Zayıflamak ve kilo korumak isteyenler için sahur ve iftar seçenekleri

12 Nisan 2021- Bersu Ekinci0
hurrr.jpg

Bir Ramazan ayı daha geldi! Yılın manevi açıdan en huzurlu zaman dilimi içinde geçecek bir 30 gün daha bizi bekliyor. Her ne kadar bu sene bazı kısıtlamalar söz konusu olsa da yine iftar ve sahur sofraları kurulacak ,yine çekirdek aileler aynı sofrada buluşacak. Bazıları için oruç tutulan bu süre, hem nefsini hem bedenini temizlemek anlamında bir fırsat oluşturuyor. Ama bazıları için de uzun açlık süresinden sonra gelen ve saatlerce devam eden bir yeme- içme şölenine dönüşüyor. İşte tehlike çanlarının çalması da orada başlıyor zaten. Üstelik sadece kilo vermek ya da kilo korumak açısından değil genel sağlık açısından da geçerli bu “tehlike çanları”. Hazır Ramazan kapıyı çalmışken zayıflamak ve kilo korumak isteyenler için sahur ve iftar seçenekleri konusunda bazı ipuçları vermek isterim. Çünkü bu dönem bazen bazı kişiler için kontrolün elden kaçtığı anlamına geliyor. Oysa tam tersine hem sağlığı hem de kiloyu korumak için kontrolü her zamankinden daha fazla elde tutma zamanı şimdi. Sizlere zayıflamak ve kilo korumak isteyenler için sahur ve iftar seçenekleri hazırladım. Bunlar oruç tutarken açlık krizine girmenizi engelleyecek, bir yandan da sağlığınızı tehdit etmeden damak zevkini ve yeme duygusunu tatmin edecek seçenekler. Haydi o zaman hemen geçelim konumuza.

Zayıflamak ve kilo korumak isteyenler için sahur ve iftar seçenekleri

Zayıflamak ve kilo korumak isteyenler için sahur ve iftar seçenekleri
Zayıflamak ve kilo korumak isteyenler için sahur ve iftar seçenekleri konusunda gün boyunca en küçük bir açlık hissetmeden, bir yandan vücudunuzu toksinlerden temizleyip bir yandan da hiç acıkmadan orucunuzu tutabileceksiniz. Bu arada örnek menülerde yer alan seçenekler, kan şekerinizi dengede tutma konusunda da etkili olacak. O zaman hemen geçelim zayıflamak ve kilo korumak isteyenler için sahur ve iftar seçenekleri konusuna.

Önce Ramazan ayında günün ilk öğünü olan sahur ile başlayalım. Sahur seçenekleri biraz daha kalabalık ve uzun. Çünkü bu öğünde tükettiğiniz yiyeceklerin sizi hem uzun süre tok tutması hem de oruç sırasında susuzluktan olumsuz etkilenmemenizi sağlaması gerekiyor.

İşte sizin için hazırladığım zayıflamak ve kilo korumak isteyenler için sağlıklı sahur ve iftar seçenekleri

Sahurda sağlıklı beslenmek için

ÖRNEK 1

 • Bir yumurta ve ek olarak bir yumurta beyazı, beş ya da altı mantar ile omlet
 • Yanında salatalık, biber söğüş
 • Yarım muz

ÖRNEK 2

 • Bir dilim kara buğday ekmeği üzerine yarım avokadoyu çatalla ezin
 • Üzerine bir yumurtadan yapılmış omleti ekleyip 1 dilim ananas ve 3-5 tane çilek ile tüketin.

ÖRNEK 3

 • Üç yemek kaşığı yoğurdun içine üç yemek kaşığı yulaf,  iki tam ceviz, bir porsiyon meyve ve biraz tarçın ekleyip tüketin.

ÖRNEK 4

 • Bir muz
 • İki yemek kaşığı Chia tohumu
 • Bir bardak badem sütü
 • Bir tatlı kaşığı fıstık ezmesiyle hazırlanan smoothie de hafif ama doyurucu bir sahur alternatifi olabilir.

