Uyurken yağ yakıp kilo vermek için yapılması gerekenler

15 Kasım 2019- Bersu Ekinci0
aslanna.jpg

Baştan söyleyeyim… Uyurken yağ yakıp kilo vermek için yapılması gerekenler deyip öyle karmaşık formüller vermeyi planlamıyorum. Uyurken yağ yakıp kilo vermek için yapmanız gereken tek şey kaliteli bir uyku uyumak! Önemli olan bunu nasıl sağlayacağınız. Uykunun kilo vermeye etkisi var mı? Uykusuz kalmak kilo aldırır mı? Sağlıklı bir uykuya hazırlık nasıl olur? İşte birazdan bütün bu soruların yanıtlarına bakacağız. O zaman başlayalım uyurken yağ yakıp kilo vermek için yapılması gerekenler konusuna.

Uyurken yağ yakıp kilo vermek için yapılması gerekenler konusuna şu önemli ayrıntıyla başlamak istiyorum. Sağlıklı bir uyku kilo verme konusunda da önemli kilometre taşlarından biri.

Siz uyurken bedeninizde neler olduğuna bakalım isterseniz… Özellikle de gece yarısından sonra saat 02:00 ile 05:00 arasında vücut leptin hormonu salgılar. Bu da vücutta depolanmış yağların yakımını sağlar. Eğer düzenli uyku alışkanlıklarınız yoksa bu fırsatı kaçırırsınız!

Bir diğer önemli nokta da uykusuz kaldığınızda ya da yeterli uyku uyumadığınızda neler olduğu… Onu da şöyle özetleyeyim: Yetersiz uyku, strese girmenize neden olur. Kan şekeri denginizi bozar ve enerjiniz düşer. Bunun sonucunda da şekerli gıdalara yönelmek zorunda kalırsınız.

İşte bu yüzden uyku çok önemli.

Uyurken yağ yakıp kilo vermek için yapılması gerekenler

Uyurken yağ yakıp kilo vermek için yapılması gerekenler konusuna böyle bir giriş yaptıktan sonra devam edelim….

Peki madem uyku bu kadar önemli, gece sağlıklı bir uyku uyamak için ne yapmak, gece hangi besinleri tüketmek gerekir?

Öncelikle rahat bir uyku için yatağa gitmeden en az 2 buçuk saat önce yemeyi içmeyi kesmeniz gerekir. Uyku öncesi rahatlamak için papatya çayı, gül çayı, nane çayı tüketebilirsiniz. Bütün bunlar sizi rahatlatır, hazım sorunlarını gidermeye yardımcı olur.

Uyurken yağ yakıp kilo vermek için yapılması gerekenler konusunu anlatıyoruz madem bir de geceleri sağlıklı bir uyku çekmenize yardımcı olan besinler var. İsterseniz gelin bir de onlara bakalım.

Uyurken yağ yakıp kilo vermek için yapılması gerekenler: Uyku düzenlemeye yardımcı besinler

Birazdan geceleri sizi sağlıklı bir uykuya hazırlayan besinleri sayacağım.  Eğer uyku sorununuz varsa gece yatağa gitmeden önce yiyip içtiklerinizi bir gözden geçirebilirsiniz.

Balık: Balıklar triptofan açısından zengindir. Triptofanın ana görevi ise serotonin salgılanmasını sağlamak. Serotonin seviyesi melatonin hormonunun üretimesini sağlar. İşte bu melatonin hormonu uykunuzu konzrol eder. Peki bütün bu döngüyü balıkla nasıl sağlayacağız?

Şöyle… Özellikle, somon balığı, ton balığı, alabalık, melatonin için ihtiyaç duyulan B6 vitaminini sağlar.

Yeşil yapraklı sebzeler: Uyurken yağ yakıp kilo vermek için yapılması gerekenler konusunu anlatırken sıra yeşil yapraklı sebzelere geldi. Bu sebzeler magnezyum, potasyum ve kalsiyum açısından zengindir. Bu üç mineral de sizi uykuya hazırlamak konusuda son derece etkili. Kalsiyum vücudunuzun melatonin üretmesine yardımcı our. Magnezyum ve potasyum da bedeninizi, kaslarınızı rahatlatır.

Çay: Uyurken yağ yakıp kilo vermek için yapılması gerekenler konusunda kritik bir noktaya geldi sıra. Çay diyorum ama aklınıza hemen siyah çay gelmesin. Burada sözünü ettiğim nane, papatya ya da gül gibi bitki çayları. Ortak özellikleri ise kafein içermemeleri.

Papatya çayının çok eski zamanlardan beri uykusuzluğa karşı kullanıldığını hatırlatmak isterim. Nane çayı ise stresi azaltır, sindirimi de düzenler.

Size daha önce gül çayından da söz etmiştim. O da siz uyurken birikmiş yağların yakılmasını sağlayan leptin hormonunun üretilmesine yardımcı olur.

Uyurken yağ yakıp kilo vermek için yapılması gerekenler

Kiraz ve vişne: Uyurken yağ yakıp kilo vermek için yapılması gerekenler konusunda sıra geldi iki güzel meyveye: Kiraz ile vişne. her ikisi de melatonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olma konusunda çok etkili. Çünkü bol miktarda B6 vitamini içeriyor.

Badem ve ceviz: Uyurken yağ yakıp kilo vermek için yapılması gerekenler konusunda ara öğün oarak da önerdiğim iki kuruyemişe sıra geldi. BAdem ve ceviz her ikisi de rdğal melatonin kaynağı. Aynı zamana magnezyum zengini. Yapılan bilimsel çalışkaların sonuçlarına göre mağnezyum oranı düşük olduğuda uykuya dalmakda güçleşiyor.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.