Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı?

1 Şubat 2021- Bersu Ekinci0
anafgorsel.jpg

Kahve içmeyi sever misiniz? Bu soruya olumsuz cevap verecek çok fazla kişi olduğunu düşünmüyorum kendi adıma. Peki ya hangi kahveyi tercih edersiniz? Şöyle köpüklü bir Türk kahvesi mi yoksa sıcak suya atıp karıştırınca içime hazır hale gelen hatta bazen içinde şekeri ve süt tozu da olan hazır kahve mi? Düşündüm de bugün, çok fanatiği olan bu kahve konusuna biraz daha yakından bakmak iyi olacak gibi geldi. Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı? sorularının yanıtlarına bir göz atalım istiyorum. Aslında sadece kilo vermek ya da kilo korumak isteyenlerin değil sağlıklı yaşam ve temiz beslenmeyi ilke olarak benimseyenlerin de tercihini tahmin etmek zor değil. Ama gelin biz yine de bir bakalım Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı? sorularının yanıtlarına.

Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı?

Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı? sorularını yanıtlarken her iki tür kahve ile ilgili bazı karşılaştırmalar yapmak isterim. Türk kahvesi içersek neler oluyor, hazır kahve tüketirsek vücudumuza neler alıyoruz bir bakalım.

Bence bu konuyu karşılaştırmalı olarak incelemek daha mantıklı.  Bir sağlıklı yaşam eğitmeni ve bütünsel beslenme danışmanı olarak Türk kahvesinin kilo verme üzerindeki etkilerini size daha önce hatırlatmıştım. Bu konuda eklenmesi gereken başka ayrıntılar da var. Yeri gelmişken onlara da bir göz atalım istiyorum.

Fenolik bileşenler hangisinde daha fazla bulunur ve ne işe yarar?

Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı? sorularının yanıtlarını şu karşılaştırmalarla verebiliriz.

TÜRK KAHVESİ

Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı?

Hazır kahveden iki kat fazla fenolik içerir. Peki nedir bu fenolik ve ne işe yarar? Fenolik denilen bileşikleri kısaca, meyve ve sebzelere kendilerine özgü tadı veren bileşenler olarak tanımlayabiliriz. Bunlar hem bitkileri zararlı canlılardan korur, hem de insan sağlığı için faydalıdır. Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı? sorularını yanıtlarken bu fenolik bileşenlere, yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olduğu için P faktör yani P vitamini denildiğini de hatırlatmam gerekir. Doğadaki en iyi fenolik bileşen kaynaklarının başta kahve olmak üzere tahıllar, kuru baklagiller, soya fasulyesi, biberiye, kekik ve çay olduğunu hatırlatmak isterim yeri gelmişken.

HAZIR KAHVE

Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı?
Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı? sorularına yanıt verirken bu önemli konuda Türk kahvesiyle hazır kahveyi karşılaştırmaya geldi sıra. Türk kahvesinin yüksek oranda fenolik bileşen içerdiğini söyledim. Buna karşılık, hazır kahve çok daha az oranda fenolik bileşik içerir.

Antioksidanlar açısından Türk kahvesi ve hazır kahve

Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı? konusunda şimdi antioksidan etkiye değinelim istiyorum. Yani iki tür kahveyi de bu alanda kıyaslayalım.

TÜRK KAHVESİ

Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı?

Türk kahvesi iyi bir antioksidan kaynağıdır. Yani bu şu demek, sağlıklı bir şekilde pişirilmiş (buna birazdan değineceğim) Türk kahvesi, vücudunuzu toksinlerden temizlemeye yardımcı olur.

HAZIR KAHVE

Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı?

Antioksidan konusunda hazır kahve, Türk kahvesinin çok gerisinde. Hatta Türk kahvesinden iki kat fazla oranda akrilamid oluşumuna neden olur. Peki nedir bu akrilamid? Kısaca kanserojen bir kimyasal madde olduğunu söyleyebilirim.  Akrilamid, şekerler ile aminoasitler arasındaki reaksiyon sonucu oluşan bir kimyasal madde. Genellikle de ısınma ile ortaya çıkıyor. Yani yiyip içtiklerimizde doğal olarak bulunmuyor, ısıtıldığında ya da kaynatıldığında ortaya çıkıyor. Yapılan tıbbi araştırmalara göre akrilamidin, insanlarda kansere neden olma olasılığı yüksek.

