Cildi güneşin zararlı ışınlarından korumanın yolları - BERSU EKİNCİ -

21 Haziran 2018- Bersu Ekinci0
2.jpg

Belki de bavullar çoktan hazırlandı bile. Tam okullar da kapanmışken birçok kişi ya yazlık evlerinin ya da tatil beldelerinin yolunu tuttu. Şimdi gelsin deniz, kum, güneş! Güneş deyince orada biraz duralım. Elbette bir D vitamini kaynağı olan güneşin bedenimize ve ruhumuza sayısız faydası var. Ama yine de bu kendimizi kayıtsız şartsız güneş ışınlarına teslim edeceğimiz anlamına gelmiyor. Çünkü eğer bilinçli davranmazsak güneş ışınları yarardan çok zarar verebiliyor. Bugün size cildi güneşin zararlı ışınlarından korumanın yolları konusunda bazı önemli noktalardan söz edeceğim. Amacımız güzel anılar biriktirdiğimiz keyifli bir yaz mevsimi geçirmek, cildimizin hasar görmesine neden olmak ya da güneş çarpması sonucu gözümüzü hastanede açmak değil. Haydi gelin şimdi size cildi güneşin zararlı ışınlarından korumanın yolları neler kısaca anlatayım.

1- Öncelikle güneşin altında geçireceğiniz saatler konusunda dikkatli olmanız gerektiğini söyleyerek konuya bir giriş yapayım. “Tatilim zaten bir hafta, cildimi bronzlaştırabildiğim kadar bronzlaştırayım” derseniz büyük zarar görürsünüz. Bu yüzden, sabah saat 10:00 ile 16:00 arasında güneşin direkt ışınlarına maruz kalmamaya çalışın. Güneş ışınlarının en sert geldiği bu zaman diliminde mutlaka dışarı çıkmanız gerekiyorsa şapka, güneş gözlüğü, şemsiye ile korunun.

2- Diyelim ki güneşe çıkacaksınız, bunu yapmadan önce mutlaka cildinize uygun yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi sürün. Bu güneş koruyucu kremi kullanmak için sadece güneşlenmeniz gerekmiyor. Yaz aylarında günlük hayatta da dışarı çıkacağınız zaman yüksek koruma faktörlü kreminizi kullanmadan dışarıya adım atmayın.

3- Cildi güneşin zararlı ışınlarından korumanın yolları konusunda tam yeri geldi şunu da söyleyeyim: Lütfen bir yıl önceki tatilinizden kalan güneş kremini kullanmayın. Çünkü büyük olasılıkla koruyucu etkisini yitirmiştir ve size hiçbir yararı olmayacaktır.

4- Cildi güneşin zararlı ışınlarından korumanın yolları konusuna devam edelim. Gölgede oturduğunuz zaman da buna pek güvenmeyin. Güneş ışınları yansıyarak da cildinize zarar verebilir. Bu yüzden siz siz olun gölgede de koruyucu kreminizi mutlaka kullanın.

5- Bana kalırsa tatilin sonunda tamamen bronzlaşmış olmak kendinizi fazla zorlamayın. Bilinçli bir şekilde güneşlenin. Cildi güneşin zararlı ışınlarından korumanın yolları konusunu konuşurken bu ayrıntıya özellikle dikkat çekmek istiyorum. Teninizin renginin koyulaşması için arkadaşlarınızdan duyduğunuz karışımları cildinize sürmeyin. Hele de kakao yağı, zeytinyağı daha da kötüsü asitli içecekleri teninize sürerek bronzlaşmayı aklınızın ucundan geçirmeyin. Bu ürünler cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumadığı gibi zarar görmesine yol açar.

6- Eğer çıkmanız gerekiyorsa açık renkli ve bol giysiler tercih edin.

7- Cildi güneşin zararlı ışınlarından korumanın bir yolu da dışarı çıkarken güneş gözlüğü, geniş kenarlı şapka ya da şemsiye kullanmak.

8- Deniz ve güneş sıcak havayla birleşince cildiniz kış aylarından daha fazla kuruyabilir. Bu yüzden cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Güneş korumasının yanı sıra günlük nemlendirici bakımı da bir kenara bırakmayın.

Cildi güneşin zararlı ışınlarından korumanın yolları: Bunlar da bonus!

Yine sık sık kurduğum o cümleyi tekrarlayacağım: Su için! Bir kez daha söylüyorum: Su içmeyi asla ihmal etmeyin. Yazın sıcak havalarda terlemeyle çok daha fazla su kaybedersiniz ve bunu yerine koymak için su içmeniz gerekir.

Belki doğrudan cildinizi ilgilendiren bir konu değil ama madem tatilimizin güzel geçmesi için yapmamız gerekenlerden söz ediyoruz. Günlük egzersizlerinizi güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde değil ya sabah çok erken ya da akşam güneş ışınları etkisini yitirdikten sonra yapın.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.