Yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları - BERSU EKİNCİ

14 Ocak 2019- Bersu Ekinci0
ANA2.jpg

Sadece kilo vermek ve kilo korumak için değil aynı zamanda sağlıklı kalmak içinde yararlanacağınız en önemli vitamin ve mineral kaynakları sebze ve meyveler. Bugün size sebze ve meyveleri yemek dışında sularından da nasıl faydalanacağınız konusunda bazı bilgiler vereceğim. Özellikle de yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları konusunda… Elbette bu besinleri yiyerek de tüketeceksiniz ama zaman zaman yağ yakma etkilerinden faydalanmak için sularını da tüketebilirsiniz. Haydi gelin bakalım yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları konusuna.

Havuç suyu

Yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları

Aslına bakılırsa havucu tüketmenin en sağlıklı yolu çiğ olarak belki biraz limon suyuna bulayıp yemek. Ama kilo vermek için havucun suyundan da faydalanabilirsiniz. Havuç suyunun neden yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları arasında yer aldığına gelince… Öncelikle havuç, kalori değeri düşük olmasına rağmen son derece besleyici ve lif kaynağı bir besin. Suyu da çok etkili bir detoks içeceği. Hatta isterseniz havuç suyu hazırlarken içine yarım portakal ve biraz da zencefil ekleyerek hem lezzetine hem de yağ yakımını hızlandırmaya katkıda bulunabilirsiniz. Havuç suyunun yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları arasında yer almasının bir başka nedeni de çok iyi bir ara öğün seçeneği olması. Büyük bir bardak havuç suyu içerdiği vitamin ve lifler yardımıyla uzun süre tok hissetmenize katkıda bulunacaktır.

Salatalık suyu

Yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları

Yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları konusuna salatalık suyuyla devam edelim. Bir bütünsel beslenme uzmanı olarak danışanlarıma sık sık önerdiğim bir ara öğün seçeneğidir salatalık. Ülkemizde sofralarımıza sık sık konuk ettiğimiz salatalık öncelikle bol su içerdiği için vücudun hidrasyonuna yardımcı olur. Aynı zamanda yoğun lif içerir ve uzun süre tokluk hissi sağlar. Salatalık suyu da işte bu özellikleri nedeniyle kilo verdiren, yağ yakan sebze ve meyve suları arasında yer alıyor. Size bir de küçük öneri: Salatalık suyunu tüketeceğiniz zaman içine bir misket limonunun suyu ile birkaç tane taze nane yaprağı da ekleyin. Lezzeti de yağ yakma özelliği de artacaktır.

Bektaşi üzümü suyu

Yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları

Gelelim yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları konusunda bir ilginç maddeye. Ülkemizde Bektaşi üzümü diye bilinen meyvenin suyu. Bektaşi üzümü suyuyla güne başlamak, hem sindirim sisteminizin sağlıklı çalışmasına hem de metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur. Daha iyi bir kilo kontrolü için Bektaşi üzümünün suyunun aç karna içilmesini öneririm. İçine bir çay kaşığı doğal bal da katarsanız size uzun süre enerji sağlar. Yeri gelmişken yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları arasında yer alan Bektaşi üzümünün ülkemizde Kuzey Trakya, Kuzeydoğu Anadolu ve Kuzey Anadolu’da dağlık alanlarda yetiştiğini de not düşelim.

Yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları: Nar suyu

Yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları

Yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları konusuna çok tanıdık bir meyve ile devam edelim: Nar suyu! Nar meyvesinin de nar suyunun da bin bir çeşit faydasını artık bilmeyen yok. Nar suyunun yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları arasında yer alma nedenine gelirsek: Öncelikle nar, başta polifenol olmak üzere çok etkili antioksidanlar içerir. Bunlar da metabolizmanızı hızlandırıp yağ yakımını artırır. Nar suyu ayrıca iştahı bastırıp tokluk hissi de sağlar. Bunların yanı sıra en önemli faydalarından biri de cildinizi yenileyip doğal parlaklığına kavuşturmasıdır.

Lahana suyu

Yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları

Yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları arasında tanıdık birine sıra geldi: Lahana. Tanıdık dedim ama genellikle lahanayı yiyecek olarak tüketmeye alışığız. Oysa lahana suyunun da metabolizma hızlandırıp yağ yakmayı artırma gibi etkisi var. Öncelikle lahana bol miktarda lif içerir. Bu da yağ yakmayı artırıcı bir etken. Etkili antioksidanlar içeren lahana aynı zamanda sindirim sistemini de düzenler. Lahana suyunu, içine bir miktar limon ve elma suyu ya da havuç suyu karıştırarak tüketmenizi öneririm.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.