ÖNEMLİ NOT: Şunu da söylemek isterim ki gün içinde su içemeyeceğiniz için bunun önlemini önceden almak için bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Sağlıklı iftar menüsü seçenekleri

Gelelim zayıflamak ve kilo korumak isteyenler için sahur ve iftar seçenekleri konusunda günün ikinci öğününe yani iftara. Ramazan ayının en çok dikkat edilmesi gereken öğünü bu aslında. Birçok kişinin de hata yaptığı öğün aynı zamanda. Açlığın ardından sabırsızca iftar saatinin gelmesi bekleniyor ve birçok kişi kelimenin tam anlamıyla yemeklere “hücum” ediyor. Oysa bu en büyük yanlış. Oruç sonrası hafif yiyeceklere yönelmek ve öğünü ara vererek tamamlamak gerek. Şimdi gelin bir de kilo vermek ve kilo korumak isteyenler için sağlıklı sahur ve iftar seçenekleri konusunda bu öğüne bakalı. Neler yemek ve bunları nasıl tüketmek gerekir?

Benim önerim şöyle:

 • Orucunuzu bir zeytin, bir hurma ve suyla açın. Oruç sırasında vücudunuz bazı mineraller kaybeder, bunları geri almak için kemik suyu en ideal seçenektir.
 • İftar öğününe başlarken kemik suyuna çorba içebilirsiniz. Arzuya göre çorbanın içine bir yemek  kaşığı kinoa ya da sebze de ekleyebilirsiniz. Orucunuzu bu sağlıklı seçenekle açtıktan sonra biraz ara vermenizi öneririm.
 • Her şeyi birden yemek, midenizi ve sindirim sisteminizi rahatsız eder çünkü.
 • Şimdi gelelim kilo vermek ve kilo korumak isteyenler için sağlıklı sahur ve iftar seçenekleri konusunda iftar öğününün devamına.
 • Çorba sonrası farklı seçeneklere yönelebilirsiniz. Izgara et, tavuk ya da balık tüketebilirsiniz. Yanında salata da iyi bir eşlikçidir.
 • İftar konusunda bir başka seçenek de kuru baklagil tüketmek. Yanında salata ve cacıkla iftar keyfiniz tamamlanır.
 • İftar keyfi için bir başka seçenek de hindili sebze yemeği.
 • Zayıflamak ve kilo korumak isteyenler için sahur ve iftar seçenekleri konusunda iftar yemeği bittikten sonra en çok hata yapılan bir başka bölüme geçmek istiyorum. Adettendir… İftar sofralarında tatlı tüketilir. Fakat bu konuda da dikkatli olmak gerek. Bol şerbetli tatlılardan uzak durmanızı öneririm.
 • Bir de tatlı kısmını yemekten bir ya da iki saat sonraya bırakmanızı hatırlatmak isterim. Tatlı niyetine şekersiz komposto tüketebilirsiniz. Bir başka seçenek de şeker oranı az meyvelerden birini tüketmek. Yanında 5 ya da 6 tane badem de yiyebilirsiniz.

SAĞLIKLI İFTAR TATLISI

Tatlı konusunda bunların hiçbiri size cazip gelmiyorsa aşağıda verdiğim tatlı tarifini uygulayabilirsiniz

 • Bir muzu dilimleyin geceden buzluğa atın.
 • Donmuş muzu bir yemek kaşığı kakao, bir yemek kaşığı bal veya akçaağaç şurubuyla blender’dandan geçirin.
 • Sağlıklı dondurmanız hazır!

Gördüğünüz gibi sahur ve iftarda aşırıya kaçmadan, açlık hissine yenilmeden, vücudu susuz ve mineralsiz bırakmadan beslenmek mümkün. Herkese hayırlı bir Ramazan dilerim.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.