Göbek yağlarını eriten çaylar - BERSU EKİNCİ -

3 Eylül 2018- Bersu Ekinci0
ana-3.jpg

Bu çaylar göbek yağlarını eritiyor… İlk anda kulağa tuhaf, hatta inanılmaz gelse de göbek yağlarını eriten çaylar konusu gerçeğin ta kendisi. Bu çayların sırrı yağ yakan bitkiler içermeleri. Elbette sizin için mucize yaratacaklarını iddia etmiyorum. Yani sağlıklı beslenme ve egzersiz programını bir yana bırakıp sadece bu çayları içerek kilo verme mümkün değil. Ama yağ yakan bitkiler içeren bu çaylar bir türlü kurtulamadığınız göbek yağlarını yakmak için size büyük ölçüde yardımcı olur. Gelin bakalım hangileri bu göbek yağlarını eriten çaylar.

Yeşil çay göbek eritiyor

Göbek yağlarını eriten çaylar

Kilo verme amacını taşıyanlara en çok önerilen içeceklerden biri yeşil çay. Çünkü yeşil çay, metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmaya dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olan iki önemli antioksidan içeriyor. Kateşin ve epigallokateşin gallat yeşil çayın içindeki en önemli antioksidan maddeler. Bunların yanı sıra manganez, selenyum, çinko gibi vücuda gerekli başka içeriklere de sahip. Bütün bunların da kilo verme özellikle de inatçı göbek yağlarını eritme konusunda yardımı çok büyük.

Ama yeşil çayın tek faydası sadece kilo verme konusunda değil. Bunun yanı sıra birçok sağlık faydası daha var. Yüksek tansiyonu dengelemek, kalp hastalıklarının, hatta bazı kanser türlerinin gelişmesini önlemeye yardımcı olmak gibi daha pek çok sağlık faydası var yeşil çayın.

Göbek yağlarını eriten çaylar arasında önemli bir yeri olan yeşil çayın sağlık faydaları bu kadar da değil: İltihapları önlüyor, diyabetle mücadeleye yardımcı oluyor, alerjilere karşı etkili bir savaşçı. Aynı zamanda virüslerin yol açtığı hastalıklara karşı direnç de sağlıyor.

Peki ne kadar içelim? Göbek yağlarını eriten çaylar arasında ilk sırada yer alan yeşil çayı günde bir fincan tüketebilirsiniz. Çünkü aşırı tüketimi başta uykusuzluk olmak üzere bulantı, kusma gibi sorunlara yol açabiliyor.

Göbek yağlarını eriten çaylar: Muhteşem rengin mucizeleri

Göbek yağlarını eriten çaylar

Bazı yerlerde ekşi çay ya da ebegümeci çayı olarak da bilinen hibiscus çayı da göbek eriten çaylar arasında yer alıyor. Bu çayın o göz alıcı renginin içinde öylesine mucizeler gizli ki. Öncelikle çok güçlü antioksidan maddeler içerdiğini söyleyerek söze başlayayım. Ardından da bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ekleyeyim.

Kan şekerini dengelemesi kilo verme amacı taşıyanlar açısından en faydalı özelliklerinden biri. Yüksek tansiyonu dengelemesi, damar sertliği probleminin ortadan kaldırılmasına yardımcı olması, kötü kolesterolü düşürmesi de hibiskus çayının sağlık faydaları arasında.

Hibiskus çayının göbek yağlarını eriten çaylar arasında yer almasının en önemli nedenine gelince… Yapılan birçok bilimsel araştırmaya göre hibiskus çayı, kilo verme konusunda en etkili yardımcılardan biri. Ayrıca obeziteyle mücadele konusunda da etkili.

Papatya çayı göbek eritiyor

Göbek yağlarını eriten çaylar

Göbek yağlarını eriten çaylar arasında etkili olanlardan biri de papatya çayı. Papatya çayının kilo verme konusundaki en büyük yardımı iştahı dengelemesi. Ayrıca idrar söktürücü özelliği olduğu için de vücutta ödem oluşmasını engelliyor.

Göbek yağlarını eriten çaylar arasında yer alan papatya çayı aynı zamanda sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasına da destek oluyor. Kabızlık sorununu gideriyor.

Papatya çayının tek faydası zayıflama konusunda değil üstelik. Öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirir, diş etinde ya da vücudun diğer bölgelerinde oluşabilecek iltihapların kurutulmasına yardımcı olur. Mide bulantılarını hafifletme etkisi de olan papatya çayını sadece kilo verme amacı taşıyanlar değil uykusuzluk sorunu yaşayanlar da  tüketebilir. Rahatlatıcı bir etkisi olan papatya çayı anksiyete gibi sorunları olanların da en büyük yardımcılarından biridir.

Nane çayı fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı

Göbek yağlarını eriten çaylar

Göbek yağlarını eriten çaylar arasında ferahlatıcı etkiye sahip olan nane çayı da yer alıyor. Hatırlayın lütfen, defalarca stresin kilo vermek isteyenlerin en büyük engeli olduğunu söylemiştim. İşte nane çayı stresi azaltarak bu nedenle oluşabilecek kan şekeri dengesizliklerini dolayısıyla da yemek yeme isteğini ortadan kaldırır.

Nane çayının göbek yağlarını eriten çaylar arasında yer almasının bir başka nedeni de içeriği sayesinde iştahı bastırma etkisine sahip olması.

LÜTFEN BU AYRINTIYI ATLAMAYIN: Buraya kadar size göbek yağlarını eriten çaylar konusunda bazı genel bilgiler verdim. Ama şunu da unutmadan söylemem gerekiyor. Bitki çayları genel olarak zararsız kabul edilir. Yine de siz bu tür çayları tüketirken günde bir fincan ile yetinin. Bu çayların bazılarının sağlığınıza alerji gibi olumsuz etkiler yapabileceğini de göz önüne alarak özellikle de kilo vermeye yardımcı olma amacıyla kullanmadan önce doktorunuzla görüşmenizi öneririm. Unutmayın ne olursa olsun yiyip içtiğiniz her şeyin fazlası zarar. O yüzden kararında tüketmekte fayda var.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.