depresyon arşivleri - BERSU EKİNCİ

ANA.jpg

19 Mart 2018- Bersu Ekinci0

Gökyüzü daha mavi, ağaçlar çiçek açıyor, rengarenk bir mevsim başlıyor. Ama sizin içiniz karanlık! Nedir bu? Hemen söyleyelim, ilkbahar depresyonu. Bazı insanlar sonbaharda depresyona girip kış bitiminde bundan kurtulurken bazıları için tam tersi olur. Peki ilkbahar depresyonundan kurtulmanın yolları nelerdir, bu duygulanım bozukluğuyla nasıl başa çıkılır? Hepsini anlatacağım. Ama öncelikle paniğe kapılmamanız gerektiğini, bu durumun normal olduğunu belirteyim. Her ne kadar çoğunluk için bunun tersi olsa da bazı insanlar ilkbaharda karamsar duygulara kapılabilir. Şimdi sıra geldi, ilkbahar depresyonundan kurtulmanın yolları hakkında birkaç söz etmeye.


ANA-2.jpg

1 Şubat 2018- Bersu Ekinci0

Siz de öyle misiniz? Bir şeylere üzülünce ya da canınız sıkılınca hemen şekere sarılıyorsunuz. Yedikçe acıkıyorsunuz, açıktıkça yiyorsunuz. Kilo üstüne kilo alıyorsunuz, üstelik sağlığınız gidiyor. Yani şekerin pençesine mi düştünüz? Boşuna söylemiyorlar “zehirlerin en tatlısı” diye. İşte yerken yalancı mutluluk veren şekerin sağlığa zararları. Belki de bunları okuduktan sonra bir daha elinizi bile sürmeyeceksiniz.


muz-1.jpg

7 Kasım 2017- Bersu Ekinci0

Kış gelince manav reyonlarını dolduran muzlar meyve denilince aklımıza ilk gelen seçeneklerden biri. Hoş aroması ile favorilerimiz arasında yer alan muz, kabuklarının arasında gerçek bir mucize saklıyor. Kulaktan kulağa muz meyvesinin çok kalorili olduğu, hatta kilo aldırdığı söylense de, tıpkı diğer besinler gibi doğru şekilde tüketildiğinde vücudumuza faydalı etkileriyle ön plana çıkıyor.