Kilo verme ve kilo koruma konusunda temiz beslenme için ipuçları

26 Haziran 2019- Bersu Ekinci0
ESY-019402020-1.jpg

Diyelim ki amacınız kilo vermek ya da kilo korumak… Yani sağlıklı yaşam… Peki fazla kilolardan hayat boyu kurtulmak ve olabildiğince sağlıklı kalmak için ne yapmak gerek? Elbette temiz beslenmek. Bunun için de dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar var. Gelin bugün bu ayrıntılara yoğunlaşalım, kilo verme ve kilo koruma konusunda temiz beslenme için ipuçları vereyim size. Kilo vermek ya da kilo korumak için nasıl bir alışveriş yöntemi belirlemeliyiz, hangi gıdaları nasıl yemeliyiz? Bütün bu soruların yanıtlarını biraz inceleyelim. Hazırsanız başlıyorum kilo verme ve kilo koruma konusunda temiz beslenme için ipuçları vermeye.

Kilo verme ve kilo koruma konusunda temiz beslenme için ipuçları: İlk adım doğru alışveriş

Kilo verme ve kilo koruma konusunda temiz beslenme için ipuçları

Kilo verme ve kilo koruma konusunda temiz beslenme için ipuçları konusunda ilk adım doğru alışveriş… Elinizde bir listeyle alışverişe çıktığınızda olabildiğince organik gıdalar satın almaya çalışın. Hem et hem de meyve sebze konusunda geçerli bu söylediğim. Paketlenmiş ve ambalajlanmış olanlar yerine açıkta satılanları tercih etmeye çalışın. Böylece ambalajlamış ve özellikle de donmuş gıdaların içeriğinde yer alan şeker başta olmak üzere çeşitli katkı maddelerinden de uzak durmuş olursunuz.

Tam tahıllar tüketin

Kilo verme ve kilo koruma konusunda temiz beslenme için ipuçları vermeye devam edeyim. Beyaz ekmek, makarna, beyaz pirinç gibi işlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durun. Bunlar gördükleri işlem sırasında besleyici özelliklerini kaybeder ayrıca vücudunuza fazladan şeker yüklenmesine neden olur. Bunun yerine tam tahıllara yönelin. Yulaf ezmesi, arpa, chia tohumu ya da siyah pirinç gibi. Kilo verme ve kilo koruma konusunda temiz beslenme için ipuçları hakkında söyleyeceğim önemli ayrıntılardan biri de bu. Yeri gelmişken yapılan bilimsel araştırmaların, bu tür tam tahıllar tüketmenin, kalp ya da diyabet hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olduğunu kanıtladığını da hatırlatmak isterim.

Kilo verme ve kilo koruma konusunda temiz beslenme için ipuçları: Etiket okur- yazarlığı şart

Kilo verme ve kilo koruma konusunda temiz beslenme için ipuçları

Temiz beslenme konusunda önemli bir ayrıntıya daha sıra geldi. Onu da şöyle özetleyebilirim: Etiket okur- yazarlığını öğrenin. Bu ne demek? Kilo verme ve kilo koruma konusunda temiz beslenme için ipuçları hakkında önemli noktalardan biri bu. Alışverişe gittiğinizde özellikle ambalajlanmış bir ürün satın alırken üzerindeki etiketi dikkatli okuyun ve satın almak üzere olduğunuz gıdanın içeriği hakkında bilgi sahibi olur. Temiz besinlerin tuz ve şeker oranı düşüktür. Tam tersi olarak işlemden geçirilmiş gıdalar ise hem şeker hem de tuzu yüksek oranda içerir. Her ne kadar bu tür gıdalardan uzak durmanız gerekse de zorunlu kaldığınız durumlarda elbette satın alacaksınız. Ama üzerindeki etiketi dikkatli okuyup ne oranda şeker ve tuz içerdiği hakkında bilgi sahibi olun. Eğer temiz beslenme koşullarına uymadığını fark ederseniz de o ürünü sakince market rafına geri koyun!

Yapay içeriklerden uzak durun

Kilo verme ve kilo koruma konusunda temiz beslenme için ipuçları dedik devam edelim. Önemli bir ayrıntıya daha sıra geldi. Temiz beslenmek demek yapay tatlandırıcılar ya da renklendiricilerden uzak durmak anlamına geliyor aynı zamanda. İçinde şeker olmayan ama yapay tatlandırıcı barındıran, gıda boyasıyla rengi değiştirilmiş yiyeceklerden kesinlikle uzak durun.

Yudum yudum su için

Kilo verme ve kilo koruma konusunda temiz beslenme için ipuçları

Kilo verme ve kilo koruma konusunda temiz beslenme için ipuçları vermeye devam edelim. Alışveriş kısmını kısaca özetledik. Şimdi sıra geldi ne yiyip ne içmek gerektiğine. Amacınız temiz beslenmek ise uzak durmanız gereken ürünlerin ilk sırasında ambalajlı meyve suları geliyor. Onun yerine bol bol su içmelisiniz. Su hem hayatın temel kaynağı hem de kalorisi düşük. Bedeni toksinlerden arındırıp metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olması da cabası. Suyunuzun içine birkaç dilim limon, salatalık, birkaç tane çilek ya da yaban mersini, birkaç yaprak taze nane koyabilirsiniz. Bir başka sağlıklı seçenek de yeşil çay tüketmek…

Kilo verme ve kilo koruma konusunda temiz beslenme için ipuçları: Et ve mandıra ürünleri

Temiz beslenme konusunun en önemli ayrıntılarından biri bu. Yumurta ya da et satın alırken bildiğiniz yerleri tercih edin. Yani, hormon verilmiş hayvanlardan elde edilen etlerden uzak durun. Yoğurt konusunda da marketlerden alışveriş yapmamanızı öneririm. Çünkü raflardaki yoğurtlar sayısız katkı maddesi içeriyor ve bunların her biri sağlığı zararlı. Bunun yerine yoğurdunuzu evde emin olduğunuz bir yerden satın aldığınız sütle kendiniz mayalayın.

Kahve ve alkol tüketimine dikkat

Kilo verme ve kilo koruma konusunda temiz beslenme için ipuçları

Kilo verme ve kilo koruma konusunda temiz beslenme için ipuçları deyince alkol ve kahve tüketimini atlamak olmaz. Bazı uzmanlara göre temiz beslenme denilince hem kahveyi hem de alkolü tamamen listeden çıkarmak gerekiyor. Ama bana sorarsanız ölçülük tüketirseniz sakıncası yok. Günde bir fincan Türk kahvesinden ya da bir kadeh rakıdan zarar gelmez. Ama dikkat! Kahveye şeker koymamak, alkol konusunda da bir kadehi açmamak şartıyla.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.