Böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi

29 Temmuz 2019- Bersu Ekinci0
main.jpg

Şöyle bir düşünün lütfen yaz mevsiminin hak ettiği değeri bulamayan meyvesi nedir acaba?  Sizin tahmininizi bilmem ama bana göre böğürtlen. Bugün size böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi konusunda birkaç söz söylemek istiyorum. Her ne kadar ülkemizde bazı bölgelerde çok yetişse de sağlık faydaları sayısız olsa da yeteri kadar tüketilmediğini düşünüyorum bu değerli meyvenin. Oysa kilo vermekten kanserden korumaya, bağışıklığı güçlendirmekten sindirimi düzenlemeye kadar o kadar çok faydası var ki! Gelin biraz bakalım böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi konusuna. Bence bunları okuduktan sonra sofranızda bu meyveye de yer vereceksiniz.

Böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi: İyi bir ara öğün

Böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi

Böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi konusuna bu ayrıntıyla başlamak istiyorum. Öncelikle şunu söylemem gerekir ki böğürtlen iyi bir lif kaynağıdır. Yani bir başka deyişle kilo verme konusunda epey katkısı var. Lifli besinlerin kilo vermeye etkisi şöyle hatırlatayım: Bu tür besinleri tükettiğinizde kan şekerini dengeleyip tokluk hissi sağlar. Böylece gereksiz yiyecek tüketmenizi önler.

Sindirimi düzenler

Böğürtlenin kilo vermeye etkisini anlatırken sindirimi düzenlediğini de söylemem gerek. İçerdiği lif sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler, kabızlık sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Düzenli çalışan bir sindirim sistemi kilo vermenin de kilo korumanın da altın anahtarlarından biri.

Çok etkili bir antioksidan kaynağıdır

Böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi

Gelelim böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi konusunda bir başka önemli ayrıntıya. Böğürtlenin insanı en çok cezbeden yanlarından biri tadı ise diğeri de rengidir. O rengi veren ise antosiyaninler. İşte böğürtlen antioksidan özelliğini kendisine rengini veren bu antosiyaninlere borçlu.

Böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi konusunda bu maddenin üzerinde biraz daha durmak istiyorum. Antioksidanlar vücudun hem içeriden hem dışarıdan zamana ve çeşitli olumsuz etkilere direnmesini sağlar. Yani hücre ölümünden hücre hasarlarına hatta yaşlanma etkilerine kadar birçok alanda koruma sağlar.

Böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi: Göz sağlığını korur

Böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi konusuna göz sağlığı ile devam edelim istedim. Böğürtlenin içerdiği antioksidanlar, özellikle ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan görme sorunlarına karşı mücadele eder.

Kanser savaşçısıdır

Böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi

Bu antioksidanlara ilgili faydalara devam edelim. Böğürtlenin içerdiği antioksidanlar kanserli hücrelerin oluşmasını engeller. Özellikle akciğer, kolon gibi türlerine karşı koruma kalkanı sağlar.

Kadınların adet dönemini düzenler

Böğürtlenin bir başka önemli sağlık faydası da kadınlara yönelik. Size belki şaşırtıcı gelecek ama böğürtlen doğal östrojen ve fitoöstrojen de içerir. Bu da adet dönemlerinde yaşanabilecek düzensizliklerin önlenmesini sağlar.

Ama böğürtlen sadece üreme çağındaki kadınlara yardımcı olmaz. Menopoz döneminde de kadınların hayatını güçleştiren sıkıntıların azalmasını sağlar.

Cildi güzelleştirir

Böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi

Gelelim böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi konusunda yine kadınları ilgilendiren başka bir ayrıntıya. İçerdiği antosiyaninler ve polifenollerin yanı sıra A,B,C,E ve K vitaminleri sayesinde cilt hücrelerini canlandırıp yaşlanma etkilerini azaltır.

Vitamin deposu böğürtlen

Madem böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi konusunu anlattım, içerdiği vitamin ve minerallere de bir bakalım. Bunca sağlık faydası olan böğürtlen A, B1, B2, B3, B6, C , E , K vitaminlerinin yanı sıra demir, protein, magnezyum, kalsiyum, potasyum, sodyum ve lif içerir. Bu arada küçük bir not da ekleyeyim. En kısa zamanda sizin için böğürtlen içeren ve kilo vermeye yardımcı olan bazı tarifler hazırlayıp paylaşacağım.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.