Göbek eriten papaya smoothie'si - BERSU EKİNCİ

10 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0
asilana.jpg

Bir önceki yazıda papayanın ve papaya çekirdeğinin faydalarından söz etmiştim. Şimdi de size göbek eriten papaya smoothie’si tarifi vermek istiyorum. Sindirim sisteminizi düzenleyip bağırsaklarınızı çalıştıran bu smoothie, göbek bölgenizdeki istenmeyen fazla kiloların eritilmesine de yardımcı oluyor. İşte kısa zamanda hatırlayabileceğiniz göbek eriten papaya smoothie’si.

Göbek eriten papaya smoothie’si için gereken malzemeler

Önce smoothie’niz için gereken malzemeleri sayalım. Elbette bu smoothie’nin içinde sadece papaya değil yulaf, badem sütü ve biraz da tarçın var. İşte kısa sürede hazırlayabileceğiniz smoothie’niz için gereken malzemeler.

Yarım bardak yulaf gevreği
Yarım bardak badem sütü
Yarım papaya
Bir çay kaşığı tarçın

Hazırlanışı

Göbek eriten papaya smoothie’sinin hazırlanışı son derece kolay. Önce papayanın kabuklarını soyun ve çekirdeklerini çıkarın. Daha sonra tüketmek üzere muhafaza edin.

Daha sonra tarçın hariç bütün malzemeyi blender’a koyun ve çalıştırın. Elde ettiğiniz smoothie’yi bir bardağa alın ve üzerine bir miktar tarçın serpin.

İşte bu kadar basit.

Elbette bu smoothie’yi tüketir tüketmez hemen anında göbeğinizin eriyeceğini ve fazla kilolarınızdan kurtulacağınızı düşünmeyin. Ama bu smoothie içeriği sayesinde sindirim sisteminizi düzenleyip bağırsaklarınızın çalışmasını sağlar. Göbek ve mide bölgenizdeki sizi rahatsız eden şişkinliği indirir.

Eh öyleyse, afiyet olsun!

Ama durun bir dakika! Bu smoothie’nin temel maddesi olan papayanın faydalarını ve kilo vermeye etkisini bir kez daha kısaca hatırlatmak isterim size.x

Papayanın sağlık faydaları

  • Öncelikle içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylece başta grip olmak üzere pek çok hastalığa karşı vücut direncini artırır.
  • Papayanın antioksidan olduğunu söylemiştik. Bu özelliği sayesinde kolesterolü düzenler. Başka bir deyişle kötü kolesterolün damarlarda birikip inme gibi çeşitli ciddi sağlık sorunlarına yol açmasını önlemeye yardımcı olur.
  • Yine kolesterol dengeleyici özelliği nedeniyle diyabet ya da kalp hastalıklarının önlenmesinde de yardım elini uzatır papaya.
  • Size bir sır verelim. Elbette aksini yapmanız gerekir ama eğer akciğerlerinize iyi bakmıyorsanız, papaya tüketmeye özen gösterin. Çünkü A vitamini içeriği sayesinde akciğerlerinizi de temizler.
  • Bir daha tekrarlayalım, papaya lif zenginidir. Bu özelliği sayesinde de sindirim sistemini düzenler. Eğer bağırsaklarınız düzenli çalışmıyorsa yani kabızlık sorununuz varsa, bu yumuşak ve tatlı meyve bu konuda da desteğini esirgemez sizden.
  • Yeri gelmişken, papayanın kolon kanserini önleme konusunda da etkili olduğunu hatırlatalım.
  • Papaya, özellikle yaşlı insanlarda görme sorunlarına yol açan ve makula dejenerasyonu adı verilen bir göz hastalığının önlenmesinde de önemli bir yere sahip. Yani bir başka deyişle papaya, göz sağlığı için de faydalı.
  • Papayanın faydaları bununla da sınırlı değil. Çok iyi bir ödem attırıcı olan papayanın içeriğinde, adını da aldığı papain ve kimopapain adlı enzimleri barındırır. Bu enzimler sadece ödem attırıcı değil aynı zamanda yaraların ve iltihapların da kolay iyileşmesinde etkilidir.
  • Papaya, C vitamini ve E vitamininin yanı sıra beta karoten başta olmak üzere çeşitli antioksidanları da içinde barındırır. Bu özellliği sayesinde astım hastalarına da faydalıdır.
  • En güzel haberi sona sakladık! Papaya sadece 13 kalorilik bir enerji değerine sahip. Ayrıca yenildiğinde tokluk hissi verir. Evet, bildiniz! Bu özellikleri sayesinde kilo vermenize ya da kilo korumaya yardımcı olur.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.