Chia tohumu ile güzelleşin - BERSU EKİNCİ -

28 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0
4-3.jpg

Hayır, yanlış okumadınız! Chia tohumu ile güzelleşin dedim. Geçmişi Aztek uygarlığına kadar uzanan ve faydaları saylakla bitmeyecek kadar çok olan Chia tohumu, sadece bedeninizi değil cildinizi de güzelleştirip yaşlanma etkileriyle savaşıyor. Bol bol Omega 3 ve lif içeren Chia tohumu, fosfordan proteine, kalsiyumdan, manganeze birçok mineral de barındırıyor. O halde neden cilde de ışıl ışıl bir görüntü vermesin? Neden chia tohumu ile güzelleşin dediğimi biraz daha ayrıntılı anlatayım.

Bugün size son dönemin beslenme trendlerinde yükselen bir yere sahip olan chia tohumu ile yapıyan bir yüz maskesi tarifi vereceğim. Ama önce neden Chia tohumu ile güzelleşin önerisi getirdiğimi kısaca bir anlatayım.

Chia tohumunun cilde faydaları

Cildi sıkılaştırır: Düzenli olarak chia tohumu maskesi uyguladığınızda fark edeceğiniz etkilerden biri bu. Chia tohumu cildinizi daha gergin bir hale getirir. Bunun yanı sıra gözeneklerinizi belirgin şekilde azaltır.

Sarkık ciltleri toparlar: Sıkılaştırma ve gözenekleri azaltma dışında sarkık ciltleri düzeltme etkisi ver var chia tohumu maskesinin. Ama bunu yaparken cildinize yukarıya doğru masaj yaparsanız etkisinin daha fazla olduğunu göreceksinizb

Küçük kırışıklıkları azaltır: Chia tohumu maskesi cildinizdeki küçük kırışıklıklarda da fark edilebilir bir azalma sağlar. Chia tohumunun içerdiği Omega 3 yağları sayesinde de özellikle kuru ciltleri nemlendirir.

Chia tohumuyla güzelleşin: Yüz maskesi nasıl yapılır

 • Şimdi gelelin chia tohumu maskesinin yapımına. Önce gerekli malzemeler:
  2 yemek kaşığı chia tohumu
  1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  1 çay kaşığı maça tozu

Hazırlanışı

Hindistan cevizi yağı ile Chia tohumlarını bir kasede iyice karıştırın. Ardından maça tozunu da ekleyip yine karıştırın. Sonra bu karışımı yumuşak masaj hareketleriyle yüzünüze uygulayın. Yarım saat kadar bekledikten sonra soğuk suyla yüzünüzü durulayın.

Chia tohumu ve keten tohumu maskesi

 • Bu maskenin  yapımı diğerinden biraz daha farklı ve kolay. Bu ikinci maske için gerekli malzemeler ise şöyle:
  1 yemek kayığı chia tohumu
  1 yemek kaşığı keten tohumu

Hazırlanışı

Chia tohumunu ve keten tohumunu bir çay bardağı suyla birlikte bir cezveye koyup kaynatın. Ardından da soğumaya bırakın. Hafif ılındığı zaman bir süzgece alın ve iyice süzün. Elde ettiğiniz karışımı bir saat dinlendirin. Bu sürenin sonunda jel kıvamında bir karışım elde edeceksiniz. Bu maskeyi yüzünüze uygulayıp, soğuk suyla durulayın.

Chia tohumu ile yapılan bu yüz maskesini haftada bir kez düzenli olarak uyguladığınızda cildinizin temizlendiğini, ölü derilerden arındığını ve gençleştiğini fark edeceksiniz.

ÖNEMLİ NOT:  Biliyorsunuz, cilt önemli ve hassas bir konu. Her ne kadar Chia tohumu ile hazırlanan maskelerin faydası varsa da eğer cildinizin alerjik reaksiyon göstermeyeceğinden emin değilseniz, lütfen bu maskeleri uygulamayın. En azından gerekli tıbbi kontrolleri yaptırdıktan sonra uygulayın. 

 

Chia tohumunun sağlık faydaları

Chia tohumu ile güzelleşin demişken son dönemlerde sağlıklı beslenme konusunda yıldızı parlayan chia tohumunun faydalarını da bir kez daha hatırlatmak isterim.

1- Beslenme düzeninizde yeterince lif bulunduğundan emin olmak için chia tohumu tüketmeye özen gösterin. Sadece 28 gram chia tohumunda, 11 gram llif vardır ve bu da günlük lif ihtiyacınızın 3’te 1’ini karşılar.

2- Chia tohumu aynı zamanda Omega-3 yağ asitleri bakımından da oldukça zengin. Omega-3 maddesi beyin sağlığı açısından çok önemlidir.

3- Bizler öncelikli olarak kan şekerine, demir eksikliğine dikkat etsek da, vücudumuzun ne kadar komplike çalıştığını görebiliyoruz. Minik chia tohumları içerisinde bol miktarda fosfor bulunduruyor. Yalnızca 28 gram chia ile günlük fosfor ihtiyacınızın %27sini karşılayıp, vücudunuzun protein işlemesine ve hücre tamirine yardımcı olabilirsiniz.

4- Eğer süt içmeyi sevmiyorsanız, kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak için chia tüketmeye ne dersiniz. Diş ve kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyum, chia tohumunda oldukça yüksek miktarda bulunuyor.

5- Gluten içermeyen chia tohumları aynı zamanda aklımıza çok gelmeyen bir mineral açısından da son derece zengin. Chia tohumu manganez içeriyle,vücudumuzun biyotin ve tiyamin gibi besinleri kullanmasına yardımcı olur.

Bir günde ne kadar Chia tohumu tüketilebilir

Günlük 1 – 2 yemek kaşığı chia tohumunu yiyecek, içecek ve smoothielerinize ekleyebilirsiniz. Chia tohumu su toplayan bir bitkidir. Temas ettiği sıvıları emen ve şişerek büyüyen chia tohumu, jelimsi bir kıvam alır. Bu nedenle chia tohumu tükettiğiniz günlerde bol su içmek akıllıca bir davranış.

Tabi ölçülü tüketmenizde yarar var; chia tohumunu günde 2 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde tüketmeye özen gösterin. Chia tohumu fazla miktarda Omega 3 içermesi nedeniyle, kan basıncını düşürücü ve kanı sulandırıcı etkiye sahip. Bu nedenle 2 yemek kaşığından fazla tüketildiğinde, kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde ve tansiyon hastalarında kanama riskini artırabilir.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.