Çikolata şişmanlatır mı? Kilo verme sırasında çikolata yenir mi?

26 Mayıs 2021- Bersu Ekinci0
kalata.jpg

Evet! Geldik kilo vermek ya da kilo korumak isteyen birçok kişinin aklını kurcalayan o önemli soruya… Çikolata şişmanlatır mı? Kilo verme sırasında çikolata yenir mi? Öncelikle şunu söyleyeyim ki bu konuda geçmişten bu yana getirdiğiniz bütün ön yargıları hemen şimdi ve şu anda unutun! Çünkü birazdan anlatacaklarım bu eski inanışı doğru kabul edenlerin kafasını karıştırabilir. Yani öyle basmakalıp sözler sarf etmeyeceğim bu konuda size. Bana kalırsa birazdan okuyacaklarınız bazılarınızı bu anlamda mutlu bile edebilir. O zaman hemen geçelim çikolata yemek şişmanlatır mı? Kilo verme sırasında çikolata yenir mi? sorularının yanıtlarına.

Çikolata şişmanlatır mı? Kilo verme sırasında çikolata yenir mi?

Çikolata şişmanlatır mı? Kilo verme sırasında çikolata yenir mi?

Öncelikle şunu belirteyim ki size canınız ne zaman ve ne kadar çikolata isterse oturup yemenizi önermeyeceğim. Bambaşka çıkarımlarda bulunacağım. Çünkü amacım sağlıklı beslenme konusunda zihniyeti daha esnek hale getirmek. Bu söyleyeceklerim sadece çikolatayla değil kilo verme ve kilo koruma sırasında aslında uzak durmanız ya da ölçülü yemeniz gereken başka bazı yiyeceklerle de ilgili. Ama en çok soru “çikolatadan geldiği” için onu öne çıkarmaya karar verdim.

Şimdi geçelim çikolata şişmanlatır mı? Kilo verme sırasında çikolata yenir mi? sorusunun yanıtlarına.

Biliyor musunuz zayıflamak ya da kilo korumak isterken bazı yiyecekleri kendinize kesinlikle yasaklamak öyle sanıldığı gibi onlardan uzak durmanızı sağlamaz her zaman. Hatta tam tersine o yasakladığınız, hayatınızdan çıkarmak için çabaladığınız yiyecekleri, gün gelip daha çok tüketmenize bile yol açabilir.

Çikolata şişmanlatır mı? Kilo verme sırasında çikolata yenir mi? sorularını yanıtlarken bu önemli ayrıntıyı aklımızdan hiç çıkarmayalım öncelikle. Bir şeyden mahrum kalmak sizi o şeye daha fazla yöneltebilir, özlem duymanıza neden olabilir.

Amacınız kilo vermek olabilir, kilo korumak, daha sağlıklı beslenmek ve daha kaliteli bir hayat sürmek olabilir. Her ne olursa olsun, bazı yiyecekleri “kötü” diye etiketleyip onları tamamın hayatınızdan çıkarmak zorunda değilsiniz. Çünkü biraz önce de vurguladığım gibi bu durum “ters tepebilir.” Yani canınızın, o yasakladığınız yiyeceği daha fazla istemesine yol açıp sizi mutsuz edebilir. Ya da “haydi bugün de yiyeyim” deyip sınırsız şekilde tüketmenize ve belki de eski sağlıksız beslenme alışkanlıklarınıza geri dönmenize yol açabilir.

Çikolata şişmanlatır mı? Kilo verme sırasında çikolata yenir mi? sorularını yanıtlarken şunu söylemeliyim: Elbette, zayıflamak ya da formda kalmak istiyorsak; yiyip içtiklerimize çok dikkat etmek zorundayız. Ve elbette bizim için hangi yiyecekler daha faydalıysa onları seçmemiz gerek. Bunun yanı sıra özellikle de şeker gibi, düşük kaliteli karbonhidratlar gibi gruplardan olabildiğince kaçınmak durumundayız. Eğer sağlıklı olmak, kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsak besin değeri yüksek yiyecekleri daha çok tüketmeliyiz.

Mahrumiyet duygusundan uzak durmak gerek

Çikolata şişmanlatır mı? Kilo verme sırasında çikolata yenir mi?

Ama bunu yaparken bazı yiyecekleri “şeytanileştirmekten” uzak durarak! Yani bazı yiyecekleri yaftalamak, bir Bütünsel Beslenme Danışmanı olarak benim benimsediğim bir yöntem değil.

Çikolata şişmanlatır mı? Kilo verme sırasında çikolata yenir mi? konusunda yeri gelmişken şunu söylemeliyim ki hiçbirimiz robot değiliz. Yani beslenme hafızamıza “bu yiyecekler kötü”, “bu yiyecekler iyi”, “bunları ye”, “bunları yeme” gibi komutlar veremeyiz.

Bunun yerine atılacak en doğru adım, hangi yiyeceklerin besleyici değerinin daha yüksek ve sağlıklı olduğunu iyice benimseyip tercihleri de ona göre yapmayı öğrenmek.

Ama arada sırada bir kare çikolata ya da bir dilim pizza yemekten de kimseye zarar gelmez. Elbette bunları da fazla sık değil, zaman zaman tüketmek ve bir sonraki öğünde sağlıklı beslenme alışkanlıklarına vakit geçirmeden dönmek koşuluyla.

Yani özetlersem… Çikolata şişmanlatır mı? Kilo verme sırasında çikolata yenir mi? sorularına “duruma göre”, “nasıl ve ne miktarda yediğinize göre” diye yanıtlayabilirim.

Kilo verirken ya da kilo korurken mahrumiyet duygusunun, insanı negatif yönde etkilediğini düşünüyorum. Bunun için de biraz önce söylediğim gibi çok canınız istediğinde sevdiğiniz yiyeceğin tadına bakabilirsiniz. Ama elbette abartmadan!

Daha sağlıklı seçenekler de var

Elbette zaman zaman bir kare çikolata yemek de dünyanın sonu değil. Bunun yanı sıra biraz önce yiyecek tercihleri konusunda bilinçli olmak gerektiğini de söylemiştim… Peki canınız çikolata çektiğinde, bu isteğinizi tatmin edecek daha sağlıklı başka seçenekler olduğunu biliyor musunuz? Bir göz atmanızı öneririm..

Çikolata yerine tüketebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.