Kilo aldırmayan sağlıklı ev yapımı dondurma tarifleri

3 Temmuz 2019- Bersu Ekinci0
ESY-021944322-1.jpg

Gördüğünüz gibi unutmadım! Bir önceki yazımda size yaz mevsiminin gözde tatlısı dondurmanın sanıldığı kadar masum olmadığını anlatmıştım. “Light” ya da “diyet” diye tanımlananların bile şeker içerdiğini ve bunun da kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için zararlı olduğunu vurgulamıştım. Şimdi sıra sözümü tutmaya geldi. O yazının sonunda size kilo aldırmayan sağlıklı ev yapımı dondurma tarifleri vereceğimi de söylemiştim. Gerçekten de kilo aldırmayan, sağlığa zararlı katkı maddeleri içermeyen birkaç tane tarif hazırladım sizin için. O zaman hemen paylaşayım kilo aldırmayan sağlıklı ev yapımı dondurma tarifleri konusuna.

Kilo aldırmayan sağlıklı ev yapımı dondurma tarifleri: Dondurma ve ıspanak


Kilo aldırmayan sağlıklı ev yapımı dondurma tarifleri konusuna ilginç bir lezzetle başlamak istiyorum. Ispanakla renklendirilmiş naneli dondurma… Biliyorum böyle anlatınca kulağa biraz tuhaf geliyor, ama bir deneyin lezzetinin o kadar da tuhaf olmadığını göreceksiniz. Dondurmaya katacağımız ıspanak az miktarda ve güzel, yeşil bir renk vermesi için. Zaten hazırlayacağınız dondurmanın lezzetinde de çok baskın değil.

Gerekli malzemeler

 • 2 tane donmuş muz (dilimlenmiş)
 • Bir avuç taze nane yaprağı
 • Bir su bardağının dörtte biri kadar bebek ıspanak
 • İki yemek kaşığı kadar badem sütü
 • Bir tatlı kaşığı çiğ kakao

Hazırlanışı: Kilo aldırmayan sağlıklı ev yapımı dondurma tarifleri arasında ilki olan bu dondurmayı hazırlamak için bütün bu malzemeleri bir blender’a koyun ve yüksek hızda çalıştırın. Sonra küçük servis kaplarına yerleştirip buzdolabında bekletin. Dilerseniz yemeden önce üzerini taze nane yapraklarıyla süsleyebilirsiniz.

Bu arada küçük bir not. Kilo aldırmayan sağlıklı ev yapımı dondurma tarifleri arasında yer alan bu ilginç dondurma alıştığınız dondurma kadar sert kıvamlı olmayabilir. Eğer biraz daha katı bir kıvam isterseniz badem sütünü biraz daha az koyabilirsiniz.

Daha tanıdık bir lezzet: Çilek ve muz

Devam edelim kilo aldırmayan sağlıklı ev yapımı dondurma tarifleri konusuna. Şimdi sırada hem çok kolay hem de tanıdık bir lezzet var. Çilekli dondurma! Tabii yine şeker koymadan muz ile tatlandıracağız. Haydi o zaman bir bakalım.

Gerekli malzemeler

 • 1 su bardağı dolusu dilimlenmiş dondurulmuş muz
 • 2 bu bardağı dolusu ikiye bölünmüş ve dondurulmuş çilek
 • Dörtte bir su bardağı dolusu su

Hazırlanışı: Kilo aldırmayan sağlıklı ev yapımı dondurma tarifleri arasında en kolayı bu bana sorarsanız. Bütün bu malzemeyi blender’a koyun ve çalıştırın. Elde ettiğiniz karışımı servis kaplarına koyun ve buzlukta iyice dondurun.

Bu tarif için de küçük bir not: Bu tarif dondurmadan çok sorbe görünümü ve tadında. Sıcak günler için sağlıklı bir serinletici.

Kilo aldırmayan sağlıklı ev yapımı dondurma tarifleri: Vişneli dondurma


İnsan bir başladı mı bu tariflere bir türlü sonunu getiremiyor. Bir tane daha yapmak istiyor. Elbette yapın ama bence bu dondurmaları da tüketirken aşırıya kaçmayın. Her ne kadar içinde şeker yoksa da sağlıklı olsa da fazlası yarar getirmez. Kilo aldırmayan sağlıklı ev yapımı dondurma tarifleri konusunda şimdi sıra geldi biraz daha mayhoş bir lezzete. Vişneli dondurma yapacağız şimdi.

Gerekli malzemeler

 • İki su bardağı çekirdeği çıkarılmış vişne
 • 1 tane muz
 • 1 su bardağı Hindistan cevizi sütü

Hazırlanışı

Kilo aldırmayan sağlıklı ev yapımı dondurma tarifleri arasında yer alan vişneli dondurmayı hazırlamak için önce kullanacağınız meyveleri buzlukta iyice dondurun. Sonra bütün bu malzemeyi blender’a koyun ve karıştırın.
Elde ettiğiniz karışımı hemen tüketebileceğiniz gibi buzlukta biraz daha bekletip de tüketebilirsiniz.

Yine küçük bir öneri, dondurmanızı vişne taneleri ya da taze nane yapraklarıyla süsleyerek de servis edebilirsiniz.

Havuçlu ve portakallı dondurma

Bir tane daha tarifim var sizin için. Kilo aldırmayan sağlıklı ev yapımı dondurma tarifleri konusunda şimdilik son olacak. Ama sonraki günlerde yine devam edeceğim. Bu kez hem çocuklarınızın hem de sizin keyifle yiyebileceğiniz bir tarif var sırada.

Gerekli malzemeler

 • 4 tane havuç
 • 2 tane portakal

Hazırlanışı

Önce havuçları bir güzel temizleyin rendeleyin ve suyunu sıkın. Havuç suyu için dilerseniz katı meyve sıkacağını kullanabilirsiniz. Ya da temiz bir tülbent kullanıp anneannelerimiz gibi de havucun suyunu çıkarabilirsiniz.

Sonra geriye kalan adım portakalların suyunu sıkmak.

Havuç suyunu iyice posadan arındırdıktan sonra bir sürahi içinde portakal suyuyla karıştırın.

Ardından dondurma kalıplarını kullanarak dondurmanıza şekil verin ve bir gece boyunca buzlukta bekletin.

Kilo aldırmayan sağlıklı ev yapımı dondurma tarifleri şimdilik bu kadar. Dikkat ettiyseniz hiçbirinin içinde şeker ya da başka bir katkı maddesi yok. Sadece meyvelerin içerdiği doğal şekerden faydalandık.

Ama bir kez daha söylemek isterim ki siz yine de tüketirken abartıya kaçmayın, tadında bırakın… Afiyet olsun.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.