Kilo aldırmayan, kilo koruyan yılbaşı yemeği seçenekleri

30 Aralık 2019- Bersu Ekinci0
yemmek.jpg

Bir önceki yazımda kilo vermek ya da kilo korumak isteyenlerin yılbaşı sofralarında nasıl davranması gerektiğine dair ipuçları vermiştim. Bu kez de konuyu biraz daha açıp kilo aldırmayan, kilo koruyan yılbaşı yemeği seçenekleri anlatacağım. Elbette sevdiklerimizle birlikte özenle hazırlanan sofralara oturup o gecenin keyfini çıkaracağız. Ama bir yandan da sağlığı ve kiloyu korumak gerektiğini de unutmayacağız. Çünkü her işin başı sağlık! O zaman gelin şimdi yılbaşı sofralarında hangi yiyeceklere yer verirsek hem yemek yeme zevkini tadar hem de sağlığımızı ve kilomuzu koruruz ona bir bakalım. Haydi bakalım başlayalım kilo aldırmayan, kilo koruyan yılbaşı yemeği seçenekleri konusuna…

Kilo aldırmayan, kilo koruyan yılbaşı yemeği seçenekleri konusunda kilo korumak ya da kilo vermek için hangi besin gruplarının tüketilmesinin daha sağlıklı olduğunu anlatacağım.

Kilo aldırmayan, kilo koruyan yılbaşı yemeği seçenekleri: Sağlıklı seçim balık

Yılbaşı gecesi bol yağlı ve hem kilo verme ya da kilo korumaya sekte vuran hem de genel sağlığı olumsuz etkileyen bol yağlı kızartmalar yerine sağlıklı bir balık yemeği hazırlayabilirsiniz. Balık, öncelikle bir Omega 3 kaynağı. Vücudun kendisinin üretemediği Omega 3’ü edinebileceğiniz en sağlıklı yiyeceklerin başında geliyor balık. Bunun yan ısıra değerli vitamin ve mineraller içeriyor. Ayrıca çok iyi bir protein kaynağı.

Fakat kilo aldırmayan, kilo koruyan yılbaşı yemeği seçenekleri konusunu anlatırken hatırlatmam gereken bir ayrıntı daha var. Balık, sağlıklı bir seçenek ama nasıl pişirdiğiniz de önemli. Eğer balığı kızartırsanız bunun size bir yararı olmaz. Midenizi ve sindirim sisteminizi de genel sağlığınızı da olumsuz etkiler. Bunun yerine yılbaşı sofranız için fırında, ızgara ya da buğulama yöntemiyle pişirdiğiniz balığı tercih edin. Balık ve yanında sebzelerden hazırlayacağınız bir salata çok iyi bir seçenek.

“Kırmızı et yemeden duramam” diyorsanız….

Kilo aldırmayan, kilo koruyan yılbaşı yemeği seçenekleri demişken bir başka önemli noktaya da değinelim. Diyelim ki balık yerine kırmızı et ya da tavuk yemek istiyorsunuz… Elbette yiyebilirsiniz… Ama tıpkı balıkta olduğu gibi kırmızı et ve tavuğu da sağlıklı yöntemlerle pişirmeniz gerekiyor: Yani ızgara, şiş ya da fırında… Kızartmadan uzak durmanızı bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Deniz ürünleri de sağlıklı bir seçenek

Kilo aldırmayan, kilo koruyan yılbaşı yemeği seçenekleri konusunda önerilere devam edelim. Balık dışında başka bazı deniz ürünleri de yılbaşı sofraları için sağlıklı bir seçim olacaktır. Peki hangi deniz ürünlerini nasıl tüketebiliriz? Izgara ahtapot, ızgara kalamar, deniz börülcesi doğru seçenekler. Bunlara ek olarak miktarını sadece bir yemek kaşığıyla sınırlı tutarak söğüş karides de tüketebilirsiniz.

Kilo aldırmayan, kilo koruyan yılbaşı yemeği seçenekleri: Ya mezeler?

Bazıları için yılbaşı sofrası demek aynı zamanda meze demektir. Sağlıklı yiyecek tüketeceğiz diye mezelerden uzak mı duracağız? Kesinlikle hayır. Kilo aldırmayan, kilo koruyan yılbaşı yemeği seçenekleri konusunda biraz da mezelerden söz edelim istiyorum.

Yılbaşı sofrasında “onu yeme, bunu yeme” şeklinde kendinizi mutsuz etmeden tüketebileceğiniz mezeler de var. Hangileri mi? Gelin şöyle bir sayayım: Ezme, salata, mantar ızgara, közlenmiş biber,  gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz mezeler.  Ama sakın unutmayın! Ne kadar yiyeceğinizin kontrolü sizin elinizde olsun. Bence birer tatlı kaşığı meze ile yetinmenizde kilo koruma ya da kilo verme konusunda fayda var.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.