Göbek yağlarını eritmenin en kolay yolları

6 Ocak 2021- Bersu Ekinci0
belll.jpg

Fark ettim de bir süredir göbek yağlarını eritmek konusunda hiçbir şey yazmamışım. Bloğumda bu konuyla ilgili çok yazı var ama birkaç aydır farklı konulara yoğunlaştık. Bu aralar çevremde de göbek eritme konusunda sohbetlere tanık oluyorum. O zaman gelin size göbek yağlarını eritmenin en kolay yolları konusunda bazı hatırlatmalar yapayım. Zaten göreceksiniz ki, biraz disiplin biraz da gayretle göbek eritmek o kadar da zor değil. Neyse.. Gelin bir bakalım göbek yağlarını eritmenin en kolay yolları neler, ne yapalım da bir türlü gitmeyen o göbeği biraz da olsa eritelim.

Göbek yağlarını eritmenin en kolay yolları

Göbek yağlarını eritmenin en kolay yolları

Göbek yağlarını eritmenin en kolay yolları konusunu şöyle maddeler halinde toparlayayım. Böylece akılda kalması da daha kolay olur. Hem de eğer göbek yağlarını eritmek gibi bir amacınız varsa kendi planınızı kafanızda daha kolay yapabilirsiniz.  Göbek eritmenin kilit noktalarından biri doğru yiyecekleri seçmek. Nelerin vücutta yağ depoladığını bilir, tam tersine hangi besinleri tüketerek yağ yakma konusunda daha hızlı adım atacağınızı bilirseniz bu aslında sanıldığı kadar büyük bir sorun değil.

Girişi biraz uzattım, farkındayım. O zaman gelin hemen geçelim göbek yağlarını eritmenin en kolay yolları konusuna.

ŞEKERSİZ YAŞAYIN: Göbek yağlarını eritmenin en kolay yolları konusuna bu önemli ayrıntıyla başlayalım. Öncelikle şekeri tamamen hayatınızdan çıkarın. Ama bu yetmez! Yanı sıra şeker içeren yiyecek ve içeceklerden de uzak durun. Bunlar ambalajlı meyve suları da olabilir kutulu, gazlı içecekler de… Eğer düz bir karın istiyorsanız bütün bunları kesin olarak hayatınızdan çıkarmanız gerekir.

YETERİ KADAR PROTEİN TÜKETİN: Eğer kilo vermek, yağ yakmak özellikle de göbek yağlarını eritmek istiyorsanız yeteri kadar protein tüketmeniz gerektiğini hiç aklınızdan çıkarmayın. Protein içeren besinler tüketmek, göbek eritme konusunda uzun vadeli planların kilit noktası. Göbek yağlarını eritmenin en kolay yolları konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

ZARARLI KARBONHİDRATLARLA VEDALAŞIN: Göbek yağlarını eritmenin en kolay yolları konusunda yine çok önemli bir noktaya geldik. Karbonhidrat denilince aklınıza ilk olarak gelen hamur işlerinden uzak durun. Çünkü bunlar besleyici değerleri olmadığı gibi vücudunuzda yağ depolanmasına neden olur. Özellikle de göbek bölgesinde! Elbette bunların yanında kilo vermek için tüketebileceğiniz yararlı karbonhidratlar da var. Yulaf ezmesi, baklagiller, muz gibi besinlerle size gerekli olan yararlı karbonhidratları vücudunuza alabilirsiniz.

LİFLİ BESİNLER TÜKETİN: Göbek yağlarını eritmenin en kolay yolları konusunu anlatırken lifli besinleri atlamak olmaz. Bol bol taze sebze ve meyve tüketin. Bu, hem sizi uzun süre tok tutacak hem de sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına yardımcı olacaktır.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN: Hep hatırlattığım gibi hem genel olarak kilo vermek, hem de göbek yağlarını eritmek için aktif bir hayat sürmek gerek. Bu yüzden kendinize uygun bir egzersiz programı belirleyin ve onu uygulayın.

YİYİP İÇTİKLERİNİZİ YAZIN: Birçok kişi o kadar uğraştığı halde bir türlü göbek yağlarını eritememekten yana dertli. Üstelik bazıları “o kadar da yemiyorum, yine de göbeğim erimiyor” diye de dert yanar. Bunun elbette sizin genel metobalizmanızla ilgili bir nedeni olabilir. Ama bir sağlıklı yaşam eğitmeni ve bütünsel beslenme danışmanı olarak çok sık karşılaştığım başka bir gerçek de var. Birçok kişi aslında sağlıklı yediğini düşündüğü halde olan biten bunun tam tersidir. Yani belki de farkına varmadan kilo alma nedeni olan yiyecekleri tüketiyorsunuzdur. İşte bu yüzden böyle bir kuşkunuz varsa en azından bir hafta boyunca yiyip içtiğiniz her şeyi yazın. Böylece nerede hata yaptığınızı açıkça görürsünüz. Göbek yağlarını eritmenin en kolay yolları konusunda söylemek istediklerim şimdilik bu kadar.

KÜÇÜK İPUÇLARI

Sözün burasında size yukarıda saydığım bazı noktalarla ilgili bazı ayrıntılar paylaşmak istiyorum. Biraz önce size besleyici değeri olmayan ama kilo almaya neden olan karbonhidratlardan uzak durmanız gerektiğini söylemiştim. Sonra da bazı karbonhidratların da tam tersine faydalı olduğunu söyledim. İşte hem sağlıklı olmak, hem de kilo vermek konusunda etkili olan karbonhidratlarla ilgili ayrıntılı bilgi istiyorsanız bu konudaki yazımın linki burada.

Göbek yağlarını eritmenin en kolay yolları konusunda gelelim bir başka noktaya. Kilo vermek için lifli besinler de tüketmek gerek. Peki hangi besinlerden gerekli lifi alabilirsiniz? İşte o konuda ayrıntılı yazım da bu linkte.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.