Coronavirüsten korunmak için beslenme rehberi: Ne yapmak gerekir?

8 Nisan 2020- Bersu Ekinci0
mesinlik.jpg

Geçtiğimiz hafta birkaç yazımda hem bağışıklık sistemini korumaya hem de kilo vermeye yardımcı sağlıklı yemek ve tatlı tarifleri verdim size. Bu kez de coronavirüs günlerinde önemli bulduğum bir başka konu hakkında birkaç söz söylemek istiyorum. Coronavirüsten korunmak için beslenme ve alışveriş rehberi: Ne yapmak gerekir? konusunda bazı ipuçları paylaşmayı planladım. Elbette sağlıklı beslenip kendimizi henüz kesin bir tedavisi olmayan bu virüsten koruyacağız. Ama bunun için de bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerek. Gelin başlayalım coronavirüsten korunmak için beslenme rehberi: Ne yapmak gerekir? sorusunun cevaplarına.

Coronavirüsten korunmak için beslenme rehberi: Ne yapmak gerekir?

Tüm dünyayı kasıp kavuran coronavirüsten korunmanın en etkili yolu sosyal izolasyon. Yani kendini kalabalıklardan, toplum arasına girmekten uzak tutmak. Hem de en üst seviyede. Peki bunu nasıl yapacağız? Çünkü bazı durumlarda evden çıkıp en azından markete gidip ihtiyaçlarımızı karşılamak durumundayız. Peki nasıl beslenelim de bağışıklık sistemimiz güçlensin ve virüse teslim olmayalım? Gelin madde madde bir bakalım.

1- Markette toplu alışveriş yapın, bunu sokağa çıkmak için fırsat olarak görmeyin

Coronavirüsten korunmak için beslenme rehberi: Ne yapmak gerekir? konusuna bu önemli maddeyle başlamak istiyorum. Evet, kabul; hızlı bir hayat tarzından bir anda kopup eve kapanmak kolay değil. Ama hem kendimizin, hem ailemizin sonuçta da toplumun sağlığı için bunu yapmak zorundayız. Mümkün olduğunca kendimizi izole etmek durumundayız. Yani söylemek istediğim şu: Markete gitmeyi sokağa çıkmak için bir fırsat haline getirip sürekli evinizden çıkmayın. Çünkü her dışarı çıkışınız hem sizin hem ailenizin diğer üyeleri için bir risktir. Bu yüzden en az 5 günlük bir plan yapın. Marketten satın alacağınız yiyecekleri ve diğer malzemeleri belirleyen bir liste hazırlayın. Bunu da oluşturacağınız beslenme planına göre yapın. İhtiyaç duyduğunuz malzemeleri bir kerede almaya çalışın.

2- Sağlıklı yiyecekleri seçin: Coronavirüsten korunmak için beslenme rehberi: Ne yapmak gerekir? konusunda geldik ikinci maddeye. Marketten satın alacağınız yiyeceklerin besleyici değerlerini göz önüne alın. Sebzeler, meyveler, tam tahıllar, et ve balık gibi kalemler dengeli olarak seçilmeli ve tüketilmeli, bunu hiç unutmayın. Alışveriş sırasında bol şekerli, bol yağlı, sağlıksız abur cubura elinizi bile uzatmayın. Lütfen unutmayın, bu süreçte sağlığınızı ve bağışıklığınızı her zamankinden daha çok ön plana almak zorundasınız.

3- Markette hijyen ve sosyal mesafe kurallarına dikkat edin: Markette alışveriş etmek artık eskisi kadar sıradan bir durum değil. Yani alışveriş için markete adım attığınız andan itibaren dikkat etmeniz gereken önemli ayrıntılar var.  Coronavirüsten korunmak için beslenme rehberi: Ne yapmak gerekir? konusuna bunlarla devam edelim. Öncelikle sokağa çıkarken maskenizi takın. Virüsün bulaşmasını önlemek için saçlarınızı ve gözlerinizi de koruyun. Bir bere, gözlük, eldiven sizi koruyacaktır. Markette bulunan diğerleriyle aranızdaki mesafeyi mutlaka koruyun. Alışveriş sırasında asla ve asla elinizi yüzünüze götürmeyin. Market arabanızı kullanmaya başlamadan önce dokunacağınız yerlerini dezenfekte edin. Alışverişten döndükten sonra da satın aldıklarınızı kurallara uygun şekilde dezenfekte edin. Kıyafetlerinizi değiştirip duş alın.

4- Dışarıdan yemek ısmarlarken dikkat! Coronavirüs pandemisi sırasında sağlıklı beslenmek önemli. Bunun için de tüketeceğiniz yiyecekleri evinizde, sağlıklı koşullarda kendiniz pişirin. Bu önemli bir ayrıntı. Ama bazen de değişiklik olsun diye dışarıdan, güvendiğiniz bir yerden ısmarlamak isteyebilirsiniz. Bunu kendi adıma çok önermiyorum fakat böyle bir tercihte bulunursanız sıcak yiyecek ısmarlayın ve bu yiyecekleri sıcakken tüketin. Coronavirüsten korunmak için beslenme rehberi: Ne yapmak gerekir? konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

5- Öğünlerinizi ailece bir masa başında tüketin: Coronavirüsten korunmak için beslenme rehberi: Ne yapmak gerekir? konusunda bir nokta daha var değinmek istediğim. Öğünlerinizi ailece tüketin. Böylece bir arada ve birlikte olduğunuzu, zor günleri birlikte aşacağınızı hissedersiniz. Bu da umudunuzu ayakta tutmanın en önemli yollarından biri.

Coronavirüsten korunmak için beslenme rehberi: Ne yapmak gerekir? konusunun ilk kısmını alışveriş bölümünü tamamladık. Bir sonraki yazıda da tüketebileceğimiz yiyecekler konusunda bazı ipuçları vereceğim.

Sağlıkla kalın.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.