Bu arada Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı? sorularına yanıt verirken, yüksek ısıda kızartılan patatesler, ambalajlı cipsler, hazır kek ve bisküvilerin de akrilamid içerebileceğini ve bunları tüketirken dikkatli olmak gerektiğini de hatırlatmak isterim.

Süt tozu, şeker ve daha başka kimyasallar

TÜRK KAHVESİ

Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı?

Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı? konusunda, Türk kahvesinin avantajlı olduğunu söylemem gerek. Çünkü içine süt tozu, şeker ya da krema katmadan pişirirseniz ve makul miktarda tüketirseniz, Türk kahvesinin çok sayıda sağlık faydası olduğunu söylemeliyim.

HAZIR KAHVE

Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı?

Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı? konusunda hazır kahve ile ilgili şunu da söylemek isterim ki, bazıları sade olsa da bazı hazır kahvelerin şeker ve süt tozu da içerdiğini ve bunun da sadece kilo vermek ya da kilo korumak için değil genel sağlık anlamında da çok zararlı olduğunu söylemem gerek.

Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı? sorularına yanıt verirken benim tercihimin ve önerimin sağlıklı koşullarda tüketilen Türk kahvesi olduğunu söylemem gerek. Şimdi ‘sağlıklı koşullar’ konusuna gelirsek… Elbette şekersiz kahveden söz ediyorum. Şekersiz, sütsüz, kremasız… Yanında da mutlaka 0.5 litre yani bir büyük su bardağı dolusu su içmeniz gerektiğini de eklemeliyim.

Yeri gelmişken bir not daha düşelim bu konuda. Hazır kahve vücudunuzda daha fazla ödem toplanmasına neden olur. Türk kahvesi ise bu konuda daha avantajlı.

Madem Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı? sorusunun yanıtlarına bir baktık şimdi gelelim, Türk kahvesi konusuna.

Türk kahvesinin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi

Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı? konusunu anlatırken bu ayrıntılara da değinmeden geçmek olmaz. Gelin şöyle bir bakalım bu konuya da…

 • İyi bir ara öğündür. Yanında bir büyük bardak su ile birlikte tokluk hissi sağlar.
 • Aç olmadığınız halde bir şeyler atıştırma isteğini ortadan kaldırır.
 • Metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmaya yardımcı olur.
 • Sindirimi kolaylaştırır. Bu da Türk kahvesinin kilo vermeye etkisi konusunda önemli bir özellik.
 • Tatlı yeme isteğini ortadan kaldırır.
 • Uygun şekilde ve miktarda tüketildiğinde Türk kahvesi, kan dolaşımını hızlandırıp selülit sorununun giderilmesine de yardımcı olur.

Türk kahvesi tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı?

 • Bir günde en fazla iki fincan Türk kahvesini aşmayın.
 • Kesinlikle şekersiz yani sade kahve için.
 • Yanında 0,5 litre su içmeyi ihmal etmeyin.
 • Sade Türk kahvenizi en geç saat 15:00’te için ki uyku düzeniniz bozulmasın.
 • Eğer kahve içmeyi abartırsanız, fayda değil zarar görebilirsiniz. Aşırı kahve tüketimi, tansiyon dengenizi bozabilir. Ya da selülit sorununun çözülmesine yardımcı olsun diye içtiğiniz aşırı miktarda kahve vücudunuzun ödem tutmasına neden olabilir.
 • Kahvenizi gecenin ilerleyen saatlerinde değil, gün içinde için ki gece uykusuzluk sorunuyla karşılaşmayın.
 • Kahveyi ara öğün olarak tüketecekseniz yanında şekerli ürünler ya da çikolata yemeyin. Bunun yerine iki tane Medine hurması, bir avuç badem ya da üç tane ceviz tüketebilirsiniz.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.