Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu

9 Mart 2020- Bersu Ekinci0
sahar2.jpg

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada milyonlarca insan 2020’nin ilk günlerinden beri endişe içinde. Bir yanda doğal felaketler diğer yanda tüm dünyayı sarsan salgın hastalık… Büyük olasılıkla kimse geceleri rahat uyuyamıyor. Ama öte yandan bahar da kapıda! Yani doğa kendi döngüsünü sürdürüyor. Madem doğa hayatımızda taptaze bir sayfa açmaya hazırlanıyor o zaman gerekli önlemleri alıp endişeleri biraz uzaklaştırma ve yaklaşan yeni mevsime yani ilkbahara hazırlanma zamanı! O halde gelin sizinle kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu konusunda konuşalım biraz. Yani hem bedenimizi hem ruhumuzu temizleyip, güneşin daha uzun süre gökyüzünde kalacağı, ağaçların çiçek açacağı, doğanın uyanacağı zamana hazırlanalım. Eminim ki daha güzel günler bizi bekliyor. Şimdi bir bakalım, hem bedenimizi hem zihnimizi temizlemenin yolları neler, kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu nasıl yapılır.

Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu: Önce sağlık

Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu konusuna, aslında bunun sadece fazla kilolardan kurtulmak ya da formda kalmak için değil sağlığımızı bozan kötü beslenme biçimlerinden ve olumsuz alışkanlıklardan kurtulmak için de bir fırsat olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum.

Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu konusuna önce beslenme önerileriyle başlayalım. Hangi besinleri yiyelim ki bedenimiz toksinlerden kurtulsun. Haydi bakalım…

Keskin tada sahip besinler tüketin: Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu konusuna bu maddeyle başlayalım. Peki “keskin tada sahip besinler” deyince aklımıza ne gelmeli? Brokoli, Brüksel lahanası, turp, roka, limon, greyfurt, portakal gibi besinleri sayabiliriz. Bu besinler, kanınızı ve karaciğerinizi temizleyen vitamin ve mineraller içerir.

Yiyeceklerinizi buğulama yöntemiyle pişirin: Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu konusuna böyle devam edelim… Sebzelerinizi buğulama yöntemiyle pişirin ve bir miktar kemik suyu kullanın. Bu kemik suyunu dilerseniz sebzelerinizi pişirirken içine ekleyebilir, dilerseniz de içebilirsiniz.

Tükettiğiniz tuz ve yağ oranına dikkat edin: Yiyecekleriniz için bir miktar zeytinyağı kullanabilirsiniz ama kızartmalardan kesinlikle uzak durun. Tuz, vücudunuzda ödem birikmesine neden olur, bu yüzden miktarı en aza indirin.

Bol baharat kullanın: Tuz alımını mümkün olduğunca azaltırken kullandığınız, yağ yakmaya yardımcı olan baharatların miktarını artırabilirsiniz. Rezene, zerdeçal, kimyon, tarçın, kırmızı biber  ve taze nane kullanabilirsiniz.

Fazladan iki bardak su için: Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu konusuna aslında her zaman söylediğimi tekrarlayarak devam ediyorum: Su için… Ama her zamankinden biraz daha fazla için. Günlük su alımınıza fazladan iki bardak ekleyebilirsiniz.

Gelelim hayat tarzına

Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu

Fazladan 30 dakika hareket edin: Sağlıklı kalmak, kilo vermek ya da kilo korumak için zaten fiziksel anlamda aktif bir hayat sürmek gerektiğini biliyorsunuz. Ama kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu konusunu anlatırken buna ek olarak söylemek istediğim başka bir ayrıntı var. Bütün bunlara fazladan bir 30 dakika hareketi daha ekleyin. Belki çocuklarınızı alıp bir parka götürüp birlikte oyun oynayabilirsiniz ya da en azından bir- iki aylığına bir dans sınıfına yazılabilirsiniz. Özetle her zamankinden daha fazla hareket edin.

Yarım saat erken yatın: Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu konusunda günlük yarım saat fazla aktivite ekledik ama bunun bir de karşılığı var: Yarım saat daha erken yatın. İlk anda detoks ile ilgisi yokmuş gibi görünebilir ama kesinlikle zihinsel ve bedensel temizliğin bir parçası bu da. Yapılan araştırmalara göre uyku eksikliği obezite riskini de fazla yiyecek tüketme riskini de artırıyor. Fazladan yarım saat uyuyarak hem daha fazla dinlenmek hem de bedeni ve zihni temizlemek mümkün.

Zihninizi temizleyin: Biraz önce de söyledim detoks sadece beden için değil zihin için de gerekli. Bunun tek yolu da yarım saat fazla uyumak değil kuşkusuz. Dikkat edilmesi gereken başka ayrıntılar da var. Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu konusunda şimdi de sıra bu noktaya geldi. İstediğiniz kadar sağlıklı beslenin, düzenli egzersiz yapın günün sonunda içsel anlamda mutlu değilseniz, olumlu düşünmüyorsanız sağlıklı alışkanlıkların size yüzde yüz faydası olmaz. Bunun için zihninizin de temiz olması gerek. Başta kendiniz olmak üzere bazı insanlara ya da olgulara yönelen nefret, öfke gibi duygulardan sıyrılın. Sizi rahatsız eden insanları hayatınızdan çıkarın, olaylara sadece olumsuz yanından değil bir de başka açıdan yani olumlu açıdan bakmaya çalışın. Yani bardağın yarısı boş olabilir ama diğer yarısı kesinlikle dolu!

Bütün bunlar kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu konusunda size önereceklerim. Bedeninizi, sindirim ve boşaltım sisteminizi toksinlerden kurtarmak için tüketebileceğiniz içeceklerle ilgili bilgi ve tarifler gelecek yazımda.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.