Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler

20 Nisan 2020- Bersu Ekinci0
ANA.jpg

Bağışıklık sistemi denilince akla ilk olarak C vitamini gelir. C vitamini her ne kadar bu konuda son derece etkili olsa da güçlü bir bağışıklık için alınması gereken başka vitaminler de var. Bu yazımda size bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler konusunda bazı ipuçları vermeyi planladım. Özellikle de şu günlerde yeteri kadar C vitamini almak gerek, ama diğerlerini de unutmadan. Çünkü bütün bunları yeterli ve dengeli şekilde tüketirsek güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabiliriz. Haydi bir bakalım bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler hangileri ve bunları hangi besinlerden alabiliriz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler: D vitamini şart

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler

Bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek için yeteri kadar alınması gereken önemli vitaminlerden biri… En güçlü kaynağı da güneş ışığı. Yağda çözülebilen vitaminlerden biri olan D vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu gibi sağlıklı dişler ve genel anlamda sağlıklı kemikler için de gerekli. Peki D vitaminini güneş ışığı dışında hangi besinlerden alabiliriz?

D vitamini kaynağı besinler: Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler konusunda ilk olarak anlattığım D vitaminini somon balığı, yumurta sarısı, istiridye, mantar, maydanoz, yulaf ve tatlı patates tüketerek de alabilirsiniz.

E vitamini de bağışıklık güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler konusunda ikinci olarak sözünü etmek istediğim, E vitamini. Bu da tıpkı C vitamini gibi antioksidan özellikler taşır, yani vücudunuzu toksinlerden arındırır. Buna ek olarak enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olur.

E vitamini kaynağı besinler: Gelelim E vitaminini hangi besinlerden alabileceğinize. Brokoli, ıspanak, kivi, mango, avokado, domates sağlıklı birer E vitamini kaynağı. Aynı zamanda kilo vermek ve özellikle kilo koruma sırasında tüketmeniz gereken sağlıklı yağlar da E vitamini kaynağı. Neler mi bunlar? Hemen sayalım: Ay çekirdeği, çiğ badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişler.

A vitamini: Antioksidandır ve bağışıklığı destekler

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler arasında önemli bir tane daha var: A vitamini. Bu, bir yandan bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi diğer yandan da göz ve kemik sağlığı için de faydalıdır. Bunlara ek olarak göğüs ve akciğer kanserine karşı korunmaya da yardımcı olur.

A vitamini kaynağı besinler: Yumurta sarısı, somon balığı, havuç, mango, portakal, ıspanak, brokoli, kuşkonmaz, taze fasulye, bezelye, avokado, ceviz ve kabak çekirdeğinden A vitamini alabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler C vitaminin yanı sıra A, D ve E vitaminleri.

Yeri gelmişken, eksikliğinde bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen iki mineralden de söz etmek isterim. Gelin onlara da bir bakalım.

Bağışıklık sistemi için gerekli iki mineral

Demir: Çok duymuşsunuzdur elbette demir eksikliğinin kansızlığa neden olduğunu. Bu eksiklik aynı zamanda bağışıklık sistemini de düşürür. Demir, vücudun fonksiyonlarını doğru ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesi için çok gerekli bir mineral. En önemli görevi de hücrelere yeteri kadar oksijen taşımak. Bu da saç, cilt ve beyin fonksiyonlarının yanı sıra güçlü bir bağışıklık sistemi demek aynı zamanda. Demiri ıspanak, brokoli, kinoa, kabak çekirdeği, kabuklu deniz hayvanları tüketerek alabilirsiniz.

Çinko: Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler konusunda ek olarak anlatmak istediğim bir diğer mineral ise çinko. Bunun önemine gelirsek… Çinko, bağışıklık hücrelerinin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmesini sağlar. Yaraların çabuk iyileşmesi, iltihaplanmanın önlenmesi gibi etkileri de var. İhtiyacınız olan çinkoyu alabileceğiniz çok sayıda besin var. Şöyle bir hatırlatmak gerekirse: Balıklar, kabuklu deniz ürünleri, baklagiller, fındık, kakao, ceviz, kuru fasulye, bezelye.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.