Kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri

29 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0
strawberries-5099527_1920-1.jpg

Bu konuyu artık bir kenara bırakayım diyorum ama hayatımızın bir gerçeği haline geldi. Evden çalışabilenler başta olmak üzere çoğumuz koronavirüs salgını nedeniyle evdeyiz. Peki siz de bu süreçte canınız sıkıldıkça kendinizi mutfağa atıp elinize geçeni yiyor musunuz? Ya da böyle zamanlarda ne yiyorsunuz? Gelin bu yazımda size  kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri hakkında birkaç söz söyleyeyim. Bu meyvelerin yararlarını bir kez daha gözden geçirirseniz, zayıflamayı engelleyip kilo almaya neden olan o sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durursunuz büyük olasılıkla. Eh, o zaman bir bakalım kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri hangileri.  Gelecek yazılarımda da size bu meyvelerle hazırlanacak farklı tarifler veririm.

Hem lif hem vitamin deposu

Kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri

Kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri bir yandan içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde genel sağlığınıza olumlu etki ederken bir yandan da kilo koruma ya da kilo verme amacına ulaşmanıza yardımcı olacak. İşte kilo vermek için yağ yaktıran yaz meyveleri.

Şeftali: kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri konusuna bazı insanların pek de sıcak bakmadığını bildiğim bu meyve ile başlamak istiyorum. Şeftalinin en önemli özelliği, bol miktarda lif içermesi. Bu da kilo vermek isteyenler için çok önemli bir ayrıntı. Çünkü lifli gıdalar uzun süren tokluk hissi verir. Bunun dışında  sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcı olur. Sağlıklı bir sindirim sistemi de metabolizmanın hızlanmasına dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olur.

Elma: Kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri konusuna kilo korumak ya da zayıflamak isteyenlerin çok tercih ettiği bir meyve ile devam edelim: Elma! Bu da tıpkı şeftali gibi bol lif içeren bir meyve. Bunun yanı sıra flavonoid ve beta karoten içerir. Özellikle de sindirim sisteminin çalışmasıyla ilgili sorun yaşayanlara elmayı
önermek isterim. Çünkü bu konuda da son derece etkili. Bu arada şeker oranı düşük olan elmaları tüketmeyi tercih etmeniz gerektiğini de bir kez daha hatırlatayım.

Ananas: Aslında size daha önce bu meyve hakkında ayrıntılı bilgi vermiştim. Bu bilgilerin üzerinden bir kez daha geçelim. Ananas, bromelain adı verilen bir enzim içerir. Bunun en önemli özelliği iltihaplanmayı önlemesidir. Bromelain enzimi bir metabolize protein enzimidir ve özellikle de göbek yağlarını eritmek konusunda son
derece etkili. Ananasın kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri arasında yer almasının nedenlerinden biri de bol lif ve su içermesi. Yani hem sizi tok tutar hem de vücudunuzun su ihtiyacını karşılar.

Çilek: Yazın güzel renkli meyvesi çilek de kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri arasında yer alıyor. Antosiyanin adlı bir antioksidan içeren çilek, bu sayede vücutta biriken yağların yakılmasına yardımcı olur. Kan şekerini dengede tutup, kabızlığa önlemesi de kilo vermek için önemli bir ayrıntı.

Kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri

Kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri

Avokado: Aslında her mevsimin meyvesi. Kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri arasında da yer alan avokadonun en önemli özelliği sağlıklı yağ kaynağı olması. Buna ek olarak uzun süre tokluk hissi sağlar. Tek başına tüketebileceğiniz gibi yumurta ile birlikte sağlıklı bir kahvaltı olarak da tüketebilirsiniz.

Mango: Gelelim kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri arasında yer alan bir başkasına. Öncelikle bir vitamin deposu: A, C, D, e, K, B6 ve B9 vitaminleri içeriyor. Buna ek olarak çok iyi bir protein ve beta karoten kaynağı. Çok güçlü bir antioksidan ve bütün bunlara ek olarak kan şekerini dengelemeye yardımcı oluyor. Kilo vermek isteyen biri başka ne ister?

Papaya: Gelelim kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri arasında önemli bir tanesine daha. “Meleklerin meyvesi” denilen papaya, hem A hem de C vitamini içerir ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun yanı sıra bol lif içerir ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Uzun süre tokluk hissi sağlar.

Kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri konusunu böylece toparlayalım. Bu arada gelecek yazılarımda bu meyvelerle hazırlanacak lezzetli ve sağlıklı tarifler paylaşacağımı da hatırlatayım.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.