Corona virüsten korunmak için nasıl beslenmek gerek

6 Mart 2020- Bersu Ekinci0
vaccine-4892048_1920-1.jpg

Tüm dünya geçen yılın son ayından beri henüz yeni tanıştığı bir virüsün pençesinde. Halk arasında corona virüs denilen, uzmanlar tarafından da Covid -19 olarak adlandırılan bu virüs, kelimenin tam anlamıyla sınır tanımadan bütün dünyaya yayılıyor. Üstelik henüz tam olarak nedeni de aşısı da bulunamadı. Öyle ki tedavisinin nasıl yapılacağı bile net değil. Ama az da olsa iç rahatlatan bir ayrıntı var: İlk belirlemelere göre bu virüs, genellikle bağışıklık sistemi düşük kişileri vuruyor. O zaman özellikle de şu dönemde yapmamız gereken en önemli şey bağışıklık sistemini güçlü tutmak. Yani hastalığa yakalanmadan olabildiğince önlem almak. Ben de bu önemli konuyu kendi açımdan masaya yatırıp corona virüsten korunmak için nasıl beslenmek gerek, corona virüs nasıl önlenebilir gibi akıllara takılan sorulara yanıtlar vermek istedim. O zaman gelin bir bakalım corona virüsten korunmak için nasıl beslenmek gerek, bu konuda nelere dikkat etmeliyiz.

Corona virüsten korunmak için nasıl beslenmek gerek

Corona virüsten korunmak için nasıl beslenmek gerek konusuna bazıları tarafından espriyle karşılansa da ben de klasik Türk mutfağından seçenekler sunarak başlamak istiyorum. Antioksidan özelliği olduğu bilinen, virüslerle savaşan soğan ve sarımsak bizim ülkemizde mutfaklarda çok kullanılır. Özellikle bu dönemde bol bol tüketmenizi öneririm.

Corona virüsten korunmak için nasıl beslenmek gerek konusunda üzerinde durmak istediğim bir başka yiyecek de yine Türk mutfağında sıklıkla tercih edilen paça ve işkembe çorbası.

Antioksidan olduğu bilinen ahududu, yaban mersini gibi meyveler de corona virüsten korunmak için nasıl beslenmek gerek sorusunun yanıtlarından biri. Bu arada yine size sık sık kullanmanızı önerdiğim bazı baharatlar da bağışıklığı güçlendirmek konusunda birebir. Zencefil, zerdeçal, karabiber, kırmızı pul biber sadece corona virüs için değil, genel anlamda bağışıklığa saldıran hastalıklar için koruyucu bir kalkan oluşturur.

Corona virüsten korunmak için nasıl beslenmek gerek konusunda bana göre çok önemli bir seçenek de kemik suyu. Kemik suyunu dilerseniz yemek ya da çorbalarınıza da katabilirsiniz. Ama bana sorarsanız içine biraz limon sıkıp kemik suyunu içerek tüketmeniz de son derece etkili. Bu arada ev yapımı yoğurt ve ev yapımı turşu da bağışıklık sistemini güçlendirip virüslerle savaşma konusunda gayet etkili.

Gün içinde rahatça uygulayabileceğiniz bir başka seçenek daha var bağışıklık sistemini güçlendirip corona virüse yakalanmamak için yapılabilecek. Ağzınıza bir karanfil atıp onu uzun uzun çiğneyebilir yanında da yudum yudum su ya da kefir içebilirsiniz.

Bunlar corona virüsten korunmak için nasıl beslenmek gerek konusunda önerebileceğim etkili seçenekler. Bunların dışında bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketebileceğiniz başka meyve ve sebzeler de var. Birazdan onu da anlatacağım. Fakat önce “corona virüsten, tükettiğimiz besinler bizi korur mu?” sorusunu aklından geçirenler için hatırlatmak istediğim bir ayrıntı var.

Corona virüsten korunmak için nasıl beslenmek gerek

Vücuttaki bağışıklık dokularının %80’lik bir bölümü sindirim sisteminde bulunur. İşte bu nedenle sindirim ve bağışıklık sistemleri birbiriyle ilişki içerisindedir. Eğer vücudumuzun sindirim ve bağışıklık sistemleri güçlüyse, biz hiç hissetmeden yaygın görülen hastalık taşıyıcısı virüs ve patojenler vücudumuzdan atılır.  Çünkü güçlü sindirim ve bağışıklık sistemine sahip vücutlar hastalığa neden olan virüslerin ve mikropların vücuda nüfuz etmesine izin vermeden zararlı maddeleri vücuttan atar. İşte bu yüzden henüz ilacı ve kesin bir tedavisi bile olmayan corona virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendiren bazı önerilerde bulundum.

