Antioksidan Deposu Nar ve 6 Sağlık Faydası! - BERSU EKİNCİ -

22 Kasım 2017- Bersu Ekinci0
nar1.jpg

Antioksidan Deposu Nar;
Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane” bilmecesinin öznesi nar meyvesi, minik tanelerinde gizlediği sağlık faydalarıyla bizleri şaşırtıyor. Narın antioksidan özelliği kuvvetli bir meyve olduğunu artık ezberledik ama bu lezzetli meyvenin az bilinen ama çok önemli faydalarını biliyor muyuz? Mesela narın kansızlığa ya da diyabete iyi geldiğini biliyor musunuz? 

İçeriğinde yoğun miktarda A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra  bolca folik asit bulunan nar, yeşil çayın üç katı kadar antioksidan özelliğine sahip.Nar meyvesi sağlıklı bir kan dolaşımı için de son derece faydalıdır ve birçok doktor tarafından uzun hastalık dönemleri sonrasında tüketilmesi önerilir. Cilt bakımında sıkça kullanılan nar, cildi temizler ve iltihaplanmayı engeller.

Mide problemleri: 

Nar meyvesi mide problemlerini düzenlemede oldukça etkili. İshal gibi sindirim rahatsızlıklarını düzenleyen nar, eski dönemlerde dizanteri ve kolera gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmış.

Kanseri önler:

Antioksidan Deposu Nar meyvesi içeriğinde bol miktarda flavonoid adı verilen antioksidan madde bulundurur. Flavonoidler kansere neden olan serbest radikallerin yayılmasını engellemede çok etkilidir.

Kalp hastalıkları:

Düzenli tüketildiğinde nar meyvesi kalp rahatsızlıklarına da son derece faydalı. Nar meyvesinin içerisinde bulunan antioksidanlar ve diğer faydalı maddeler kalp krizi ve inme tehlikesini azaltır. Antioksidanlar kötü kolesterol seviyesinin azalmasını sağlar ve narın kanın akışkanlaşmasını sağlayan içeriği sayesinde  damarlarda tıkanıklık ve pıhtı meydana gelmez.

Antioksidan Deposu Nar

Diyabet:

Yapılan klinik araştırmalar sonucunda nar meyvesinin diyabet hastalığını olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmış ve düzenli bir şekilde nar suyu tüketen diyabet hastalarının damar hastalıklarından korunduğu kanıtlanmış. Journal of Medicinal Food dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, nar meyvesi anti diyabetik antioksidanlar içerdiği kesinleşmiş bir bilgi.

Hafızayı güçlendirir:

Yapılan araştırmalara göre nar meyvesi ve suyu Alzheimer hastalığına karşı koruma sağladığı düşünülüyor. Diğer yandan ise nar meyvesi hafıza güçlendirici etkisi ile karşımıza çıkıyor. Antioksidan Deposu Nar yalnızca Alzheimer ve demans gibi rahatsızlıklarda değil, birçok kişide görülen hafıza güçlüklerinde de son derece etkili. Bunun sebebi olarak da bilim insanları düzenli nar tüketimine bağlı olarak düzene giren kan dolaşımını işaret ediyor. Kan dolaşımının düzene girmesiyle birlikte oksijen bakımından zengin kan, beyne kolayca ulaşıyor ve zihinsel fonksiyonlar kuvvetleniyor.

Zayıflama:

Nar meyvesi içerdiği bol lif sayesinde sizi uzun süre tok tutar, çünkü meyvenin midedeki sindirimi uzun sürer. Bu sürede de makro besinler beyne sinyal göndererek tokluk hissini yaratırlar ve bu sayede gereğinden fazla yeme alışkanlığının önüne geçmiş oluruz. Üstelik mayhoş ve şekerli bir tada sahip olan nar meyvesi, tatlı krizlerinde son derece sağlıklı bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.