Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yolları

24 Şubat 2020- Bersu Ekinci0
father-2212101_1920-1.jpg

Biraz önce eski yazılarıma bir göz attım ve önemli bir konuya gereğinden biraz daha az vakit ayırdığımı fark ettim: Çocuklar! Kim bilir kaç kişi çocukluğunda edindiği olumsuz beslenme davranışlarının bedelini yetişkinliğinde kilo vermek için olağanüstü çaba harcayarak ödedi! Bu yüzden bugün çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yolları hakkında bazı ipuçları paylaşmak istiyorum sizinle. Çünkü kilo vermek ve kilo korumak konusunda önemli olan, sağlıklı alışkanlıklar edinip bunları bir yaşam tarzına dönüştürmek. Çocuklukta öğrenilenlerin de insanın hayat yolunu çizmesi konusunda etkili olduğu kuşku götürmez bir gerçek. Sözü çok da uzatmadan çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yolları konusunda püf noktalarını paylaşalım sizinle.

Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yolları konusuna “yetişkinlerden” başlamak istiyorum. Bu önemli bir ayrıntı çünkü. Fark etmişsinizdir, çocuğunuz, özellikle de belli bir dönemde sizin konuşma biçiminizi, kullandığınız kelimeleri, jest ve mimiklerinizi ve elbette yeme alışkanlıklarınızı da taklit eder. Yani siz ne yaparsanız o da onu yapar. O yüzden çocuklarınıza her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da örnek olmanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Siz sağlıklı beslenir, onun yapmasını istediğiniz şeyleri kendiniz yaparsanız önünde iyi bir örnek teşkil edersiniz. Bunu kesinlikle aklınızda tutun. Özetle her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da çocuklarınıza örnek olun.

Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yolları

Bu girişin ardından başlayalım şimdi çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yolları konusunda dikkat edilmesi gereken noktalara. İşte çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yolları konusunda 9 önemli ayrıntı.

1- Birlikte yemek pişirin: Elbette bu konuda ipin ucu sizin elinizde olacak. Fakat, çocuğunuzu da mutfaktan uzak tutmayın. Çocuklara sağlıklı beslenmeyi küçük yaşlarda öğretmenin en etkili ve üstelik eğlenceli yolu birlikte yemek yapmak. Sağlıklı tarifler seçip, kullandığınız malzemeler hakkında küçük bilgiler verip birlikte yemek pişirin. Çocuğunuz o sırada öğrendiklerini hayatı boyunca unutmayacak hatta yetişkin olduğunda da onlardan fayda sağlayacaktır.

2- Çocuğunuzla alışverişe çıkın: Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yolları konusunda etkili olduğunu düşündüğüm önerilerden biri de bu. Çocuğunuzla birlikte alışverişe çıkın. Markete ya da pazara onu da götürün. Hangi sebzelerin hangi mevsimde yetiştiğini, seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatın. Markete gittiğinizde hangi ürünlerden uzak durması gerektiğini, paketli ürünler satın alırken etiketi nasıl okumasının daha sağlıklı olduğunu ona anlatın. Elbette bu konuda çocuğunuzun yaşı da önemli ama onu uygun şekilde bilgilendirmeye çalışın.

3- Birlikte atıştırmalık hazırlayın: Günümüzde birçok anne ve baba belki de vakit yetersizliğinden çocuklarını bol bol ambalajlı ve ne yazık ki sağlıksız atıştırmalıklarla “ödüllendiriyor.” Ödüllendirme kısmı lafın gelişi. Çocukların eline tutuşturulan o cipsler, şekerlemeler ya da hazır gıdalar aslında ödül değil, onun hayatı boyunca uzak durması gereken sağlıksız seçenekler. Çocuğunuzu bunlarda uzak tutmak için yapabilecekleriniz elbette var. Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yolları konusunda bu püf noktasına geldi sıra şimdi. Çocuğunuza “atıştırmalık” deyince akla ilk gelen o zararlı gıdalar yerine sağlıklı seçenekler olduğunu öğretin. Bunun en etkili yollarından biri de onun sevdiği sağlıklı besinleri kullanarak hem lezzetli hem de ona gerekli olan vitamin ve mineralleri sağlayacak atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

4- Çocuğunuzu yiyeceklerle ödüllendirmeyin: Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yolları konusunu anlatırken aslında bu ayrıntıya biraz önce de değinmiştim. Ama şimdi biraz daha açmak istiyorum. Çocuğunuzu sevmediği yiyecekleri tüketmesi için zorlamayın ya da onu yiyeceklerle ödüllendirmeyin. Bu neden biliyor musunuz? Böyle yanlış yaklaşımlar yüzünden çocuklar yiyeceklere karşı negatif bir bakış açısı geliştirir. Bunun yerine çocuğunuzun sevmediği yiyecekle arasında bir bağ kurmasını sağlamaya çalışın. Önce o yiyeceğe dokunması, sonra kokusunu alması en son da tadına bakması gibi. Hem kim bilir belki de o yiyeceği sevmeye başlayacaktır.

5- Elektronik aletlerden uzak tutun: Günümüzde milyonlarca insanı esir alan akıllı telefonlar artık kelimenin tam anlamıyla ‘çocuk oyuncağı’ oldu… Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yolları konusunda bir kez daha uyarayım ki hiç değilse ailece oturduğunuz yemek sofrasında o aletleri elinizden bırakın. Hele yemek yememekte direnen çocuğunuzu oyalayıp öğününü tüketmesi için akıllı telefonları ya da tablet bilgisayarları asla kullanmayın.

6- Rol modeli siz olun: Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yolları konusuna girişte de bu konuya yer ayırmıştım. Bir kez daha değinmek isterim. Çocuklar özellikle de anne ve babalarını taklit eder, hem de her konuda. Sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşama konusunda ona örnek olun… Sizi taklit ederek sağlıklı ve doğru seçimler yapmayı öğrensin çocuğunuz da.

7- Yemek tabaklarını renklendirin: Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yolları konusunda çok önemli bir maddeye daha sıra geldi. Çocuğunuzun tabağını renklendirin. Ona yol göstererek rengarenk sebzelerden sağlıklı bir tabak hazırlamasına yardımcı olun. Bu konuda hem siz yaratıcılığınızı kullanın hem de ona aynı konuda yol açın.

8- Ailece sofraya oturun: Kilo vermek ya da kilo korumak isteyenlere önerdiğim en kilit ayrıntıyı çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yolları konusunu anlatırken de tekrarlayacağım. Yemeklerinizi ailece hep birlikte sofraya oturarak yiyin, TV karşısında bilgisayar başında, herkes kendi istediği zamanda değil. Özellikle te akşam yemekleri ailece vakit geçirmek, sohbet etmek için iyi bir örnek. Bu sayede çocuğunuz da oturarak yemek yeme alışkanlığı edinecektir.

9- Hareketli bir yaşam tarzı benimsemelerine yardımcı olun: Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yolları konusunda noktayı “hareket” diyerek koymak istiyorum. Çocuklarınızı hareketli bir yaşam tarzı benimsemeleri konusunda yönlendirin. Herhangi bir spora eğilimleri olduğunu fark ederseniz ona yoğunlaşın. Siz de onlarla birlikte açık havada oyun oynayarak vakit geçirin. Bunu yapın ki sağlıklı yaşamanın en önemli yollarından birinin akılcı beslenme diğerinin de hareketli yaşam olduğu küçük yaşlarda hafızalarında yer etsin.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.