Kilo vermek ve kilo korumak için besin kombinasyonu nasıl yapılır?

9 Ekim 2019- Bersu Ekinci0
ANGÖRSEL.jpg

Bugüne kadar size kilo vermek ya da kilo korumak için neler yapmanız, nasıl beslenmeniz gerektiğini elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Hani hep söylüyorum ya, hem zayıflamak hem de sağlıklı kiloda kalmak için akılcı beslenmeyi öğrenmek gerek diye. Bunun kilit noktası da kilo vermek ve kilo korumak için besin kombinasyonu nasıl yapılır? sorusunun doğru yanıtlarını bilmek. Hangi besinleri birlikte tüketirsek kilo verebiliriz, hangi besinleri birbirinden uzak tutmamız gerek gibi konular üzerinde yoğunlaşmak istiyorum biraz. O zaman gelin bir bakalım kilo vermek ve kilo korumak için besin kombinasyonu nasıl yapılır?

Öncelikle şunu söylemem gerekir ki biz besinleri birbirine karıştırarak tüketen bir toplumuz. Etin ya da pilavın yanında yoğurt yemek hatta söz gelimi kebapçıya gidildiğinde kırmızı- beyaz bütün et çeşitlerini birbirine karıştırıp tüketmek gibi alışkanlıklarımız var.

Oysa bunlar kesinlikle hatalı seçimler. Kilo vermek ve kilo korumak için besin kombinasyonu nasıl yapılır? konusuna bu yüzden ayrı bir önem veriyorum.

Kilo vermek ve kilo korumak için besin kombinasyonu nasıl yapılır? derken size kalori hesabı yapmanız gerektiğini söylemiyorum elbette. Akılcı beslenme bu değil çünkü.

Eğer doğru besin kombinasyonları yaparsanız, hangi besini hangileriyle birlikte tüketebileceğinizi bilirseniz, kilo verme kendiliğinden gelecektir zaten. Ayrıca bu konuda bilinçlenerek sindirim ve mide sorunlarının da önüne geçmiş olursunuz.

Kilo vermek ve kilo korumak için besin kombinasyonu nasıl yapılır? Karışık ızgaradan uzak durun

Kilo vermek ve kilo korumak için besin kombinasyonu nasıl yapılır?

Kilo vermek ve kilo korumak için besin kombinasyonu nasıl yapılır? konusunu anlatırken biraz önce verdiğim örneğe geri dönelim isterseniz.

Diyelim ki kebapçıya gittiniz ve karışık ızgara tabağı istediniz. İçinde kırmızı et de var, tavuk eti de. Tamam, etler ızgara edilerek yani yağsız ve sağlıklı biçimde pişirilmiş olabilir. Ama “karışık tabak” size yarar değil zarar getirir. Neden mi?

Besinleri sindirmek için mideden salgılanan enzimler farklıdır. Besinleri bu şekilde karıştırarak tükettiğimizde salgılanan enzimler, hepsinin aynı oranda sindirilmesini sağlamaz. Yeteri kadar sindirilemeyen bu besinlerden bazıları midede kalır, çürümeye yüz tutar, mayalanır ve midedeki asit seviyesini yükseltir. Ya şekere ya da yağa dönüşerek vücutta kilo olarak depolanır.

Kilo vermek ve kilo korumak için besin kombinasyonu nasıl yapılır? konusunda yapılan en büyük hata işte bu: Besinleri karıştırmak. Oysa unutulmaması gereken nokta şu: Bütün besinler aynı şekilde sindirilmez. O yüzden de öğünlerde mümkün olduğunca daha sade seçimler yapmak, birçok besini aynı anda tüketmemek gerek.

Balığı sebzeyle tüketin

Devam edelim, kilo vermek ve kilo korumak için besin kombinasyonu nasıl yapılır? konusuna. İsterseniz et ve balık ile devam edelim. Eğer öğünde et tüketecekseniz yanında nişasta oranı yüksek besinler yerine lif açısından daha yüksek değer içeren sebzelere yönelmek gerek.

Kilo vermek, kilo korumak, hepsinin de ötesinde sağlıklı olmak için yeteri kadar protein tüketmek gerek. Buraya kadar tamam. Yani kırmızı et yemeniz gerek. Peki ya yanında yoğurt yerseniz? İşte bu doğru bir tercih değil. Her ne kadar yoğurt başlı başına bir protein kaynağı olsa da yine protein kaynağı olan yoğurtla birlikte tüketilmesi doğru değil.

Balığa gelirsek… Genellikle balığın yanında patates tüketiliyor. Oysa patates nişasta oranı yüksek bir besin. Dolayısıyla balık ile birlikte tüketildiğinde sindirimi zorlaştırır. Bunun yerine balığın yanında roka, brokoli, kuşkonmaz ya da diğer yeşilliklerle hazırlanmış bir salata tüketmek daha akılcı bir seçim olacaktır. Çünkü bu yeşil sebzelerin nişasta oranı düşüktür.

Kilo vermek ve kilo korumak için besin kombinasyonu nasıl yapılır? konusunu anlatırken söylemek istediğim bir başka önemli nokta daha var. Yine yaygın bir yanlışla ilgili bu da: Makarna, kimi zamanlarda tavuklu ya da kıymalı olarak yapılır. Her ne kadar damak zevkine uygun gibi görünse de bu da aslında yanlış bir seçim. Çünkü makarna karbonhidrattır. Ona en çok uyacak seçenek ise sebzedir. Yani canınız makarna tüketmek istediğinde içine kıyma ya da tavuk koymak yerine sebze tercih edin.

Özetle, karbonhidratları sebzelerle birlikte tüketmek akılcı beslenmenin ve sonuç olarak kilo vermenin ya da kilo korumanın kilit noktalarından biri.

Meyveyi ne zaman yemeli?

Kilo vermek ve kilo korumak için besin kombinasyonu nasıl yapılır?

Kilo vermek ve kilo korumak için besin kombinasyonu nasıl yapılır? konusunda söylemek istediğim birkaç nokta daha kaldı.

Bu konuya neden bu kadar önem veriyorum, biliyor musunuz? Çünkü doğru kombinasyon yaparak tükettiğiniz besinler vücut tarafından daha kolay sindirilir ve vücutta kiloya dönüşmez.

Kilo vermek ve kilo korumak için besin kombinasyonu nasıl yapılır? konusunda son olarak söylemek istediğim bir başka nokta daha var: Meyveleri hemen yemeğin ardından tüketmeyin. Çünkü yeterince sindirilmez, midede kalır ve kan şekerinizi yükseltir, sonra aniden düşürür. Tok olduğunuz halde yine açlık hissi duyarsınız.

Kilo vermek ve kilo korumak için besin kombinasyonu nasıl yapılır? konusunda çok daha ayrıntılı bilgi için bir beslenme uzmanının kapısını çalmanızı öneririm.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.