Bütünsel Beslenme Danışman Detoks ve Sağlık Koçu arşivleri - BERSU EKİNCİ -

kalata.jpg

26 Mayıs 2021- Bersu Ekinci0

Evet! Geldik kilo vermek ya da kilo korumak isteyen birçok kişinin aklını kurcalayan o önemli soruya… Çikolata şişmanlatır mı? Kilo verme sırasında çikolata yenir mi? Öncelikle şunu söyleyeyim ki bu konuda geçmişten bu yana getirdiğiniz bütün ön yargıları hemen şimdi ve şu anda unutun! Çünkü birazdan anlatacaklarım bu eski inanışı doğru kabul edenlerin kafasını karıştırabilir. Yani öyle basmakalıp sözler sarf etmeyeceğim bu konuda size. Bana kalırsa birazdan okuyacaklarınız bazılarınızı bu anlamda mutlu bile edebilir. O zaman hemen geçelim çikolata yemek şişmanlatır mı? Kilo verme sırasında çikolata yenir mi? sorularının yanıtlarına.


anaeski.jpg

5 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Belki siz de haftanın beş günü vaktinizin büyük bir bölümünü ofiste geçiriyorsunuz. Dolayısıyla hareket etme şansınız kısıtlı, bir de üstüne öğle yemeklerinde aceleyle bir şeyler atıştırıyorsunuz belki! Eğer öyleyse dikkat etmeden tükettiğiniz bu yiyecekler kilo almanıza bile neden olabilir. O zaman gelin bugün size ofis çalışanları için kilo aldırmayan öğle yemeği tarifi vereyim. Bunu evinizde hazırlayıp yanınızda kolayca ofise götürebilir orada da afiyetle tüketebilirsiniz. Üstelik kullanılan malzemelerin her biri hem sağlık hem de kilo verme ve kilo koruma açısından birbirinden değerli. O zaman bir göz atalım ofis çalışanları için kilo aldırmayan öğle yemeği tarifi neler içeriyor, nasıl hazırlanıyor.


ESY-023741420-1.jpg

8 Şubat 2019- Bersu Ekinci

Gelin bugün sizinle biraz mutfağa girelim. Hem metabolizma hızlandırarak, hem uzun süre tok tutarak kilo vermek isteyenlere yardımcı olan bir somon balığı pişirelim. Üstelik bu somon balığı tarifi sadece yarım saatte sofranızı süslemeye hazır hale gelecek. İçinde, sağlıklı yağlar açısından son derece zengin olan somon balığının yanı sıra birbirinden sağlıklı sebzeler de var. Haydi gelin metabolizma hızlandıran somon balığı tarifi konusuna bir bakalım. Birazdan anlatacağım metabolizma hızlandıran somon balığı tarifi sadece yetişkinler için değil aynı zamanda çocuklarınızın sağlıklı büyümesi için de yardımı olacak.  İsterseniz akşam yemeğinde isterseniz öğle yemeğinde tüketebilirsiniz bu tarifi.


2-2.jpg

17 Aralık 2018- Bersu Ekinci0

Havalar soğudu… Yağmur, kar bir yandan, güneşin erkenden batması diğer yandan bir başka deyişle “hareketsizliğin mevsimi” başladı. Birçok insan için kış mevsimi aynı zamanda kilo almak ya da en azından
kilo korumakta zorlanmak demek. Oysa hem kilo vermek hem de formda kalmak isteyenler için kış mevsiminin güzel bir sürprizi var: Kilo verdiren kış sebzeleri. Tezgahları süsleyen bu sebzeler, hem içerdikleri
vitamin, mineral ve lifler sayesinde sağlıklı beslenmeyi sağlıyor hem de kilo vermeye yardımcı oluyor. Üstelik bu sebzeleri mevsim boyunca kolayca bulabilmek de mümkün. Kilo verdiren kış sebzeleri hangileri
gelin bir bakalım.


8-1.jpg

8 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Bekledik, bekledik sonunda yaz geldi. Üstelik havalar aniden ısındı. Peki böyle sıcak günlerde hem içimizi serinletip hem de sağlıklı ve hafif beslenmek için ne tüketmemiz gerekir. Bu konuda iyi bir önerim var size: Karpuz! Karpuzun sağlık faydaları ve serinleten tarifler vereceğim bugün size. Bol bol su ve lif içeren bir meyve olan karpuzun sağlık faydaları sayılmayacak kadar çok. Karpuz ile hazırlayabileceğiniz hem serinleten hem de sağlıklı beslenme olanağı sunan tariflerin çoğu da dakikalar içinde hazırlayıp ailenizle birlikte keyifle tüketebileceğiniz türden. Haydi gelin karpuzun sağlık faydaları ve serinleten tarifler konusuna biraz daha yakından bakalım.


ana.jpg

4 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Hayatı zorlaştırıp sağlığı tehdit eden fazla kilolardan kurtulmayı kim istemez ki! Hem de olabildiğince çabuk. Ama işte bu “çabuk” kısmının üzerinde biraz durmak istiyorum. Bugün, kilo verme sürecinde yapılan 10 büyük hata konusunda dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan söz etmek istiyorum size. Çünkü bazen insan fazla kilolarından bir an önce kurtulmak isterken aslında tam tersi etki gösteren hatalar yapabiliyor. Gelin şimdi size kilo verme sürecinde yapılan 10 büyük hata neler kısaca anlatayım.


1-6.jpg

29 Mayıs 2018- Bersu Ekinci

Kilo vermek istiyorsunuz, ya da kilonuzu denetim altına almak. Bunun için gereken her şeyi uygun şekilde yerine getiriyorsunuz. Ve sonra o an geliyor! Hangi an mı!? Tartıya çıkma anı elbette. Ama o da ne! Siz o kadar uğraştınız, çabaladınız tartı size görmek istemediğiniz bir şeyler gösteriyor. Kilo mu aldınız yoksa? Hemen telaşlanmayın belki de kilo almadınız. Sadece yanlış zamanda tartılmış olabilirsiniz. Peki tartılmak için en doğru zaman nedir? Ne zaman tartılmalıyız? Kilo vermeye ya da kilomuzu korumaya çalışırken tartıya çıkmak için en doğru zamanı nasıl bulacağız? Bunun da küçük sırları var elbette. Şimdi size bunlardan söz edeceğim. Tartılmak için en doğru zaman nedir? Tartıya çıkarken nelere dikkat etmek gerekir?  Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.