WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

Hayatınızı Yeniden Planlarken... - BERSU EKİNCİ

15 Aralık 2016- Bersu Ekinci0
ESY-020524029.jpg

İş, kilo vermek olunca, hepimiz çabuk sonuç almak istiyoruz ama amacınız sağlıklı yaşamsa, hedefiniz hızlı sonuç verip sonra hüsrana uğratan “mucizevi” diyetler olmamalı. Bunun yerine hayatınızı yeniden planlayarak işe başlamalısınız…

Kısa sürede kilo vemenizi sağlayan şok diyetlerle sonuç alabilirsiniz, evet ama bunun sürdürülebilir olmadığını bilmelisiniz. Dahası bu gibi yöntemler, hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağlığınıza zarar verebilir. Kısa vadede sonuç alma hedefiyle yola çıkılan kilo verme serüvenlerinin ne yazık ki hüsrana uğraması kaçınılmaz. Aşırı yüklenme, hele de kısa sürede sonuç alamıyorsanız bıkkınlık yaratarak psikolojinizi bozacaktır.


Kendinize güvenin

Kilo verme süreci, sağlıklı beslenme ve kendinizle vücudunuza güvenmekle başlar. O yüzden kısa sürelerle kendinizi kısıtlamanız doğru değil, bu bir süreç ve nasıl yaşamak istediğinizle alakalı. Kısacası, işe hayatınızı yeniden planlamakla başlamalısınız.

Çok kısıtlayıcı bir diyet yapıyorsanız, ister istemez yasaklı yiyeceklerin; mesela pizza ve hamurişlerinin, tatlıların hayaliyle yaşayacaksınız. Takılıp kalacak ve kendinizi suçlu hissedeceksiniz. Bir noktada, eski alışkanlıklarınıza dönmeniz kaçınılmaz olacak. Verdiğiniz kilolar da misliyle geriye dönecek…


Alışkanlıklarınızı değiştirin

Yukarıda değinmeye çalıştık; sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız alışkanlıklarınızı değiştirmeli, damak tadınızı geliştirmeli ve bu değişiklikleri hayata geçirebilmek için öğrenmeye açık olmalısınız. Zor olacaktır ama vazgeçmeyin. Bu dönüşüm sürecine sıkı sıkıya bağlı kalmaya gayret edin. Birkaç ayda kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Sağlıklı beslenmeye odaklanıp yaşam şeklinizi değiştirdiğinizde, zaten bir daha geriye dönüp bakmayacaksınız.


Vücudunuzu sevin ki, 
o da size ihanet etmesin

Bu dönüşümün arkasındaki sebepleri anlayıp özümsemek, kritik önemde. Kimse kendisine ne yapması gerektiğinin söylenmesini istemez ama bu meşakkatli yolun doğru olduğuna inanmanız lazım. Bu sayede o hayat değişikliklerini daha kolay yapabilirsiniz.

Sağlıklı bir beslenme uygulamak, sizi bazı şeylerden mahrum bırakmaz, hayatınızı da kısıtlamaz.

Şöyle düşünün; yedikleriniz sizin yakıtınız. Eğer sağlıksız gıdalar tüketirseniz, sağlıksız olacaksınız. Eğer yedikleriniz doğru gıdalarsa, sadece sağlıklı olup zayıflamakla kalmayacak, kendinizi de iyi hissedeceksiniz.

Çaba gösterin, kendinize zaman tanıyın, sonucun olumlu olduğunu göreceksiniz. Vücudunuzu sevin ki, o da size ihanet etmesin…


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.