Kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata

3 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0
roka.jpg

Yaz sıcakları iyiden iyiye kendini hissettiriyor. Sıcak hava, bazı durumlarda bazı kişileri zorlasa da aslında kilo vermek için çok da iyi bir fırsat. O zaman ne duruyoruz, gelin mutfakta farklı bir lezzete imza atalım ve kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata yapalım. Vitamin, mineral, antioksidan… Özetle ne ararsanız var bu salatada. Tam da sıcak yaz günlerine göre. Haydi geçelim kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata nasıl yapılır, neler gerekir.

Kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata konusunda ilk adım olarak gerekli malzemeleri sıralayayım. Sonra da bu malzemelerin hem genel sağlık, hem de kilo verme konusunda nasıl etki ettiğine bakalım.

Kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata için ihtiyaç duyacağınız malzemeler şöyle:

  • Bir bağ roka
  • Yarım su bardağı dolusu böğürtlen
  • Yarım avokado
  • İsteğe bağlı olarak üzerini süslemek için tuzsuz çiğ badem.

Bunlar kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata için gereken malzemeler. Gördüğünüz gibi bulunması kolay malzemeler her biri. Salatanın hazırlanması da öyle çok uzun sürmüyor.

Kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata

Kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata

Gelelim yapılışına. Kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata yapımında belki de en çok vaktinizi alacak kısım roka ve avokadoyu doğramak! Bu iki malzemeyi doğradıktan sonra geniş bir salata kasesine alın. Sonra üzerine yarım su bardağı böğürtleni de ekleyin.

Son olarak kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata üzerine bir tatlı kaşığı zeytinyağını da gezdirdikten sonra tüketmeye hazır demektir. Eğer dilerseniz birkaç tane tuzsuz çiğ badem ile salatanızı süsleyebilirsiniz.

Bana sorarsanız bu kadar yararlı malzeme ile hazırladığınız kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata üzerine, ödem toplamanıza yol açacak tuz yerine yarım limonun suyunu ya da kırmızı biber gibi baharatları da gezdirebilirsiniz. İşin bu kısmı sizin damak zevkinize kalmış.

Gördüğünüz gibi bu kadar kolay. Kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata hazırladıktan sonra dilerseniz öğle yemeğinde tüketebilirsiniz. Ya da dilerseniz hafif bir akşam yemeği için değerlendirebilirsiniz.

Size verdiğim bu malzemeler iki kişilik: Eğer daha fazla kişi için hazırlayacaksanız malzemeleri çoğaltabilirsiniz.

Her biri vitamin ve mineral kaynağı

Kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata

Salatanın yapımı tamam. Şimdi gelelim içine koyduğumuz malzemelerin sağlık faydaları, kilo vermeye ve kilo korumaya etkilerine. Dilerseniz böğürtlenle başlayalım. Çünkü salata,antioksidan özelliğini böğürtlenden alıyor.

Böğürtlenin tadından başka en cezbedici yanı nedir sizce? Evet, rengi! İşte o renk içerdiği antosiyaninlerden geliyor. Bu sayede de etkili bir antioksidan özelliği taşıyor böğürtlen.  Akciğer ve kolon gibi kanserlere karşı koruma kalkanı da sağlar. Böğürtlen göz sağlığını korur, kadınların adet dönemlerini düzenlemeye yardımcı olur, cildi güzelleştirir. İçerdiği vitaminlere bakacak olursak: , B1, B2, B3, B6, C , E , K vitaminlerinin yanı sıra demir, protein, magnezyum, kalsiyum, potasyum, sodyum ve lif içerir.

Kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata yaparken kullanılan avokado ise çok iyi bir sağlıklı yağ kaynağı. Buna ek olarak K, C, B5, B6, E vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, potasyum, manganez, demir ve çinko da içerir. Bol lif içerdiği için uzun süre tokluk hissi sağlar. Bu özelliğiyle de kilo verme konusunda yardımcıdır. Kolesterol ve trigliseridi düşürüp kalp sağlığını olumlu etkiler. Saç ve cilt sağlığını destekler.

Gelelim kısaca rokaya… Kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata yapımında kullandığımız roka, birçok vitaminin yanı sıra özellikle bol miktarda C vitamini içerir. Bağışıklık sistemini destekler, metabolizmayı hızlandırır, kemik erimesini önlemeye yardımcı olur, vücuttaki mineral emilimini artırır.

Bu konu içinde böyle genel hatlarıyla anlatalım rokanın sağlık faydalarını. Fakat çok ara vermeden rokayı da masaya yatırmayı planlıyorum. İşte kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata yapımı ve malzemelerinin sağlık faydaları böyle.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.