Hızlı ve kolay kilo verme yolları - BERSU EKİNCİ

19 Şubat 2018- Bersu Ekinci0
ana-3.jpg

İşte şimdi gözleriniz faltaşı gibi açıldı büyük olasılıkla. Hızlı ve kolay kilo verme gibi bir mucizenin mümkün olup olmadığını soruyorsunuz kendinize. Evet, aslına bakılırsa kilo vermek; sabır ve disiplin isteyen hiç de kısa sayılamayacak bir süreç. Belki kulağa tuhaf gelecek ama hızlı ve kolay kilo verme yolları da var. Elbette bir mucize olmayacak ve elbette siz yine sağlıklı beslenip egzersizlerinizi aksatmayacaksınız. Sadece işinizi biraz daha kolaylaştıracak ‘küçük dokunuşlar’ önereceğim size. En iyisi sözü fazla uzatmadan hızlı ve kolay kilo verme yolları neler birlikte öğrenelim.

Hızlı ve kolay kilo verme yolları dedik ama uymanız gereken kuralları bir yana bırakmayacaksınız yine. Sağlıklı beslenecek, düzenli uyuyacak, ara öğünlerinizi atlamayacaksınız. Bütün bunların yanı sıra uygulayacağınız birkaç küçük “taktik” daha hızlı ve kolay kilo vermenize yardımcı olacak.

Gelin bu küçük dokunuşları madde madde sayalım:

  • Asla hızlı yemek yemeyin. Ağzınıza attığınız her lokmayı uzun uzun çiğneyin. Böylece hem yemeğin tadına varırsınız hem de hızlı ve kolay kilo verme yolları arasında önemli bir yeri olan bir kuralı atlamamış olursunuz. Çevrenizdeki kilolu insanların nasıl yemek yediğine dikkat edin. Büyük olasılıkla çoğu  “rüzgar gibi” yemek yiyordur. Eğer hızla yemek yerseniz beyninizin tokluk hissini algılayıp bedeninize “artık doydun” sinyali göndermesi gecikir. Bu arada da siz büyük olasılıkla gereksiz miktarda yiyecek tüketmiş olursunuz. O yüzden siz siz olun lokmalarınızı uzun süre çiğneyip yavaş  yiyin. Hatta özellikle akşam yemeklerinde ailenizle sohbet edin. Bu da yeme hızınızı azaltmaya yardımcı olur.
  • Tabaklarınızı küçültün. Bilimsel çalışmaların da kanıtladığına göre öğünler sırasında daha küçük tabaklar kullanmak doğal olarak daha az yemek yemenizi sağlıyor.
  • Hızlı ve kolay kilo verme yolları deyince akla ilk gelen “taktiklerden” biri de diş fırçalamak! Elbette sağlıklı dişler için her yemekten sonra kurallara uygun biçimde dişleri fırçalamak gerekir. Ama bunun bir başka faydası daha var. Mesela diyelim ki gecenin bir vakti canınız tatlı çekti. İşte tam o sırada mutfak yerine banyoya gidin ve dişlerinizi fırçalayın. Tatlı ya da o anda canınız her ne çektiyse onu yeme isteğinizin ortadan kalktığını ya da en azından bu isteği denetleyebildiğinizi göreceksiniz.
  • Dışarıda yemek yerken ödemeyi nakit yapın. Şimdi bu maddenin neden hızlı ve kolay kilo verme yolları arasında olduğunu merak ettiniz değil mi? Anlatalım. Bunun nedeni tamamen psikolojik. Yapılan bilimsel araştırmalara göre dışarıda yemek yerken ödemeyi kredi kartıyla yapanlar daha yüksek oranda sağlıksız yiyeceklere yönelip daha çok yiyor. Oysa nakit ödeme yapmayı planlayanlar fazla masraf yapmamak için hem daha az hem de daha doyurucu ve sağlıklı yiyeceklere yöneliyorlar. Deneyin görün!
  •  Alışverişe giderken liste yapın. Özellikle de büyük marketlere gittiğinizde elinizde mutlaka bir alışveriş listesi olsun. Onu da evinizden çıkmadan önce sakin bir kafayla hazırlayın. Böylece markete gittiğinizde listenize uygun alışveriş yapar ve gereksiz yiyeceklerle sepetinizi doldurmamış olursunuz.
  • Diyelim ki gece bir partiye ya da davete gideceksiniz. İşte o sırada yanınıza boyundan asmalı bir çanta değil bir el çantası alın. Elbette yiyecekleri çantanıza doldurmak için değil bu öneri. Bakın bu kural şöyle işliyor: Gece bir partiye giderken yanınıza elinizde taşıyacağınız bir çanta aldığınızda bu bir elinizin sürekli meşgul olacağı anlamına geliyor. İşte bu yüzden de daha küçük bir tabak almak zorunda kalacak ve böylece daha az yiyeceksiniz. Çantayı koltuğunuzun altına alsanız bile yine de bu şekilde ayakta rahatça yemek yiyemeyeceksiniz. İşte size hızlı ve kolay kilo verme yolları arasında en ilginç olanlarından biri daha.
  • TV karşısında hareketsiz oturup abur cubur tüketmeyin. Bunun yerine hızlı ve kolay kilo vermenize yardımcı olacak bir şeyler yapın. Mesela bir yandan TV izlerken bir yandan da koltukta kaslarınızı çalıştıracak egzersizler yapın. Ya da eviniz müsaitse koşu bandını TV’nin karşısına yerleştirin ve bir yandan hareket edin bir yandan da TV izleyin.
  • Eğer kadınsanız kırmızı, bordo gibi iddialı renklerde ruj sürün. Şimdi bunun hızlı ve kolay kilo verme yolları arasında ne işi var diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu küçük ama çok etkili bir taktik. Eğer bu tür kozmetik ürünler kullanıyorsanız bilirsiniz. Kırmızı, bordo gibi iddialı renkte bir ruj sürdüğünüzde hemen bozulmasını istemezsiniz. Bu da sizi önünüze gelen şekerli abur cubur tarzı yiyecekleri yemekten alıkoyar. Hatta bu tür rujlar sürdüğünüzde sağlıklı yiyecekleri bile gayet yavaş bol bol çiğneyerek tüketirsiniz.
  •  Yemek masanızın karşısına bir ayna yerleştirin. Neden mi? Bilimsel araştırmalara göre insanlar yemek yerken aynada kendi yansımalarıyla karşılaştıklarında amaçlarını bir kez daha hatırlıyorlar. Kilo vermek isteyen biri tam da yemek yerken aynada kendisiyle göz göze gelince büyük olasılıkla yediklerine dikkat etmesi gerektiğini hatırlayacaksınız.
  • Hiç düşündünüz mü neden restoranlarda hiç mavi renk olmadığını. Çünkü mavi iştahı ve yeme hissini bastıran bir renktir. Yapılan araştırmalara göre insanlar mavi rengin ağırlıklı olduğu ortamlarda yüzde 33 oranında daha az yiyecek tüketiyorlar. Amacınız kilo vermekse bu yöntemi deneyebilirsiniz. Mesela mavi yemek tabakları ya da mavi masa örtüsü kullanabilirsiniz.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.