Kilo verme sırasında yapılan hatalar ve yağ yakmanın kolay yolları

6 Temmuz 2021- Bersu Ekinci0
yaral.jpg

Evet! İster misiniz kilo verme sırasında birçok kişinin kafasını meşgul eden bir konuya değinelim biraz? Bugün sizinle kilo verme sırasında yapılan hatalar ve yağ yakmanın kolay yolları konusunu ele alalım.  Çünkü bazen bazı kişiler elinden geleni yaptığı halde yağ yakma ve kilo verme konusunda çok da başarılı olamaz. Ama umutsuzluk yok! Bu konuda kafanızda yer eden yanlış bilgileri bir kenara bırakıp, gerçekten işe yarayan yöntemlere yönelmek yeterli. Sözü çok da uzatmadan kilo verme sırasında yapılan hatalar ve yağ yakmanın kolay yolları konusuna hemen geçelim istiyorum.

Kilo verme sırasında yapılan hatalar ve yağ yakmanın kolay yolları

Kilo verme sırasında yapılan hatalar ve yağ yakmanın kolay yolları

Şimdi… Kilo verme sırasında yapılan hatalar ve yağ yakmanın kolay yolları konusuna şöyle bir giriş yapmak istiyorum. Önce şu soruyu sorayım size… Kilo vermek ve yağ yakmak konusunda her şeyi tam olarak yaptığınızı düşünüyorsunuz, hatta gerçekten yapıyorsunuz da. Ama bir yerde bir şeyler ters gidiyor ve bir türlü istediğiniz sonuca ulaşamıyorsunuz. Peki neden?

İşte kilo verme sırasında yapılan hatalar ve yağ yakmanın kolay yolları konusunda biraz bu ayrıntılara değinmek istiyorum. Ne oluyor da bir türlü hedefe ulaşamıyorsunuz? Gelin bir bakalım şöyle.

1- Sadece tartıdaki rakama odaklanıyorsunuz: Kilo verme sırasında yapılan hatalar ve yağ yakmanın kolay yolları konusuna en çok yapılan bu hatayla başlamak istiyorum. Öncelikle şunu söyleyeyim: Kilonuzu öğrenmek için kullandığınız tartı, gerçekten de  sadece “kilonuzu” gösterir. Bunun dışında başka bir konuda bir fikir vermez. Yani vücudunuzdaki kas oranını, yağ oranını o rakama bakarak öğrenemezsiniz. Ya da o dönemde vücudunuzda herhangi bir ödem olup olmadığını da anlayamazsınız.

Eğer tartıya çıkıp da istediğiniz rakamı göremezseniz de genellikle motivasyonunuz düşer ve “havlu atarsınız.” Oysa diyelim ki o tartıda gördüğünüz rakam sizin hedefinizle uyuşmuyor. Ama kilo verip vermediğinizi giydiğiniz kıyafetlerden bile anlayabilirsiniz. Yani o tartıdaki rakam çok fazla bir anlam ifade etmeyebilir. Sadece ona odaklanmamanızı öneririm.

2- Sevmediğiniz yiyecekleri yemek zorunda hissediyorsunuz: Kilo verme sırasında yapılan hatalar ve yağ yakmanın kolay yolları konusunda bir başka önemli ayrıntıyla devam edelim. Hep süregelen bir anlayış vardır. Bazı yiyeceklerin kilo verme konusunda destek olduğuyla ilgili. Elbette bu anlamda gerçekten de işe yarayan yiyecekler var. Fakat bir de şöyle bir durum söz konusu. Bu tür yiyecekler sürekli tüketildiğinde insanda bir tür bıkkınlık hissi yaratır. Bu yüzden sevmediğiniz yiyecekleri tüketerek kilo vermeye çalışmak yerine, sevdiğiniz yiyeceklere de yer vererek sağlıklı bir beslenme programı oluşturabilirsiniz.

3- Sağlıklı beslenmeyi kısa süreli, geçici bir dönem olarak görüyorsunuz: Oysa tam tersi! Sağlıklı beslenme, hayatınız boyunca devam edecek bir süreç. Söz gelimi “Bu beslenme programını 8 hafta uygular, sonra eski düzenime dönerim” diye bir durum yok. Eğer bunu yaparsanız, bu sizin kilo verme konusunda önünüzde bir engel oluşturur. Bu mantıkla kilo verip sonra da tekrar eski düzeninize dönerseniz, yine eskisi gibi olursunuz unutmayın. Kilo verme sırasında yapılan hatalar ve yağ yakmanın kolay yolları konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

4- Küçük bir kaçamak sonucu bütün beslenme planını çöpe atıyorsunuz: Kilo verme sırasında yapılan hatalar ve yağ yakmanın kolay yolları hakkında konuşurken değinmek istediğim ayrıntılardan biri de bu. Diyelim ki bir gün bir arkadaşınızın doğum gününe gittiniz ve orada yiyecekleri biraz fazla kaçırdınız. Peki ya sonra? Bu konuda iki seçenek var: “Nasıl olsa bütün emeklerim boşa gitti” deyip bütün bir sağlıklı beslenme programını çöpe atmak. Bu iyi bir yöntem değil. Bir diğeri de “Bu öğün böyle oldu, ama ben yine eski sağlıklı beslenme programıma döneceğim” demek. İşte bu doğru olan yöntem. Arada yediğiniz fazladan bir yiyecek yüzünden bütün bir planınızı asla çöpe atmayın.

Kilo verme sırasında yapılan hatalar ve yağ yakmanın kolay yolları konusunun ilk bölümünü böyle bitirelim. Gördüğünüz gibi aslında basit ve üzerinde biraz düşününce düzenlenebilecek ayrıntılar bunlar. Şimdi gelelim yağ yakma konusundaki kolay yollara. İnanın bana bunlar da gerçekten kolay ayrıntılar.

Yağ yakmanın kolay yolları

Kilo verme sırasında yapılan hatalar ve yağ yakmanın kolay yolları konusunun ikinci kısmını şöyle madde madde toparlamak istiyorum. Öncelikle şunu belirteyim ki öyle zor ve karmaşık yöntemler önermeyeceğim size. Hemen geçiyorum.

  • 1- Yemek tabağınızın yarısını sebzelerle doldurun.
  • 2- Öğünlerinizde yüksek lif içeren besinlere yer verin.
  • 3- Bol su için.
  • 4- Sevdiğiniz yiyecekleri tercih edin.
  • 5- Olumlu düşünün ve gülümseyin

 

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.