Kilo korumanın beş kolay yolu - BERSU EKİNCİ -

11 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0
ana.jpg

Aslında daha önce de bu konuda bazı ayrıntılar üzerinde durmuştum. Ama bu kez size kilo korumanın beş kolay yolu nedir kısaca anlatacağım. Biliyorsunuz elbette, kilo vermek disiplin ve sabır isteyen bir süreç. Daha doğrusu uzun bir sürecin ilk adımı. Fazla kilolarınızdan kurtulduktan sonra işi daha da sıkı tutmak gerekiyor. Çünkü kilo korumak öyle uzaktan göründüğü gibi kolay bir süreç sayılmaz. İşte bu konuda size yardımı dokunacağını düşündüğüm bazı noktaları kısaca anlatacağım şimdi. Gelin bakalım kilo korumanın beş kolay yolu neler..

Kilo korumanın beş kolay yolu ve işte ilk madde: Porsiyonları küçültün

Porsiyonları küçültmenin en basit yolu daha küçük tabaklar kullanmak. Bunun çeşitli faydaları var. Öncelikle gereğinden fazla yiyecek tüketmenizi engeller. İkincisi de gözünüzü doyurur. Küçük bir tabağa koyacağınız az miktarda yiyecek, sanki kocaman bir tabakta çok fazla yiyecek yiyormuşsunuz hissi yaratır. Psikolojik olarak daha başlangıçta kendinizi fazla aç hissetmezsiniz. Hem de size yepyeni, rengarenk, desen desen yeni ve tabii küçük tabaklar almanız için bir fırsat sunar.

Daha çok su için

Kilo korumanın beş kolay yolu arasında en önemli maddelerden biri de daha çok su içmek. Ama lütfen suyu yemek arasında içmeyin. Yemeklerden önce ya da sonra su tüketin. Su içmek öncelikle bedeninizin ihtiyacı olan hidrasyonu sağlar. Daha da önemlisi midenizi doldurur ve kendizini tok hissetmenizi sağlar.

Yavaş çiğneyin

Kilo korumanın beş kolay yolu arasında önemli maddelerden biri de bu. Aslında bu konu hakkında daha önce detaylı bir yazı hazırlamıştım sizin için. Kısaca özetlemek gerekirse: Beyniniz artık tok olduğu sinyalini, siz yemeğe başladıktan 20 dakika sonra alır. Bu yüzden yiyeceklerinizi uzun uzun çiğneyip yavaş yerseniz çok fazla yiyecek tüketmeden dolarsınız.

Tabağınızı doldurun!

Şimdi hemen “bu da ne böyle, amacımız kilo korumak” demeyin lütfen. Çünkü bunun gayet sağlıklı bir amacı var. Tabağınızı doldurun tabii ama elbette sağlıklı yiyeceklerle doldurun. Tabağınızın dörtte bir bölümünü protein içeren yiyeceklerle doldurun. Dörtte bir kısmını yararlı karbonhidratlarla. Geri kalan yarısını da sebzelerle doldurun. İşte size kilo korumanın beş kolay yolu konusunda küçük ama aslında çok işe yarar bir ayrıntı.

Sık ve az yiyin


Kilo korumanın beş kolay yolu arasında bu maddenin yer almasının önemli bir nedeni var. Çok uzun süre aç kalıp sonra da bir oturuşta önünüze konan bütün yiyecekleri silip süpürmek öncelikle sağlık açısından sonra da kilo verme ve koruma açısından çok zararlı. Onun yerine ana öğünlerde sağlıklı beslenip ara öğünleri de atlamazsanız hem kan şekeri dengeniz bozulmaz hem de enerjiniz düşmez.

Kilo korumanın beş kolay yolu işte bunlar. Ama eğer bu konu hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak kilo verirken size yardımcı olacak küçük ipuçlarına biraz daha yakından bakmak istiyorsanız ilgili yazının linki burada.

Hem size küçük bir sır, kilo verirken yapabileceğiniz “hileler” sandığınız gibi tamamen yiyeceklerle ilgili değil. Giyim kuşamınızdan kullandığınız çanta gibi aksesuarlara kadar her ayrıntıda bir sır gizli!

Keyifli, sağlıklı ve hafif bir yaz dilerim!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.