Meyvelerin kraliçesi çilek nelere iyi gelir - BERSU EKİNCİ -

10 Nisan 2018- Bersu Ekinci0
3.jpg

Boşuna demiyorlar: “Meyvelerin kraliçesi” diye… Pırıl pırıl ve kırmızı görüntüsü, baş döndüren kokusu ve elbette içerdiği vitaminler ve mineraller ile tepeden tırnağa sağlığa katkısıyla bu tanımlamayı kesinlikle hak ediyor çilek. Peki meyvelerin kraliçesi çilek nelere iyi gelir, çileğin sağlık faydaları nelerdir, çilek kilo vermeye nasıl yardımcı olur? Gelin bu soruların cevaplarına sırayla bakalım. Çilek nelere iyi gelir sorusunu 8 madde halinde toparlayalım.

1- Depolanmış yağları yakar

Çilek nelere iyi gelir sorusunun en can alıcı cevaplarından biri işte bu! Çilek, antosiyanin içerir. Ne mi bu antosiyanin? Kilo vermek isteyenlerin en çok ihtiyacı olan bir tür antioksidan. Kırmızı ve mor renkli meyve ve sebzelerde bulunur. En önemli etkilerinden biri vücutta depolanmış yağların yakımına yardımcı olmaktır.

2- Kolesterolü düşürür

Çileğe rengini veren antosiyaninin tek mucizesi yağ yakmaya yardımcı olması değil. Bu pigment, aynı zamanda kötü kolesterolü düşüren bir etkiye de sahip. Yapılan tıbbi araştırmalarda çileğin LDL adı verilen kötü kolesterolü düşürürken, HDL’yi yani iyi kolesterolü yükselttiği görülmüş.

3-Kalp hastalıkları riskini azaltır

Meyvelerin kraliçesi çilek, bol miktarda flavonoid içerir. Bu da kalp hastalıkları riskini azaltmasına yardımcı olur.

4- Çilek etkili bir antioksidandır

Mucize meyve çilek ve yararları gerçekten de saymakla bitmiyor. özellikle de antosiyanin ile ilgili olanlar. İşte bunlardan biri daha: Çilek güçlü bir antioksidandır. Kansere karşı koruma sağlayan antioksidanların yanı sıra Alzheimer başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruma kalkanı görevi görür çilek. Aslında çileğin bu özelliği sadece antosiyaninden değil aynı zamanda içerdiği C vitamini ve kuersetin pigmentinden de kaynaklanır.

5- Kemik sağlığını güçlendirir

Çilek nelere iyi gelir sorusunun cevaplarından biri de kemik sağlığı. Peki çilek bunu nasıl sağlar? Bol miktarda potasyum, K vitamini ve magnezyum içeren çilek bu özellikleriyle kemikleri güçlendirir.

6- Kan şekerini dengede tutar

Meyvelerin kraliçesi çilek nelere iyi gelir konusunu incelerken bu özelliğin de altını çizmemiz gerekiyor. Çilek, kan şekerini dengede tutar. Ama dikkat! Yıkanıp temizlenmiş çileği şeker ya da pudra şekeri eklemeden yemeniz gerekiyor. Çilek, lifli yapısı nedeniyle uzun süren bir tokluk hissi sağlar. Bu da kan şekerini dengede tutar. Bu arada bir kase çileğin sadece 48 kalori olduğunu hatırlatayım. Yani çilek sağlıklı bir ara öğün olarak tüketilebilir.

7-Kabızlığa iyi gelir

Kabızlık sorununuz varsa eğer dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bol bol lifli besin tüketmektir. İşte çilek de bunlardan biri. Bol miktarda lif içeren çilek kabızlığı önlemede de son derece etkili bir besindir.

8-Meyvelerin kraliçesi çilek nelere iyi gelir: Elbette cildimize!

Geldik konunun en can alıcı ve özellikle de kadınların en çok dikkat kesileceği bölümüne. Çilek, cilt dostudur! Portakal ve greyfurttan daha fazla miktarda C vitamini içeren çilek, cilt kuruluğundan kırışıklıklara kadar birçok derdin dermanı. Üstelik sadece çilek yiyerek değil hazırlayacağınız çilekli maskelerle de cildinizdeki sorunlardan kurtulabilmeniz mümkün.

Çilek tüketirken nelere dikkat etmek gerekir

Bu kadar faydası olan çileği tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da var. Gelin bir de onlara bakalım.

1- Öncelikle çileği tüketmeden önce iyice yıkayıp temizlemeniz gerekir. İyi yıkanmamış çilek böbreklerde kum oluşmasına neden olabilir.

2- Eğer böbrek yetmezliği gibi bir sorununuz varsa mutlaka doktorunuzla konuşun. Çünkü çileğin içerdiği potasyum ve fosfor sorun yaratabilir.

3- Aşırı miktarda çilek tüketmek bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

4- Aşırı miktarda çilek tüketmek, midede gaz ya da bulantı bazen de ishal gibi şikayetlere yol açabilir.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.