Bel çevresindeki yağları eriten 8 süper besin - BERSU EKİNCİ -

25 Nisan 2018- Bersu Ekinci0
ana-1.jpg

Ona “aşk tutamağı” diyorlar ama büyük olasılıkla birçok kişi “olmaz olsun böyle aşk” diye düşünüyor. Evet, doğru tahmin! Bel çevresindeki yağlanmadan söz ediyorum. Her ne kadar kendisine yapılan yakıştırmalarla sevimli gösterilmeye çalışılsa da bu “aşk tutamağı” en az kocaman bir göbek kadar moral bozucu olabiliyor. Ama bunun da çaresi var. Bel çevresindeki yağları eriten 8 süper besin hakkında biraz bilgi vereceğim size. Aslında bu besinler, sadece bel çevresindeki yağlanmayı engellemekle kalmıyor aynı zamanda göbek de eritiyor, hatta metabolizmayı da hızlandırıyor. İşte bel çevresindeki yağları eriten 8 süper besin.

Yumurta

Bel çevresindeki yağları eriten 8 süper besin söz konusu olunca ilk sıraya yumurtayı almak istiyorum. Düzenli olarak yumurta tüketin, hem fazla kilolarınız gitsin, hem beliniz incelsin! Bu hiç de öyle boş bir önerme değil. Neden mi? Şöyle anlatayım. Yumurta başlı başına yağ yakıcı bir besindir. Bunu sağlayan da yumurtanın sarısında bulunan kolin adlı madde. Eğer bel çevresindeki yağlarınızdan biraz daha hızlı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız Omega 3 açısından daha zengin olan yumurtaları tercih edebilirsiniz.

Semizotu

İşte isterseniz pişirerek, isterseniz çiğ halde salata olarak tüketebileceğiniz değerli “aşk tutamağı” savaşçılarından biri daha. Ülkemizde sofralarda sık sık tüketilen yiyeceklerden biri olan semizotunun içeriğindeki A vitamini çok iyi bir yağ yakıcıdır. Bel çevresindeki yağları eriten 8 süper besin arasında yer alan semizotunu yemek masanıza daha sık konuk edeceğinizi düşünüyorum.

Greyfurt

Şimdi size kilo verme sürecinde çok işinize yarayacak bir sır vereceğim. Ama öncelikle bu anlatacağımı mideniz le ilgili bir sağlık problemi yaşamıyorsanız uygulayabileceğinizin de altını çizeyim. Eğer günün herhangi bir öğününden önce yarım greyfurt tüketirkeniz metabolizmanız hareketlenir ve daha fazla yağ yakarsınız. Bu sayede bel çevresindeki yağlarınızdan hızlıca kurtulmanız da mümkün olur.

Peki ya greyfurt zayıflatır mı, bu meyvenin sağlık faydaları neler? Bu soruların cevaplarını da bu yazımdan hatırlayabilirsiniz. 

İstiridye

Bu da nereden çıktı demeyin. Çünkü istiridye sadece bel çevresindeki yağlardan kurtulma konusunda değil metabolizmayı hızlandırıp yağ yakma konusunda son derece etkili. Çinko açısından çok zengin bir besin olan istiridye, kontrolsüz iştahı bastıran leptin hormonunu da düzenler.

Ahududu

Şimdi gelelim bel çevresindeki yağları eriten 8 süper besin konusunun önemli bir noktasına. Kırmızı renkli meyveler özellikle bel çevresindeki yağlardan kurtulmak için son derece önemli. Ahududu,lifler açısından çok zengin. Bir karşılaştırma yaparsak, bir kase ahududu 8 gram liften oluşur, aynı miktardaki çilek ise 3 gram lif içerir. Buradan yola çıkarak ahududunun bel çevresindeki yağlardan kurtulma konusunda ne kadar etkili olduğunu bir kez daha düşünün derim.

Siyah pirinç

Ya da diğer adıyla yasak pirinç! Beyaz pirinçten ne kadar uzak durmanız gerekiyorsa, siyah pirinçle de aradaki mesafeyi korumak koşuluyla, o kadar yakın dost olabilirsiniz. Neden mi? Çünkü siyah pirinç son derece etkili bir antioksidandır. İçerdiği lif ve E vitamini de cabası.

Siyah pirinç yiyerek kilolara veda etme yöntemlerini hatırlamak isterseniz yazım bu linkte.

 

Badem

Bademin ne kadar değerli bir besin olduğunu, özellikle de ara öğünlerde ne kadar büyük yarar sağladığını her zaman tekrarlıyorum. Badem, danışanlarıma önerdiğim kuruyemişlerin başında geliyor. Bütün bunların yanı sıra bel çevresindeki yağlardan kurtulmanın etkili yollarından biri de ölçülü bir şekilde badem tüketmek. Bademin en önemli özelliği bol bol içerdiği E viamini. Bunun yanı sıra lif ve doymamış yağlar da içeriyor. Bütün bunlar da bel çevresi yağlarıyla savaşmak için birebir.

Bademin kanıtlanmış dört sağlık faydasını hatırlamak isterseniz yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Kinoa

Kinoa, kelimenin tam anlamıyla protein zenginidir. Bu da kinoanın yağ yakma ve kas yapımında temel taşlardan biri olan aminoasit zincirine sahip olduğu anlamına gelir. Ama
kinoanın, bel çevresindeki yağları eriten 8 süper besin arasında yer almasının tek nedeni bu değil. Kinoa aynı zamanda deri ve cilt sağlığınız için de son derece faydalıdır.

Kinoa ile ilgili yazımı buradan tekrar okuyabilirsiniz. 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.