Kilo aldırmayan, yaşlanmayı geciktiren yiyecekler

17 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0
cilti.jpg

Gelin bugün kilo verme ve kilo korumayla birlikte biraz da kendimizi güzelleştirelim. Nasıl, iyi fikir değil mi? Bugün size hem forma girmeye hem de yıllara meydan okumaya yardımcı olan yiyecekler konusunda bazı küçük ipuçları vereyim. Çünkü sağlıklı beslenmek sadece fazla kilolardan kurtulmayı değil aynı zamanda cildinizi içten besleyerek ışıldamasını da sağlar. O zaman niye duruyoruz ki hala, gelin bakalım kilo aldırmayan, yaşlanmayı geciktiren yiyecekler hangileri ve bu özelliklerini nelere borçlular.

Kilo aldırmayan, yaşlanmayı geciktiren yiyecekler: Kırmızı biber

Kilo aldırmayan, yaşlanmayı geciktiren yiyecekler

Kilo aldırmayan, yaşlanmayı geciktiren yiyecekler konusuna kırmızı biber ile başlayalım. Neden mi? Çünkü kırmızı biber, çok etkili  antioksidan olan karotenoidler içerir. Bunlar aslında kırmızı, sarı, turuncu renge sahip bütün meyve ve sebzelerde bulunur. İşte bu antioksidanlar cildinizi güneşin zararlı etkilerinin yanı sıra çevresel toksinlerden de korur. Bu arada, kırmızı biberin yüksek oranda C vitamini içerdiğini, bunun bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra cilt için de bir sağlık kaynağı olduğunu da hatırlatmak isterim.

Papayanın nimetleri

Kilo aldırmayan, yaşlanmayı geciktiren yiyecekler konusuna papaya ile devam edelim. Size bir süre önce papayanın faydalarını uzun uzun anlatmıştım aslında ama, gelin bu kez yaşlanmaya nasıl meydan okuduğuna bir bakalım. Papaya, A, B, C, E ve K vitaminleri içerir. Bunun yanı sıra kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor da barındırır. Papayanın içerdiği bir değerli element daha var ki o da papain. İşte bu papain, cildi içeriden besleyerek yılların etkilerine direnmesini sağlar.

Yaban mersini kollajen kaybını önler

Sık sık anlattığım bir başka besin yaban mersini. En önemli özelliklerinden biri göbek yağlarını yakma konusundaki etkisi. Ayrıca kan şekerini de dengeler. Bunlar, kilo verme ve kilo koruma konusundaki etkileri. Yaban mersininin bir de cilde faydaları var ki! Yaban mersini çok güçlü antioksidanlar içerir, bunlar da özellikle cildin elastikiyetini koruyan kollajen kaybını önlemeye yardımcı olur. Kilo aldırmayan, yaşlanmayı geciktiren yiyecekler konusunda değinmek istediklerimden biri de bu işte.

Bir başka kollajen kaynağı brokoli

Kilo aldırmayan, yaşlanmayı geciktiren yiyecekler

Özellikle zayıflama ve kilo koruma konularına değinirken en çok sözünü ettiğim sebzelerden biri brokoli. C ve K vitaminlerinin yanı sıra lif, folat, lutein ve kalsiyum da içerir bol miktarda. Bunlara ek olarak iltihap söktürücüdür. Cilt için faydasına gelirsek… Cildinizin elastikiyetini koruması ve kollajen üretimi için C vitaminine ihtiyacı vardır. İşte brokoli size bunu fazlasıyla sağlar. Kilo aldırmayan, yaşlanmayı geciktiren yiyecekler arasında yer alan brokoliyi sağlıklı yöntemlerle pişirebileceğiniz gibi dilerseniz çiğ çiğ de atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

Ispanak saçları da güçlendirir

Devam edelim kilo aldırmayan, yaşlanmayı geciktiren yiyecekler konusuna. Ispanağın özellikle demir konusunda ne kadar etkili olduğunu bilmeyen yok artık. Bunun yanı sıra A, C, E ve K vitaminleri; magnezyum ve lutein de ıspanağın içerdiği diğer mineraller. C vitamini biraz önce de anlattığım gibi kollajen üretimini artırır. Ama bir de A vitamini var ki o da saçlarınızın parlak, güçlü ve sağlıklı bir görünüm elde etmesine yardımcı olur.

Avokado yaşlanma etkilerini yavaşlatır

Zaman zaman size avokadonun nimetlerinin saymakla bitmeyecek türden olduğunu hatırlatıyorum. İşte yine onlardan birine sıra geldi. Sağlıklı yağ kaynağı avokado aynı zamanda kilo aldırmayan, yaşlanmayı geciktiren yiyecekler arasında da yer alıyor. Çünkü, içerdiği yüksek miktarda A vitamini cildinizi tazelemeye yardımcı olur, güneş ışınlarının cilde verdiği zararı azaltır. Bunlara ek olarak cilt kanserinin gelişmesini önleme konusunda da etkilidir.

Kilo aldırmayan, yaşlanmayı geciktiren yiyecekler konusunu böyle toparlayalım şimdilik. Bir noktayı hatırlatmak istiyorum… Aslında sağlıklı beslenmek bir bütün… Yani akılcı seçimler yaparak hem sağlıklı kiloda kalırsınız hem de dış görünüşünüz ışıldar.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.