Badem ve Kanıtlanmış 4 Sağlık Faydası! - BERSU EKİNCİ

28 Kasım 2017- Bersu Ekinci0
badem.jpg

Kuruyemiş reyonunun yıldızlarından biri olan çiğ badem, beslenmesine dikkat edenlerin asla yanından ayırmadığı bir besin. Kuruyemiş olarak çekirdeğini tükettiğimiz badem, şeftali, kayısı, kiraz ve vişne ile aynı soydan geliyor.  Son yıllarda sütünden, ununa kadar birçok farklı ürünü üretilen bademi daha yakından incelemek istedik. Evet cildimize, saçlarımıza çok iyi geliyor, bir avuç bizi doyurmaya yetiyor ama acaba bu muhteşem çekirdeğin diğer özellikleri neler? En önemlisi badem zayıflatıyor mu?

İşte badem ve kanıtlanmış 4 sağlık faydası!

1- Kan şekeri:

Çiğ badem faydalı yağlar, lif ve protein bakımından zengin içeriğe sahipken, oldukça düşük karbonhidrat içerir. Bademin bu yapısı da, diyabet için son derece uygun bir besin olduğunu kanıtlıyor ama içerisindeki yüksek magnezyum oranı bu yemişi çok daha özel kılıyor. Magnezyum, kan şekerini dengeleme özelliğine sahip bir mineraldir. Yalnızca 56 gram tükettiğimizde günlük magnezyum ihtiyacımızın yarısını karşılamaya yetiyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda Tip 2 Diyabet hastalarında magnezyum eksikliği olduğu ortaya çıktı ve bu hastaların magnezyum seviyeleri normal boyutlara ulaştıkça insülin fonksiyonunda ve kan şekeri seviyelerinde düzelme olduğu gözlemlendi.

2- Kolesterol:

Kanda yüksek miktarda LDL yani düşük yoğunluklu lipoprotein bulunması kalp hastalıklarının en büyük işaretlerinden biridir. Yediğimiz yiyecekleri LDL seviyesi üzerinde ne kadar etkili olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlandı. 16 hafta süren çalışmada, 65 pre-diyabetik hasta gün içerisinde aldıkları kalorinin %20’si bademlerden olacak şekilde özel bir beslenme planı uyguladı.  16 haftanın sonunda araştırmaya katılan kişilerin kanlarındaki LDL seviyesinin 12.4 mg kadar azalmış olduğu görüldü.

Günde 1 – 2 avuç tüketerek LDL kolesterol seviyenizi düzenleyebilirsiniz.

Badem ve Kanıtlanmış 4 Sağlık Faydası!

3-  Açlığı kontrol eder:

Yüksek protein ve lif bulunduran, içerisinden oldukça düşük miktarda karbonhidrat bulundurur. Bademdeki bol protein ve lif miktarı da, bu yemişin son derece doyurucu olmasını sağlar. Ara öğünlerde de tüketerek tokluk hissini artırabilir ve kalorili atıştırmalıklardan uzak durabilirsiniz.

137 kişi üzerinde yapılan 4 haftalık bir çalışmaya göre, günde 43 gram çiğ badem tüketmek tokluk hissini arttırıyor ve açlık krizlerini önlüyor.

4- Kilo vermeye yardımcı:

Badem, fıstık gibi yemişlerin vücut tarafından sindirilmesi çok kolay bir işlem değil. Bademlerde bulunan kalorinin yaklaşık %15’lik bir bölümü vücut tarafından sindirilmiyor ve badem tüketmenin metabolizmayı hızlandıran etkisi olduğuna dair bazı bilimsel kanıtlar ortaya çıkıyor. Metabolizma hızlandıran etkiye bir de bademin açlık hissini azaltan özelliği eklenince kilo vermek ve sağlıklı beslenmek isteyenler için muhteşem bir yiyecek ortaya çıkıyor.

100 fazla kilolu kadın üzerinde yapılan bir çalışmada araştırmacılar badem tüketen kadınların, tüketmeyenlere göre daha fazla kilo verdiğini fark etti. Badem tüketen gruptaki kadınların bel çevresindeki incelme ve diğer sağlık işaretlerinde olumlu gelişmeler saptandı.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.