Göbek eritme konusunda en çok yapılan hatalar - BERSU EKİNCİ -

31 Ekim 2018- Bersu Ekinci0
ana.jpg

O kadar uğraşıyorsunuz ama göbeğiniz bir türlü erimiyor değil mi? Beslenme programınızı uyguluyorsunuz, düzenli egzersiz yapıyorsunuz, iyi uyuyorsunuz ama bir türlü olmuyor. Neden? Büyük olasılıkla bir yerde bir sorun var. Gelin göbek eritme konusunda en çok yapılan hatalar konusunda biraz sohbet edelim sizinle. Çünkü bazen insan gerçekten de her ayrıntıyı dikkatle yerine getirdiği halde göbek eritme konusunda yeteri kadar başarılı olamaz. Merak ediyorsunuz değil mi göbek eritme konusunda en çok yapılan hatalar neler… Anlatmaya başlıyorum. İşte o hatalar ve çözümleri.

Çok streslisiniz

Biliyorsunuz değil mi, stres hormonu kortizol, siz gerilim içine girdikçe artar da artar ve sonuçta da bel ve göbek bölgenizde yağ toplanmasına neden olur. Göbek eritme konusunda en çok yapılan hatalar konusunda en önemli maddelerden biri işte bu.

Çözüm: Stresinizi kontrol edecek yöntemler geliştirin. Strese teslim olmak yerine müzik dinleyin, meditasyon yapın, yürüyün ya da koşun. En basitinden ofiste strese girdiyeniz birkaç dakikalığına masanızdan kalkıp derin nefesler alarak biraz yürüyün.

Öğün atlıyorsunuz

İşte göbek eritme konusunda en çok yapılan hatalar ve çözümleri konusunda bu maddenin altını özellikle çizmek istiyorum. Eğer hızlı kilo vermek için öğün atlarsanız, bir sonraki öğünde gereğinden fazla yersiniz. Ya da olmadık bir zamanda denetlenemez bir açlık krizine girersiniz. Öğün atlamanın en olumsuz etkisi ise metabolizmanızın yavaşlamasıdır.

Çözüm: Gayet basit! Beslenme danışmanınızın sizin için özel olarak hazırladığı ana ve ara öğünleri harfiyen yerine getirmek.

Göbek eritme konusunda en çok yapılan hatalar: Tatlandırıcı kullanıyorsunuz

Şimdi geldik göbek eritme konusunda en çok yapılan hatalar sohbetimizin bir başka önemli ayrıntısına. Kilo vermek ya da kilo almamak için şeker yerine tatlandırıcı mı kullanıyorsunuz? Ya da nasıl olsa “diyet” etiketi taşıdığı için hiç durmadan ambalajlı içecekler mi tüketiyorsunuz? Eğer öyleyse baştan söyleyeyim o göbek erimez! Neden biliyor musunuz, bu tür yapay tatlandırıcı içeren içecekler bağırsak bakterilerinin dengesini bozar ve özellikle göbek çevrenizde yağ toplanmasına neden olur.

Çözüm: Bu da çok basit. Şekersiz Türk kahvesi ya da bol bol su için. Çay tüketecekseniz şeker ya da tatlandırıcı eklemeyin. Eğer gün boyunca içtiğiniz suyun lezzeti sizi tatmin etmiyorsa içine bir dilim limon, bir tane çilek, çubuk tarçın ya ta taze nane ekleyin. Tükettiğiniz bütün o sağlıksız içeceklerden çok daha lezzzetli olacağını göreceksiniz.

Kaçamakları abartıyorsunuz

Devam edelim göbek eritme konusunda en çok yapılan hatalar ve çözümleri ile ilgili ayrıntılar vermeye. Şimdi sırada çok yapılan büyük bir hata var. Diyelim ki haftanın altı günü gayet sağlıklı beslenip düzenli egzersiz yapıyorsunuz. Kilo korumak ya da kilo vermek için ideal! Ama geliyoruz yedinci güne… İşte o gün kendinize küçük süprizler yapıyorsunuz. Şeker, karbonhidrat aslında yememeniz gereken ve varsa tüketiyorsunuz. Nasıl olsa haftanın bir günü diye düşünüp yedikçe yiyorsunuz, ölçü kaçıyor.

Çözüm: Bu küçük kaçamaklarda bile ölçülü olmaya gayret edin. Eğer kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsanız bu kaçamakları her hafta yapmamaya çalışın.

Hep aynı yiyecekleri tüketiyorsunuz

İşte göbek eritme konusunda en çok yapılan hatalardan biri de bu. Kilo verme sırasında başarılı oldunuz şimdi geldi kilo korumak için çabalamaya. Fazla kaçırmamak için de denenmiş ve garantili yiyecekleri tüketiyorsunuz hiç durmadan. Kahvaltıda, öğle ve akşam yemeklerinde yedikleriniz değişmiyor. Bu durum aslında kilo verme sırasında çok da işe yaramaz. Çünkü sürekli aynı besinleri tüketirseniz bu meetabolizma hızınızın düşmesine neden olur.

Çözüm: Kilo vermek ya da kilo korumak bir yandan da sağlıklı ve zinde kalmak için beslenme programınızı çeşitlendirin. Eğer işin içinden çıkamıyorsanız beslenme danışmanınınız size yardımcı olacaktır.

Su içmiyorsunuz

Göbek eritme konusunda yapılan hatalar ve çözümler ile ilgili söyleyeceklerimi çok önemli bir madde ile toparlamak istiyorum. Su içmiyorsunuz! Ya da yeterince su içmiyorsunuz.
Çözüm: Gün boyunca bol bol su içmeye çalışın. Su metabolizmanızı hızlandırır, ödem attırır, tokluk hissi sağlar.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.