Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3'ün yararları neler?

10 Şubat 2020- Bersu Ekinci0
baslik.jpg

Yazılarımı dikkatli takip edenler bilir ki beslenmeyle ilgili bazı unsurlardan sıklıkla söz ederim. Bunlardan biri de Omega 3… Sadece kilo vermek için değil genel anlamda sağlıklı olmak için ihtiyacımız var Omega 3’e… Üstelik bu ihtiyaç daha anne karnındayken başlıyor. İşin ilginci insan vücudu Omega 3’ü kendisi üretemiyor. Yani bunu sağlıklı beslenerek dışarıdan almak zorundayız. Madem öyle gelin bugün size Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3’ün yararları neler? konusunda biraz bilgi vereyim. Çünkü bu, sağlıklı beslenme konusunda gerçekte çok önemli bir nokta. Omega 3’ün metabolizma hızlandırıp yağ yaktırmaktan kalp ve göz sağlığına kadar çok çeşitli alanlarda faydası var. O zaman haydi başlayalım Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3’ün yararları neler? anlatmaya…

Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3’ün yararları neler? En iyi seçenek

Somon balığı: Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3’ün yararları neler? konusuna bu alanda açık ara önde olan bir besinle başlamak istiyorum. Somon balığı bulabileceğiniz en etkili Omega 3 kaynağıdır. Şöyle anlatayım: Somon balığından sık sık “sağlıklı yağ kaynağı” olarak söz edildiğini duymuşsunuzdur. Bunun nedeni de yüksek oranda Omega 3 içermesi. Zaten somon, “yağlı balık” diye geçer. Bana sorarsanız haftanın belirli günleri uygun koşullarda pişirilmiş -yani ızgara ya da buğulama olarak- somon balığı tüketmeniz Omega 3 alımı açısından son derece önemli.

Somonu böyle anlattıktan sonra denizlerimizde sıklıkla bulunan sardalya, uskumru, hamsi gibi balıkların da Omega 3 kaynağı olduğunu hatırlatmak isterim. Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3’ün yararları neler? konusuna böyle bir giriş yaptıktan sonra şimdi devam edelim diğer besinlere.

Keten tohumu: Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3’ün yararları neler? konusunda şimdi de keten tohumu var sırada. Diyelim ki sık sık somon balığı tüketemiyorsunuz ya da deniz ürünlerine alerjiniz var. O zaman keten tohumu iyi bir seçenektir. Keten tohumu, en yüksek miktarda Omega 3 barındıran besinlerden biri. Dilerseniz salatalarınıza dilerseniz de hazırladığınız sağlıklı smoothie’lere katarak tüketebilirsiniz keten tohumunu.

Ceviz: Bu kuru yemişin ne kadar sağlıklı olduğunu artık bilmeyen yok. Bunun en önemli nedenlerinden biri de sayılı Omega 3 kaynaklarından biri olması. Söz gelimi ara öğün olarak bir avuç kadar ceviz tüketebilirsiniz. Ama dikkat! Ceviz tüketirken fazlaya kaçmayın, çünkü aynı zamanda kilo koruma açısından diğer kuru yemişlerden biraz daha dikkatli tüketilmesi gerekir. Söylediğim gibi bir avuç ile yetinin. Bu arada, unutmadan şunu da ekleyeyim: Badem ve kabak çekirdeğinden de Omega 3 alabilirsiniz. Ama işin sırrı her zaman söylediğim gibi tüketim miktarını abartmamakta.
Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3’ün yararları neler? konusunda söylemek istediklerimden biri de bu. Şimdi diğer seçeneğe bir bakalım.

İstiridye: Bu konuda değinmek istediğim besinlerden biri de bu. Biraz önce somon balığının Omega 3 açısından ne kadar zengin olduğunu anlatmıştım. Onunla yarışabilecek bir başka besin de istiridye. Zaman zaman, fırsat buldukça beslenme programınızda istiridyeye de yer verebilirsiniz.

Avokado: Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3’ün yararları neler? konusunda en etkili Omega 3 kaynağı olan besinleri saymaya devam edelim. Bunlardan biri de sizin de tahmin etmiş olabileceğiniz gibi avokado. “Sağlıklı yağ” denildiğinde akla ilk gelen besinlerden biri avokado. Beslenme programınızda sık sık yer vermenizde fayda var.

Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3’ün yararları neler? konusuna soya fasülyesi ve semiz otunu da ekleyerek şimdilik nokta koymak istiyorum.

Omega 3’ün sağlık faydaları

Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3'ün yararları neler?

Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3’ün yararları neler? konusunun ikinci kısmına yani Omega 3’ün sağlık faydalarına geldi sıra. Onları da şöyle sıralayayım:

  • Metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Tansiyonu dengeler.
  • Kalp hastalığı riskini azaltır.
  • Hafızayı güçlendirir.
  • Göz sağlığına katkısı vardır.
  • Regl öncesi gerginliği azaltır.
  • Yaşlanma etkilerini azaltıp cildi yapılandırır.
  • Uykuyu düzenler.

Önemli bir uyarı

Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3’ün yararları neler? konusunu bu şekilde toparladıktan sonra başka önemli bir noktaya daha doğrusu uyarıya geldi sıra. Lütfen bunu dikkate alın. Eğer kanın pıhtılaşmasıyla ilgili bir sorununuz varsa Omega 3’ü dikkatli tüketmelisiniz. Özellikle de tablet desteği alıyorsanız. Omega 3 kanın pıhtılaşmasını zorlaştırabileceğinden bu konuda bir uzmanın görüşünü almanızı öneririm.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.