Sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler

1 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0
ekmle1.jpg

Evet… Bir yandan kilo vermek istiyorsunuz, bir yandan da sağlıklı ve gerçek besinler yemek… Bu böyle ilk bakışta içinden çıkılması zor bir sarmal gibi görünüyor belki. Ama inanın hiç öyle değil. Sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler hangileri, bunları bilirseniz kilo vermek de kilo korumak da hiç zor değil. Yani önemli olan ne yiyeceğinizi bilmekte. O zaman haydi gelin bir bakalım sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler hangileri bir bakalım.

Sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler

Sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler

Sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler konusunu kolay akılda kalması için maddeler halinde anlatmak istiyorum. Hem de kısaca kilo verme ya da kilo koruma konusunda daha da önemlisi sağlıklı beslenme konusunda nasıl etki ettiklerini anlatacağım. O zaman sırayla başlayalım sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler hangileri. Elbette hepsu bu kadar değil ve gelecek yazılarımda size farklı ip uçları vermeye de devam edeceğim.

Avokado: Sağlıklı beslenmek, kilo korumak ya da kilo vermek isteyenlerin baş tacı ettiği yiyeceklerden biri avokado. Ben de sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler arasında özellikle yer vermek istiyorum. Avokado, iyi bir sağlıklı yağ kaynağı. Aynı zamanda zayıflamak için ihtiyacınız olan lifli gıdalardan biri. Tükettiğiniz zaman uzun süre tokluk hissi sağlar. Üstelik sabah kahvaltısında da öğle ya da akşam yemeklerinde de yiyebilirsiniz. Dilerseniz avokadolu smoothie de tüketebilirsiniz. Ama sözün burasında belirtmeliyim ki avokadoyu kararında yiyin, aşırıya kaçmayın.

Tatlı patates: Şimdi yıllardır kilo aldırdığına inanılan bu yiyeceğin neden sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler arasında yer aldığını merak ediyor olabilirsiniz. Ama neyi nasıl yiyeceğinizi bilmek önemli. Tatlı patates kilo vermek için de kilo korumak için de tüketebileceğiniz sağlıklı seçeneklerden biri. İyi bir antioksidan olan tatlı patates, bol lif ve su içerir. Elbette kızartma olarak değil sağlıklı yöntemlerle pişirmeniz koşuluyla.

Acı kırmızı biber: Sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler konusunda değinmek istediğim bir baharat bu. Daha önce de yağ yaktırma ve kilo verme konusunda etkisi olduğunu anlatmıştım. Kapsaisin içeren acı kırmızı biber fazla yağlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.

Mantar: Gelelim sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler arasında yer alan mantara. Öncelikle iyi bir D vitamini kaynağıdır, bu da kilo vermek konusunda önemini bir kez daha gözler önüne serer. Ayrıca içerdiği yüksek oranda protein ve lif de cabası. Lifin kilo verme konusundaki öneminin sağladığı uzun süreli tokluk hissinden kaynaklandığını da yeri gelmişken bir kez daha hatırlatmak isterim.

Ara öğün deyip geçmeyin

Sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler

Ceviz: Sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler arasında yer alanlardan biri daha.  Şöyle bir anlatayım: Gün ortasında aniden açlık bastırınca, kilo almanıza neden olacak abur cubur yemek yerine, bir avuç dolusu ceviz tüketirseniz hem sağlıklı yağ, lif ve protein almış olursunuz hem de metabolizmanızı hızlandırmak için olumlu bir adım atarsınız.  Ama elbette miktarını abartmamanız koşuluyla. Bir avuçla yetinin lütfen!

Tuzsuz çiğ badem: Madem sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler konusunda kuru yemişleri anlatıyorum o zaman neden tuzsuz çiğ bademi geçelim! Kaldı ki benim danışanlarıma da sık sık önerdiğim iyi bir ara öğündür badem. Yağ yaktırma konusunda yardımcıdır, uzun süre tok tutar. Ama miktarını abartırsanız kilo verme konusunda amacınıza ulaşmanız zorlaşır.

Yeşil çay: Sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler konusuna şimdilik bu maddeyle nokta koyalım. Elbette genel sağlığı korumak için de kilo vermek için de bol su içmek gerekir. Ama bunun yanı sıra tüketebileceğiniz farklı seçenekler de var. Bunlardan biri de yeşil çay. Metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye yardımcı olan yeşil çay yağ yaktırıp kilo vermeye de yardımcı olur.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.