıl etkilediği konusunda çarpıcı bir örneği yakından inceleyelim ve Omega 3 kaynağı somon balığının sağlıklı cilt için faydaları neler bir bakalım. Biliyorum, somon balığı denilince akla ilk olarak sağlıklı yağ kaynağı olduğu, lezzeti ve elbette kilo vermek, kilo korumak, özellikle de tokluk hissi vermek gibi ayrıntılar akla geliyor. Ama inanın somon balığının faydaları sadece bunlarda sınırlı değil. Çünkü içeriği sayesinde sivilce ve akne gibi sorunları çözmekten cildin sağlıklı görünmesine kadar sayısız faydası var. Haydi o zaman şöyle bir bakalım Omega 3 kaynağı somon balığının sağlıklı cilt için faydaları neler.

Omega 3 kaynağı somon balığının sağlıklı cilt için faydaları

Omega 3 kaynağı somon balığının sağlıklı cilt için faydaları

Deniz ürünleriyle aranız nasıldır bilmiyorum. Ama bir bütünsel beslenme danışmanı ve sağlıklı yaşam eğitmeni olarak bana sorarsanız sofralarınıza sık sık konuk etmeniz gerektiğini önenirim deniz ürünlerini. Özellikle de somon balığını. Birçok faydası var elbette bunlara da birazdan değineceğim ama bunlar arasında en çok bilineni Omega 3 kaynağı olması. Bu önemli, çünkü Omega 3’ü vücudumuz kendisi üretemez, yiyeceklerden almamız gerekir. Omega 3 kaynağı somon balığının sağlıklı cilt için faydaları konusuna böylece başlamış olalım, sonra da devam edelim.

Bir başka önemli nokta daha… Kilo vermek, kilo korumak ya da genel anlamda sağlıklı olmak için uygulayacağınız temiz beslenme programı, bütün bedeninizi olumlu etkiler. Buna aslında sizin ne kadar sağlıklı olduğunuzun etkili bir göstergesi olan cildiniz de dahil. Nasıl ki tükettiğiniz aşırı şeker, tütün ürünleri, susuzluk gibi etkiler, cildinizin hem genel sağlığını hem de dış görünüşünü kötü bir hale getiriyorsa sağlıklı beslenmek de bunun tam tersine bir etki yaratır. Elbette sivilcesiz, aknesiz, yaş alsanız bile kırışıklığı daha az bir cilde sahip olmanın kilit noktalarından biri de sağlıklı beslenmek. İşte bu konuda en çok etkili olanlardan biri de somon balığı.

Omega 3 kaynağı somon balığının sağlıklı cilt için faydaları konusunu şöyle madde madde bir toparlayalım. Bakalım somon balığı tükettiğinizde cildinizde ne gibi olumlu değişiklikler oluyor:

Yaşlanma etkilerini en aza indirir: Omega 3 kaynağı somon balığının sağlıklı cilt için faydaları konusuna özellikle de kadınları çok etkileyen bir konuyla başlayalım. Somon balığı, cildinizdeki yaşlanma etkilerinin azaltılmasına destek olur.

Güneşin zararlı ışınlarından korur: Hepimizin sağlıklı olmak için güneş ışığına ihtiyacı var.  Ama ölçülü olmak kaydıyla! Çünkü güneşin ultraviyole ışınlarının aynı zamanda cilde zarar verdiği de bilinen bir gerçek. İşte somon balığı tüketimi, bu zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruma da sağlar.

İltihaplanmayı azaltır: Omega 3 kaynağı somon balığının sağlıklı cilt için faydaları konusunda bu söyleyeceğim, sadece cildi değil genel sağlığı da ilgilendiriyor. Somon balığı tüketmek, vücutta iltihaplanmayı önler.

Cildi nemlendirir, hidrasyonu sağlar: Lütfen şunu unutmayın. Kuru cilt sağlıksızdır. Cildinizin ışıl ışıl parlaması ve sağlıklı olması için neme ihtiyacı vardır. İşte somon balığı da hidrasyonu sağlar ve cildin kurumasını engeller.

Cildin yağlanma düzeyini dengeler: Cildin kuruması ne kadar kötüyse de aşırı yağlanması da o kadar sorunludur. İşte somon balığı tüketimi, cildin yağ üretiminin dengelenmesine de yardımcı olur. Sivilce ve akne gibi sorunların önlenmesinde büyük etkisi vardır. Omega 3 kaynağı somon balığının sağlıklı cilt için faydaları konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

Peki bu kadar faydası olan somon balığı neler içerir? Gelin ona da bir bakalım. Somon balığında Omega 3 yağ asitleri, selenyum, B6, B12, A, c ve D vitamini, protein, demir, fosfor, potasyum ve magnezyum içerir.

Omega 3 kaynağı somon balığının sağlıklı cilt için faydaları konusunda bu toparlamayı yaptıktan sonra bu değerli besinin genel sağlık üzerindeki etkilerini de bir hatırlayalım istiyorum.

Somon balığının sağlık faydaları

Omega 3 kaynağı somon balığının sağlıklı cilt için faydaları

  • Kilo verme ya da kilo koruma sürecinde ihtiyacınız olan kaliteli protein için zengin bir kaynaktır.
  • Omega 3 yağ asitleri konusunda pek az yiyecek somon balığıyla yarışabilir.
  • Başta B12 olmak üzere B vitaminin birçok çeşidini içerir.
  • Mide, kolon, pankreas ve kan kanserine yakalanma riskini azaltır.
  • Kan basıncını dengeler.
  • Göz sağlığı için yararlıdır.
  • Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.
  • Konsanstrasyonu ve hafıza gücünü artırır.

 

 

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.