Evde kilo aldırmayan sağlıklı dondurma yapımı

5 Haziran 2020- Bersu Ekinci0
powder.jpg
Malum, yaz kapıda! Şimdi şöyle bir düşünün lütfen, yazın tükettiğiniz yiyeceklerden en çok hangisini özlediniz? “Dondurma” yanıtını duyar gibiyim. Her ne kadar kış aylarında da tüketilmesi mümkün olsa da genellikle yazın akla geliyor dondurma. Ama bir de şu var, eğer kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsanız bir o kadar da uzak durulması ya da en azından doğru tercihlerle tüketilmesi gereken bir tatlı dondurma. Bir beslenme danışmanı olarak “dondurma kilo aldırır mı?” sorusuyla sıkça karşılaşıyorum. Dikkatli tüketilmezse özellikle de işlenmiş şeker içerdiği için kilo almaya neden olur. Ama bunun da çaresi var. Bu yazımda size evde kilo aldırmayan sağlıklı dondurma yapımı anlatacağım. Üstelik kullanılan malzemelerden biri kilo aldırmak şöyle dursun, metabolizma hızlandırıp yağ yakmayı bile sağlıyor. Başlayalım evde kilo aldırmayan sağlıklı dondurma yapımı konusuna.

Evde kilo aldırmayan sağlıklı dondurma yapımı

Evde kilo aldırmayan sağlıklı dondurma yapımı konusunda sizinle çok özel bir tarifi paylaşacağım. Bu dondurmayı hazırlarken kullanacağınız Matcha tozu ise özellikle metabolizma hızlandırma, yağ yakma ve tabii ki kilo verme konusunda son derece etkili. Matcha tozuyla hazırlanan sağlıklı ve keyifli yiyecek -içecek tariflerini daha önce paylaşmıştım. Bu yazıda anlatacağım evde kilo aldırmayan sağlıklı dondurma yapımı ile onlara yeni bir halka ekleyeceğiz.
Böyle evde kilo aldırmayan sağlıklı dondurma yapımı deyince aklınıza tatsız, tuzsuz ve soğuk bir yiyecek gelmesin. Hazırlayacağımız bu dondurma hem lezzetli hem de kilo vermek ya da formda kalmak isteyenler için gayet uygun.
Evde kilo aldırmayan sağlıklı dondurma yapımı konusuna adet olduğu üzere hemen gerekli malzemeleri sayarak başlayalım:
  • İşte gerekli malzemeler
  • 1 tane orta boy muz (soyulmuş ve dilimlenmiş)
  • Çeyrek su bardağı dolusu badem sütü
  • Bir yemek kaşığı Matcha tozu
Matcha tozu ile dondurma yapımı
Evde kilo aldırmayan sağlıklı dondurma yapımı
Evde kilo aldırmayan sağlıklı dondurma yapımı malzemeleri bunlar. Şimdi tüm bu malzemelerle ne yapacağımıza gelelim. Adım adım anlatalım.
1- Kabuğunu soyup dilimlediğiniz muzları buzluğa koyun ve dört saat bekletin.
2- Sonra badem sütünü, Matcha tozunu ve donmuş muzları bir blender’a koyup karışım haline getirin. İşte bu kadar, evde kilo aldırmayan sağlıklı dondurma yapımı tamamlandı.
3- Eğer dondurmanızı çok fazla soğuk tüketmek istemiyorsanız, blender’dan servis kaplarına alıp yiyebilirsiniz.
4- Biraz daha soğuk olmasını istiyorsanız, buzdolabında beklettikten sonra tüketebilirsiniz.
5- Bu tarifin 4 kişilik olduğunu hatırlatmam gerek. Çünkü her ne kadar hazırladığımız dondurma sağlıklı da olsa aşırı miktarda tüketmemeniz gerek.
Evde kilo aldırmayan sağlıklı dondurma yapımı bu şekilde. Ama tarifin sonunda şunu da eklemem gerekiyor: Kullanacağınız Matcha tozunun içine başta şeker olmak üzere herhangi bir katkı maddesi eklenmemiş olması gerekiyor.
Şimdi de gelelim evde kilo aldırmayan sağlıklı dondurma yapımı sırasında kullanılan Matcha tozunun sağlık faydalarına ve zayıflamaya etkisine.

Matcha tozunun kilo vermeye etkisi

  1. Bildiğiniz gibi yeşil çay, metabolizma hızlandırma konusunda son derece etkili. Fakat Matcha tozunun yağ yakma ve kilo verme konusundaki etkisi yeşil çaydan çok daha fazla. O yüzden yağ yakmak, özellikle göbek eritmek isteyenlerin beslenme programlarına Matcha tozunu eklemesinde fayda var.
  2. Matcha tozu, bildiğimiz yeşil çaydan çok daha fazla klorofil içerir. Bu yüzden antioksidan etkisi de daha fazladır. Bu noktada, evde kilo aldırmayan sağlıklı dondurma yapımı sırasında kullanılan Matcha tozunun etkili bir kanser savaşçısı olduğunu da hatırlatmalıyım.
  3. Hafızayı da güçlendirip yaşlanma etkilerini de geciktirir Matcha tozu.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.