Çilek ile hem kilo verin hem detoks yapın

24 Haziran 2020- Bersu Ekinci0
cilllll.jpg

Yazın pazar, manav ya da market tezgahlarında en çok dikkatinizi çeken meyve hangisi? Şöyle kocaman, kırmızı, size “ye beni” diye bakan? Çilek elbette. Peki bu güzel meyvenin faydalarından haberiniz var mı? İçerdiği vitaminler ve iyi bir antioksidan olmasının yanı sıra kilo vermek için de etkisi olduğunu biliyor musunuz? O güzel meyvenin saymakla bitmeyecek kadar çok faydası var uzun lafın kısası. O yüzden bugün size çilek ile hem kilo verin hem detoks yapın diye hiç de yabana atılmayacak bir öneride bulunuyorum. Yağ yakmaktan kan şekerini dengelemeye, cildi güzelleştirmekten vücudu toksinlerden temizlemeye kadar uzun bir listesi var çileğin sağladığı faydaların. Haydi gelin size neden çilek ile hem kilo verin hem detoks yapın dediğimi anlatayım.

Çilek ile hem kilo verin hem detoks yapın

Yazın çok tercih edilen meyvelerden biri çilek. Kimi zaman sadece meyve olarak tüketilse de smoothie’den chia tohumuyla yapılan pudingine kadar zayıflamak ya da kilo korumak isteyenlerin imdadına yetişen bir meyve.

Çilek ile hem kilo verin hem detoks yapın derken ne anlatmak istediğimi şöyle bir toparlayayım maddeler halinde. Bir bakalım çileğin sağlık faydaları neler, çilek yemek zayıflatır mı, çilek yemenin kilo vermeye etkisi var mı? Öncelikli amacımız kilo vermek ya da kilo korumak olduğu için çileğin bu alandaki faydalarıyla başlayayım çilek ile hem kilo verin hem detoks yapın konusunu anlatmaya.

Çilek yemek zayıflatır mı?

Çilek ile hem kilo verin hem detoks yapın

1-Yüksek oranda lif içerir:  Kilo vermek isteyenler açısından çileğin en önemli özelliği bol bol lif içermesi. Hatırlayın lütfen, kilo vermek için de lif içeren besinlere ihtiyacınız var. Hem uzun süre tok tutar hem de sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar.

2- Yağ yaktırır: Çileğin yağ yakma konusunda etkili olduğunu söylemem gerek. Bunu da hem içerdiği antosiyanine hem de C vitaminine borçlu. Kırmızı ve mor renkli meyvelerde bulunan antosiyanin etkili bir antioksidandır. Çilek tüketerek hem vücudunuzda biriken fayda yağları yakarsınız hem de toksinlerden kurtulursunuz bir başka deyişle.

3- Göbek yağlarını eritir:  Çilek ile hem kilo verin hem detoks yapın konusunda yeri gelmişken şunu da söylemem gerek. Çilek yağ yaktırır, evet. Özellikle de göbek yağlarını yakma konusunda birebirdir.

4- Kan şekerini dengeler: Devam edelim çilek ile hem kilo verin hem detoks yapın konusunda önemli noktaların üzerinden geçmeye. Çilek kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Size önerim, eğer hakim olamadığınız bir tatlı krizine yakalanırsanız birkaç tane çilek yiyin ve sonucu görün. O tatlı yeme isteğinden eser kalmayacak!

5- İltihaplamayı önler: Gelelim çileğin başka bir faydasına. Çilek, elajik asit içerir. Bu da neye yarar derseniz, hücre bozulmasını önler yani kansere karşı iyi bir koruyucudur. Ayrıca bu sayede çilek, iltihaplanmayı da önler.

6- Sindirim sistemini düzenler: Çilek ile hem kilo verin hem detoks yapın diye başlamıştım konuya, şimdi de bu özelliğiyle devam edelim. Biraz önce çileğin bol lif içerdiğini ve bu özelliği sayesinde uzun süren tokluk hissi verdiğini belirtmiştim. İşte bu madde de bununla ilgili. Lif sadece tokluk hissi sağlamakla kalmaz aynı zamanda sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Kabızlık sorunu olanların tüketmesi önerilen meyvelerden biridir çilek.

7- Etkili bir antioksidandır: Biraz önce çilek ile hem kilo verin hem detoks yapın konusuna girerken bundan söz etmiştim. Ama yeri geldi bir ayrıntıya daha değineyim. Çilek antosiyaninin yanı sıra C vitamini ve kuersetin pigmentleri de içerir. Bu da gerçekten kaliteli bir antioksidan olmasını sağlar çileğin.

Çileğin sağlık faydaları

Çilek ile hem kilo verin hem detoks yapın

Çilek ile hem kilo verin hem detoks yapın konusuna girerken size çileğin sağlık faydalarının uzun bir listede anlatılacağını söylemiştim. Şimdi onları da madde madde anlatayım:

  • Kolesterolü düşürür.
  • Kalp hastalıklarını önlemeye yardımcıdır.
  • Kemik sağlığını güçlendirir.

Çilek tüketirken dikkat!

  • Çilek ile hem kilo verin hem detoks yapın konusunu böyle toparlayalım. Ama önemli bir ayrıntı daha var. O da çileğin bazı insanlarda alerjiye neden olması. İşte bu yüzden çilek dikkatli tüketilmesi gereken bir meyve.
  • Böbrek yetmezliği olanların da çilek tüketirken dikkatli olması gerekir. Böyle bir sorununuz varsa önce doktorunuzla konuşup sonra çilek yiyin. Çünkü çileğin içerdiği potasyum ve fosfor, böbrek yetmezliği olanlarda sorun yaratabilir.
  • Çok fazla çilek yerseniz gaz, bulantı ya da ishal gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.