Yoğun egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmak için nasıl beslenmek gerekir?

23 Ekim 2020- Bersu Ekinci0
annanana.jpg

Kilo vermek ya da kilo korumak için egzersiz yapıyorsunuz değil mi? Üstelik bazen yoğun bir tempoda yapıyorsunuz bunu? Peki zaman zaman bu yoğun egzersizin ardından kaslarınızın ağrıdığını hissediyor musunuz? Eğer cevabınız “evet” ise bunun nedeninin, büyük oranda yeterli beslenmemekten kaynaklandığını söylemeliyim. Peki bu nasıl önlenir? Yoğun egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmak için nasıl beslenmek gerekir? Bugün bu konuda biraz sohbet edelim istiyorum sizinle. Haydi gelin bir bakalım yoğun egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmak için nasıl beslenmek gerekir?

Yoğun egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmak için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun yanıtlarına başlamadan önce şöyle bir giriş yapalım: Yoğun egzersiz sonrası ortaya çıkan yorgunluk ve vücut ağrıları çok büyük olasılıkla yetersiz bir besleme programının yansımaları olabilir.

Bu yetersiz ve dengesiz beslenme programına bazı  besinlerin eklenmesiyle de ağrıları azaltmak hatta tam olarak kurtulmak mümkün olur. Üstelik bu besinler gün boyu enerjinizi yüksek tutar ve vücuda zarar veren bazı maddelerin vücuttan atılmasını da sağlar.

Yoğun egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmak için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun yanıtlarına birazdan başlayacağım ama ondan önce önemli bir noktayı da hatırlatmam gerek: Lütfen şunu hiç unutmayın, beslenme programı,  kişinin günlük hayat rutinine, metabolizma hızına ve hedeflerine göre belirlenmeli. Yani bir arkadaşınızda işe yarayan bir beslenme ve egzersiz programı sizde aynı sonucu vermeyebilir.

Yoğun egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmak için nasıl beslenmek gerekir?

Yoğun egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmak için nasıl beslenmek gerekir?

İşte hem günlük hayatta hem de egzersiz sırasında sağlıklı kalmak, vücudunuz için gerekli vitamin ve mineralleri alabilmek için sofranızdan eksik etmemeniz gereken besin grupları: 

Balık: Yoğun egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmak için nasıl beslenmek gerekir? sorusuna yanıt olarak ilk maddeye balıkları aldım. Somon, ton balığı ve sardalya bu konuda en çok destek sağlayan balıklar. Bunlar bir yandan Omega 3 kaynağı olduğu gibi aynı zamanda kasların yenilenmesi açısından da önemli.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Gelelim yoğun egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmak için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun bir diğer yanıtına. Roka, ıspanak, marul, brüksel lahanası, kıvırcık lahana gibi sebzeler magnezyum, potasyum ve fosfor açısından zengindir. Bütün bu mineraller de kas hücrelerinin gerilimini azaltmaya ve enerji vermeye yardımcı olur.

Propolis, çilek, yaban mersini, böğürtlen, ahududu ve zencefil: Bütün bunlar vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirir, iltihaplanmayı önler. İşte yoğun egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmak için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun yanıtlarından biri de burada.

Protein: Yoğun egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmak için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun önemli yanıtlarından birine daha sıra geldi. Her zaman söylediğim gibi kilo vermek, zayıflamak ya da kilo korumak için protein kaynakları kesinlikle beslenme programınızda yer almalı. Bu durum güçlü kaslar için bir kilit taşı. Protein kaynağı olan besinler, yeterli miktarda aminoasit alımını sağlayarak yoğun egzersizin kaslar üzerinde yaratabileceği zararları engeller ve bu şekilde kasların güçlenmesini sağlar.

Kompleks karbonhidratlar: Gelelim yoğun egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmak için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun bir diğer yanıtına.  Kompleks karbonhidratların yeterli tüketimi, özellikle de yoğun egzersiz sonrası için çok önemli. Bu kompleks karbonhidratlar, kasların içinde yüksek miktarda glikojenin depolanmasını sağlar. Peki glikojenin önemini biliyor musunuz? Onu da şöyle anlatayım:  Eğer yeteri kadar kompleks karbonhidrat almazsanız glikojen seviyesi düşer ve ve vücudunuz enerji üretmek için başka kaynaklara yönelir. Bu kaynak da kaslarınızdır. Yani kaslarınız erimeye başlar. Bu maddeyi geçmeden kompleks karbonhidratlar hangileri bir de bunlara bakalım: Tatlı patates, muz, yulaf, buğday, baklagiller belli başlı kompleks karbonhidrat kaynaklarıdır.

Susuz kalmayın: Her fırsatta hatırlattığım önemli maddeye bir kez daha renk geldik. Yoğun egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmak için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun bir yanıtı da su. Kesinlikle kendinizi susuz bırakmayın. Çünkü su, vücut hücrelerine enerji verir ve kaslarınız için de faydalıdır.

Yoğun egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmak için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun yanıtlarını kısaca böyle toparladım.

Peki hangi besinlerden uzak duralım?

Sözün burasında biraz önce anlattıklarıma bir de tersten bakmak yani uzak durmanız gereken yiyecekleri bir hatırlatmak isterim.

Şeker içeren yiyecekler ve fast food bu listenin başında geliyor. Çünkü bu yiyecekler vücutta toksin birikmesine ve iltihaplanmaya sebep olur. Üstelik bunlar sık tüketildiğinde egzersiz sonrası kaslarda ağrıya da yol açar. Bütün bunlara ek olarak yüksek miktarda sağlıksız yağlar, sodyum ve katkı maddesi de içerir.  Yani ne yapın edin bu tür yiyecekleri kesinlikle hayatınızdan çıkarın.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.