Zayıflamak isteyenler için kilo aldırmayan sağlıklı atıştırmalık

26 Şubat 2020- Bersu Ekinci0
asian-food-4572924_1920-1.jpg

Bütün lezzetli atıştırmalıklar zararlı olacak değil ya! Tam tersine, özellikle de formunu korumak ya da zayıflamak
isteyenler için kilo aldırmayan sağlıklı atıştırmalık seçenekleri de var. Gelin bugün bunlardan bir tanesini yapmaya çalışalım.  Açık söyleyeyim bu tarifi uygularken biraz zaman harcamak yani bir ön hazırlık yapmak gerekiyor ama inanın bana buna değer. Üstelik yapımında kullanılan malzemeler kelimenin tam anlamıyla sağlık deposu. Madem öyle gelin bakalım bu zayıflamak isteyenler için kilo aldırmayan sağlıklı atıştırmalık ne ve nasıl yapılıyor?

Zayıflamak isteyenler için kilo aldırmayan sağlıklı atıştırmalık: Nasıl yapılır?

Yapımına geçmeden önce birazdan tarifini vereceğim zayıflamak isteyenler için kilo aldırmayan sağlıklı atıştırmalık hem gayet lezzetli hem de zaman zaman herkesi pençesine alan tatlı krizlerine “kazasız- belasız” atlatmaya yarayacak türden diyerek önemli bir hatırlatma da yapayım. Hem bir önemli konuya daha değineyim bu atıştırmalığı dilerseniz kahvaltı olarak da tüketebilirsiniz.

Eh, o zaman ne duruyoruz haydi yapalım zayıflamak isteyenler için kilo aldırmayan sağlıklı atıştırmalık yiyeceğimizi. Önce gerekli malzemeler:

 1. Bir su bardağı tuzsuz kaju fıstığı (Kesinlikle tuzsuz olacak, bunu unutmayın)
 2. Bir su bardağı Medine hurması
 3. Yarım bu bardağı ince ince kıyılmış Hindistan cevizi
 4. İki yemek kaşığı maça tozu
 5. Bir çay kaşığının yarısı tuz
 6. İki tane limon kabuğu rendesi

İşte zayıflamak isteyenler için kilo aldırmayan sağlıklı atıştırmalık hazırlarken gereken malzemeler bunlar. Şimdi gelelim atıştırmalığın yapımına.

 • Zayıflamak isteyenler için kilo aldırmayan sağlıklı atıştırmalık hazırlamadan bir gece ya da en az sekiz saat önce tuzsuz kaju fıstığını derin bir kaseye koyun ve üzerini kapatacak kadar su ekleyin. Kaju fıstıklarının bu suyun içinde bekleyip iyice yumuşaması gerekiyor.
 • Kaju fıstıkları iyice yumuşadıktan sonra yapılacaklar ise şöyle:
 • Fıstıkları suyun içinden alıp blender’a koyun.
 • Ardından da çekirdeklerini çıkardığınız hurmaları, maça tozunu, ince kıyılmış Hindistan cevizini ve limon kabuğu rendesini ekleyin.
 • Bütün bu malzemeyi blender’dan geçirin.
 • Orta bol ve dikdörtgen bir cam kaba uygun büyüklükte bir pişirme kağıdı yayın.
 • Blender’daki karımışı bu tepsinin üzerine yayın.
 • Sonra bir spatula yardımıyla zayıflamak isteyenler için kilo aldırmayan sağlıklı atıştırmalık karışımının yüzeyini iyice düzleştirin.
 • Final adımı olarak da hazırladığınız bu atıştırmalığı buzdolabına koyup bekletin.
 • Yeteri kadar donduğundan emin olduğunuzda bir bıçakla kare ya da dikdörtgen parçalar halinde kesin.
  İşte bundan sonra zayıflamak isteyenler için kilo aldırmayan sağlıklı atıştırmalık tüketilmeye hazır!

Gördüğünüz gibi zayıflamak isteyenler için kilo aldırmayan sağlıklı atıştırmalık hazırlamak bu kadar kolay. Atıştırmalığınızı buzdolabında üç ya da dört gün muhafaza edebilirsiniz. Elbette ölçülü bir şekilde tüketerek hem yediğinizden keyif alıp hem de sağlıklı yemenin keyfini sürebilirsiniz. Bir not daha: Bu atıştırmalığı çok fazla dondurmadan kahvaltı olarak da tüketebilirsiniz.

Bu arada zayıflamak isteyenler için kilo aldırmayan sağlıklı atıştırmalık tarifinde kullanılan kaju fıstığının da hatırı sayılır faydaları var. Ama bana sorarsanız onu burada geçiştirmek doğru değil, kesinlikle ayrı bir yazı hazırlamak gerek!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.