Corona virüsten korunmak için nasıl beslenmek gerek konusunda şimdi de bağışıklık sistemini güçlendiren besin gruplarını akılda kalıcı olması için şöyle madde madde bir toparlayalım.

Sebzeler

Soğan
Sarımsak
Brüksel lahanası
Brokoli
Karnabahar
Kara lahana
Mantar
Ispanak
Yeşil biber

Hayvansal ürünler
Balık
İşkembe çorbası
Paça çorbası
Et suyu

Meyveler
Kivi
Çilek
Portakal
Yaban mersini
Ananas

Çaylar
Ekinezya çayı
Ada çayı
Yeşil çay

Baharatlar
Çörekotu

Zencefil
Zerdeçal
Kırmızı pul biber
Karabiber

Corona virüsten korunmak için alınması gereken önlemler

Corona virüsten korunmak için bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerektiğini artık biliyoruz. Doğru beslenmek, kişisel temizliğe dikkat etmek, kalabalık  yerlerden uzak durmak gibi ayrıntılar çok önemli. Ama corona virüsten korunmak için dikkat edilmesi gereken başka ayrıntılar da var. İşte unutulmaması gereken o ayrıntılar.

Corona virüs metal yüzeylerde 12 saat boyunca yaşar. Bu tür bir yüzeye temas ettiğinizde kesinlikle ellerinizi su ve sabun ile en az 30 saniye yıkayın.

Corona virüs giysiler üzerinde 9 saat kadar yaşar. Bulaşmasını önlemek için giysilerinizi çamaşır makinesinde yıkayın. Yıkama olanağı bulamıyorsanız iki saat güneşte bırakın. Her ne kadar tıp dünyası corona virüs hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değilse de bilinen bir ayrıntı virüsün sıcakta yaşayamadığı. İşte bu yüzden elbiseleri güneşe çıkarmak önemli.

Corona virüs ellerinizde 10 dakika yaşar. Bu yüzden ellerinizi bol bol sabun ve su ile yıkayın. Eğer suya hemen ulaşamayacağınız bir yerdeyseniz sokakta ya da başka bir yerde alkol oranı yüksek, cilde zararı olmayan dezenfektan kullanın.

Corona virüs sıcakta yaşayamadığı için bol bol ılık su içmenin de korunma açısından faydası var. Hemen belirtelim corona virüs 27- 27 derece sıcakta ölüyor.

Ilık suya ekleyeceğiniz bir miktar tuz ile gargara yapmak da virüsün akciğerlerinize kadar inmesini engeller.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir başka ayrıntı da soğuk içeceklerden ya da dondurma gibi soğuk yiyeceklerden uzak durmak gerektiği.

Corona virüsten korunmak için bunlara da dikkat

Corona virüsten korunmak için nasıl beslenmek gerek konusunun yiyeceklerle ilgili kısmı ve önemli korunma yollarını anlattık. Ama yapılması gerekenler bunlarla sınırlı değil. Aslında birazdan sayacaklarım genel anlamda her zaman uygulanması gereken kurallar.  Özellikle bu dönemde biraz daha üzerinde durmakta fayda var.

  • Mümkün olduğunca kalabalık yerlerde bulunmayın.
  • Çok gerekli değilse seyahate çıkmayın, özellikle ülke dışına yolculuk yapmayın.
  • Sık sık ellerinizi yıkayın. El yıkama süreniz en az 30 saniye olsun.
  • Bu dönem arkadaşlarınızla tokalaşmaktan, öpüşerek selamlaşmaktan kaçının.
  • Bağışıklığınızı güçlü tutmak için iyi uyumanız gerektiğini de unutmayın.
  • Bağışıklığınızı düşürecek çiğ yiyecekler tüketmeyin.
  • Hayvansal ürünleri iyice temizleyip pişirerek yiyin.
  • Eğer hastalık belirtisi gösteriyorsanız maske kullanın böylece virüsün başkalarına bulaşmasını engellersiniz.
  • Hastalık belirtisi göstermiyorsanız maske takmanıza da gerek yoktur. Eğer rahat edemiyorsanız maske kullanın. Ama maskenin temizliğine ve kullanma koşullarına da özen gösterin.
  • Öksürürken ya da aksırırken ağzınızı ellerinizle değil dirseğinizle kapatın.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.