Salata yemek zayıflatır mı? - BERSU EKİNCİ -

29 Kasım 2018- Bersu Ekinci
doma.jpg

Siz de yaparsınız belki zaman zaman… Özellikle dışarıda yemek yediğinizde daha sağlıklı ve kilo almayı engeller düşüncesiyle salata tercih ediyorsunuzdur. Peki gerçekten salata yemek zayıflatır mı? Elbette sadece salata tüketerek kilo verme ya da kilo koruma fikri hiç sağlıklı değil, ama salatanın faydaları da tartışılmaz. Tok tutma ve sindirim sistemine katkıları bir yana, salata içerdiği malzemeler sayesinde de vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlar. Yani bir başka deyişle salata tüketmenin kilo verme konusunda da kilo koruma konusunda katkısı var. Gelin biz şimdi başa dönelim ve o sorunun yanıtlarına bir göz atalım: Salata yemek zayıflatır mı? Hangi malzemeleri kullanırsak yediğimiz salata kilo vermeye ya da kilo korumaya yardımcı olur?

Salata yemek zayıflatır mı? Aslına bakılırsa, kilo vermek isteyenler için bir tür can simidi salata. Önemli olan içinde yer alan malzemeler. Çünkü salatada kullanılan bazı sebzeler gerçekten de metabolizmayı hızlandırmaktan yağ yakmaya, kan şekerini düzenlemekten sindirim sisteminin düzenli çalışmasına kadar çok sayıda yarar getiriyor.

Şimdi bir bakalım, hangi sebzeleri kullanırsak salatanın kilo verme ya da kilo koruma konusunda daha çok fayda sağlarız.

Salata yemek zayıflatır mı? Tabağınızı renklendirin

Salata yemek zayıflatır mı?

Sizin de iyi bildiğiniz gibi acı kırmızı biberin metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakımına katkıda bulunmak gibi özellikleri var. Peki ya tatlı kırmızı biberin de aynı etkiyi sağladığını duymuş muydunuz? Bilmiyorum sizi şaşırttı mı ama acı biber tüketemiyorsanız onun yerine tatlı kırmızı biber de kullanabilirsiniz. Çünkü bu biberin de metabolizmanın hızlanmasına katkısı var. Bunun nedeni de içerdiği dihydrocapsiate (DHC). Bu maddenin metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmaya katkısı olduğu kısa bir süre önce yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlandı. Salata yemek zayıflatır mı? sorusuna olumlu yanıt verebilmemizin nedenlerinden biri bu. Sadece tatlı kırmızı biber değil, C vitamininden yana zengin olan yeşil biber de ekleyerek salatanızın faydasını ve lezzetini artırabilirsiniz.

En ekonomik protein kaynağı

Salata yemek zayıflatır mı?

Salata yemek zayıflatır mı? konusunda bir adım daha ilerleyelim. Yeşillikler ve kırmızı biber ile hazırladığınız salatınıza yumurta ekleyip daha fazla protein alabilirsiniz. Çünkü yumurta, yiyecek dünyasında bulunabilecek en zengin ve en ekonomik protein kaynağı. Proteinin de kilo verme ve kilo koruma konusundaki faydaları tartışmaya yer bırakmayacak türden. Şimdi gelin yumurtaya biraz daha yakından bakalım. Yumurtanın sarı kısmının içerdiği kolin tok hissetmenizi sağlayan leptin hormonunun düzenli olarak salgılanmasını sağlar. Ayrıca kanserle savaşan ve bu hastalığı engelleyen antioksidanların vücudunuz tarafından daha fazla oranda üretilmesine de yardımcı olur.

Baklagillerden de salata olur

Salata yemek zayıflatır mı?

Devam edelim: Salata yemek zayıflatır mı? Kilo vermek ve kilo korumak için yeterli miktarda protein almak şart. Genellikle hayvansal kaynaklardan protein alsak da zaman zaman bunu değiştirmek gerekir. Yani bir başka deyişle protein kaynağı baklagillere yönelmek. İşte bu noktada çeşitli yeşil sebzelerle hazırladığınız salatanıza bir miktar haşlanmış nohut, kuru fasulye ya da yeşil mercimek ekleyebilirsiniz. Salata yemek zayıflatır mı? konusunu anlatırken baklagillerin kanser, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet gibi sağlık sorunlarına karşı koruyucu bir kalkan olduğunu da hatırlatmak isterim.

Salata yemek zayıflatır mı? Bir de soğan ekleyin

Salata yemek zayıflatır mı?

Aslına bakılırsa soğan Türk mutfağı da dahil birçok ülkede çok kullanılan bir besin. Faydaları da sayılmayacak kadar çok. Kilo verme ya da koruma sürecinde sofranıza koyduğunuz salataların içinde de yer alması gerekir soğanın. “Ben o kokuyu çok da sevmiyorum” diyorsanız eğer, soğanın fazladan yağ yakmaya, metabolizma hızlandırmaya katkısı olduğunu belirtmem belki fikrinizi değiştirir. Yani o lezzetli çoban salatasının üzerinin soğanla süslenmesi boşuna değil.

Bu ayrıntıları atlamayın

Salata yemek zayıflatır mı?

Salata yemek zayıflatır mı? sorusuna böyle bir genel bakıştan sonra sıra geldi önemli bir ayrıntıya. Salatanın kilo verme ya da kilo koruma konusunda yardımcı olmasını, metabolizma hızlandırıp yağ yakımını artırmasını istiyorsanız, üzerine eklediğiniz soslara da dikkat etmeniz gerekir.

Hazırlanıp tüketilmesi kolay olduğu için market raflarında satılan salata soslarını kullanmamanızı öneririm. Çünkü içerdikleri katkı maddeleri bir yana yüksek oranda tipobet365 giriş şeker de barındıran bu soslar size faydadan çok zarar getirir. Bu yüzden az miktarda zeytinyağı, biraz limon suyu, ek olarak sevdiğiniz baharatlarla evde hatırlayacağınız bir salata sosu hem daha sağlıklı olur hem de kilo konusunda daha fazla yardımcıdır.