Yağ yaktıran yiyecekler; Kilo vermeye yardımcı altın anahtarlar

6 Şubat 2018- Bersu Ekinci0
kubakita.jpg

Açık konuşalım, bir açıdan bakıldığında kilo vermek gerçekten zor bir iş. Ama bir başka açıdan bakıldığında da gayet kolay. İşin sırrı ise,  kilo vermeye yardımcı yağ yaktıran yiyecekler Zayıflamak için bazı yiyecekleri hayatınızdan çıkarmanız gerektiği gibi bazılarını da tam tersine sofranızın baş köşesine koymanız gerekiyor. Gelin bakalım incelme hayalinize ulaşmaya çalışırken zayıflama sürecinde yağ yaktıran yiyecekler neler?

Protein zayıflatır

balık

Proteinler doğal yapıları gereği termojeniktir. Yani bu şu demek; bu yiyecekler sindirim sürecine girdiğinde bedeninizde ısı üretir. Yani bir başka deyişle vücut yağlarını parçalayıp enerji üretirler. Ya da daha kolay anlaşılır şekilde özetleyelim: Proteinler vücudun yağ yakma sürecini tetikler.

Sözün burasında protein zengini yağ yaktıran yiyecekler neler bir hatırlayalım:

  • Balık

Omega 3 yağ asitleri açısından son derece zengindir. Ama sadece bu kadar değil. Balık, vücudun yağ yakma sürecini hızlandıran yağsız proteinler de içerir. Özellikle somon balığına sık sık sofranızda yer verin.

  • Badem, fındık, ceviz

Bu yiyecekler faydalı yağlar açısından zengindir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakma sürecine destek olur. Ama bu kuru yemişleri tüketirken miktarına dikkat edin: Söz gelimi badem ya da cevizi bir avuçtan fazla yemeyin. Aksi halde zayıflama sürecine olumsuz etki etmiş olursunuz.

  • Yumurta

Bir başka protein deposu olan yumurta, yağ yaktıran yiyecekler listesinde ilk sıralarda. Ayrıca güne bir yumurta yiyerek başlamanız halinde açlık hissini de kontrol altına alabilir ve kilo verme sürecini hızlandırırsınız.

  • Tahıllar

Kilo verme sırasında vücutta yağ yaktıran yiyeceklerden biri de tahıllar. B vitamini, A vitamini ve lif açısından son derece zengin olan tahıllara günlük beslenme programınızda gereken değeri vermenizi öneririm. Özellikle yulafın, yağları absorbe edici özelliği olduğunu, darının da safra salgılarını artırıp yağ yakma sürecine katkıda bulunduğunu not edelim.

Elma incelmeye yardımcı olur

elma

Elma,  lif açısından son derece zengin bir meyve. Bu özelliğiyle de kilo verme sırasında en başta gelen yardımcılarınızdan biri olacak. Gün içinde acıktığınız zaman başka besinlere yönelmek yerine bir elmadan birkaç ısırık aldığınızda açlık hissini de kontrol altına almış olacaksınız.

Tarçın kan şekerini dengeler

tarçın

Tadı ve kokusuyla yiyeceklere lezzet katan tarçın, en çok yağ yaktırma özelliğine sahip baharat. Öncelikle zayıflama sürecinde sizi en çok zorlayan sorunlardan birini çözümü de tarçında: Yani bu lezzetli baharat kan şekeri düzeyinizi dengeler. Bir yandan da bedeninizin yağ yakmasını hızlandırır.

 Yeşil yapraklı sebzeler yağ yaktırır

yağ yaktıran sebzeler

İşte kilo vermeniz sırasında size yardım elini uzatacak yağ yaktıran “dostlarınız.” Ispanak, brokoli, marul, roka  başta olmak üzere bütün yeşil yapraklı sebzeler.

Acı biber metabolizmayı hızlandırır

yağ yaktıran yiyecekler neler

Birçok insanın zayıflarken sık sık tükettiği besinlerden biri de acı biber. Bu biberin içerdiği kapsikain adlı madde, metabolizmayı hızlandırır ve vücudunuzun daha çok yağ yakmasını sağlar.

Greyfurt: Yağ yaktıran sihirli meyve

yağ yaktıran yiyecekler

Kilo verirken yağ yaktıran sihirli meyve greyfurt. Zayıflamaya çalıştığınız dönemde günde bir tane greyfurt tüketmeyi deneyin. Dilerseniz greyfurtu dilimleyip salatanıza da katabilirsiniz.

Aslında bütün bu saydığımız yiyecekler,  sağlıklı beslenme programının olmazsa olmazları. Sadece kilo verme sürecinde değil kilo koruma sırasında da bu yiyeceklere sofranızda dengeli olarak yer vermeye dikkat edin.

Siz en iyisi bu yağ yaktıran, metabolizma hızlandıran ve zayıflatan yiyecekler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve sağlıklı beslenmek için beslenme danışmanınızı arayın.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.