WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

Soğuk havalarda cildi korumanın 6 yolu Bersu Ekinci

25 Ocak 2018- Bersu Ekinci0
anagor.jpg

Sert rüzgarlar, yağmur ve kar mevsimindeyiz. Nasıl sıkı sıkı giyinip soğuktan korunuyorsak ya da içimizi ısıtmak için sıcak içeceklere yöneliyorsak cildimizi de soğuktan korumak zorundayız. Çünkü soğuk kış havası ciltteki nemin azalması başta olmak üzere birçok soruna neden olur. Peki cildimizin soğuk kış havasından daha az etkilenmesi için ne yapmamız gerekir. işte soğuk havalarda cildi korumanın 6 yolu.

Uzun ve sıcak duştan uzak durun

Soğuk kış günlerinde eve gittiğinizde sıcak duşun altına girmek ne kadar da güzel geliyor değil mi? Günün yorgunluğunu atmak için uzun süre duşun altında kalmak  cildiniz göz önüne alındığında hiç iyi bir fikir değil. Çünkü sıcak duş, cildinizin nemini kaybetmesine neden olur. Nemini kaybeden cilt de kurur. Bu yüzden soğuk kış günlerinde ılık suyla duş alın. Elbette yüzünüzü ve ellerinizi de yine aynı sebepten ılık suyla yıkamanızda fayda var.

Egzersiz yapın

Özellikle de kışın zor geliyor değil mi? Ama siz ister kapalı ortamlarda ister açık havada egzersiz yapmaya devam edin. Çünkü egzersiz sırasında terleyeceksiniz ve bu sayede kan dolaşımınız artacak. Hem daha enerjik hissedeceksiniz hem de cildiniz nefes alacak.

Yeteri kadar su için

 

Yaz aylarında biraz da sıcak havanın ve terlemenin etkisiyle bol bol su içiyorsunuz büyük olasılıkla. Peki ya kışın? Soğuk havalarda da vücudunuzu susuz bırakmamalısınız. Bol bol su için ki cildiniz de içten beslenerek nemini yitirmesin.  Bu arada aşırı kafein tüketiminden uzak durmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.  Zaman zaman içinizi ısıtmak için sıcak bitki çayları içebilirsiniz.

Sağlıklı beslenin

Cildinizi içten besleme demiştik, kışın soğuk aylarında cildinizin nemini dengede tutmak için sağlıklı beslenmeye ayrı özen göstermeniz gerekir. Bu aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de gereklidir. Omega 3 zengini bir beslenme programı uygulayın. Yumurta, avokado, chia tohumu, balık, biftek, yoğurt gibi besinler iyi birer Omega 3 kaynağıdır. Unutmayın, bu besinler cildinizi içeriden besler.

Cildinizi iyice temizleyip nemlendirin

Cildinizin temizliğine her zaman önem vermelisiniz. Ama kışın bu iş ayrı bir özen ister. Cildinizi her gün düzenli olarak temizleyin. Sonra da nemlendirici kullanmayı unutmayın.

Güneş kremi kullanın

Güneş kreminin sadece yaz aylarında kullanıldığını sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Kardan yansıyan ışınların güneş ışınlarıyla birleşmesi, cildinizi yıpratır. Bunu önlemek için dışarıya çıkmadan en az 30 dakika önce güneş kremi sürün.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.