Göbek eriten baharatlar Bersu Ekinci

15 Mart 2018- Bersu Ekinci0
ana-1.jpg

O inatçı göbeğinizi lezzetli bir şekilde eritmek ister misiniz? Şimdi ‘nasıl olacak bu?‘ dediğinizi duyar gibiyim. Çok basit, göbek eriten baharatlar sayesinde! Kulağa gerçekten de inanılmaz geliyor olabilir ama kesinlikle bu baharatların göbek eritme konusunda büyük katkısı var.  Belki de mutfağınızda sık sık bu baharatları kullanıyorsunuz ama kilo verme konusundaki bu özelliklerinden pek de haberdar değilsiniz. Gelin anlatalım hangileri bu göbek eriten baharatlar.

Kokusu bile göbek eritiyor!

Hem görüntüsü hem kokusuyla içinizi açan lavanta aynı zamanda göbek eriten baharatlar arasında yer alıyor. Peki nasıl oluyor bu derseniz, şöyle anlatayım. Lavanta, göbek eritici özelliğini yine o muhteşem kokusuna borçlu. Aynı zamanda bu koku etkili bir stres giderici. Sadece bu kadar da değil. Lavanta kokusu, özellikle kilo verme sırasında sizi zor durumda bırakan o atıştırma isteğini de yok ediyor. Yapılması gereken çok basit. Bir kere et yemeğinize lavanta katın ve deneyin. Bu arada, unutmadan şunu da ekleyelim: Göbek eriten baharatlar arasında yer alan lavantanın kokusu aynı zamanda sindirim sisteminin çalışmasını da olumlu yönde etkiliyor.

Biber taneleri göbek yağlarıyla savaşıyor

Şimdi size bir öneri. Sürekli kullandığınız, toz haline getirilmiş karabiberleri artık mutfağınızdan çıkarın. Onun yerine tane halinde biberler satın alın ve kullanacağınız zaman öğütücüden geçirerek yemeklerinize katın. Biberin göbek eritme üzerinde nasıl bir etkisi olduğuna gelince. İçindeki piperine maddesi özellikle de göbek çevresindeki yağların oluşumunu engelliyor.

Göbeğinizi hardal tohumu eritsin!

Göbek eriten baharatlar arasında etkili bir tanesi de hardal tohumu. Nasıl kullanacağınızı merak ediyorsanız, tıpkı lavanta gibi et yemeklerinize katabilirsiniz. Siz keyifle yemeğinizi yerken; metabolizmanız da hızlanır. Turpgillerden biri olan sebzelerden hardaldan üretilen tohum da göbeğinizdeki yağlarla savaşır.

Toz Şili biberi ile göbeğe savaş açın!

Eğer bir süredir kilo verme çabası içindeyseniz, kapsaisin adını zaten duymuşsunuzdur. Bu maddenin, metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmaya yardımcı olduğunu da. İşte toz Şili biberinin göbek eriten baharatlar arasında yer almasının nedeni de bu. Toz Şili biberi ile  hem yemeklerinizi lezzetlendirip hem de metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Maydanoz metabolizmayı ateşler

Sofralarımızda çok kullanan garnitürlerden biri maydanoz. Vücuttan su atmaya yardımcı olan maydanoz aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarını da düzenler. Bu ya vücutta yağ hücrelerinin oluşumunun engellenmesi anlamına geliyor. Size tavsiyem, maydanozu yemeklerden önce üzerine limon sıkıp ve tabii çiğ olarak tüketmeniz. Böylece metabolizmanız hızlanacaktır.

Göbek eriten baharatlar arasında egzotik bir tat: Hint safranı

Göbek eriten baharatlar arasında en değerlilerden biri de Hint safranı. Öncelikle Hint safranı iyi bir antioksidandır, ayrıca mideyi de rahatlatır. Salgıladığı leptin hormonu sayesinde yağ yakımına da yardımcı olur. Hint safranını yemeklerinize katarak tüketebilirsiniz.

Göbek eriten baharatların en güçlüsü: Biberiye

Eğer kilo vermek istiyorsanız biberiyeyi sofranızdan eksik etmeyin. Çünkü biberiye karnosik asit içeriyor. Bu da bedeninizdeki glukoz seviyesini azaltıp yağ yakımını hızlandırıyor. Dilerseniz biberiyeyi zeytinyağıyla birlikte salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

Tarçından uzak kalmayın

Tarçın nefes tadı ve eşsiz kokusuyla o kadar çok iye yarıyor ki! Tıpkı biberiye gibi tarçın da kan şekeri seviyesini düzenleyip insülin direncini kırıyor. Kilo vermeye çalışanların en büyük derdine derman oluyor yani. Yağ parçalama özelliğine sahip bir baharat olan tarçını toz halinde yiyeceklerinize katıp tüketebilirsiniz. Dilerseniz de çubuk tarçını su ya da çayınıza katıp içebilirsiniz. Böylece metabolizmanız daha çok yağ yakacaktır.

Sindirim sistemi için zencefil

Egzotik tadıyla bazı yiyeceklerle birlikte kullanılan zencefil, sindirim sisteminin çalışmasını olumlu yönde etkiliyor. Özellikle kabızlık başta olmak üzere sindirim sorunları yaşıyorsanız zencefil kullanmayı deneyin. Zencefili et yemeklerinize katabileceğiniz gibi sosların içinde de tüketebilirsiniz.

Sarımsak yedi derde deva

Tansiyon düzenleyici etkisi olduğu bilinen sarımsak, kilo verme konusunda da doğal bir yardımcı. Sarımsak, göbek yağları başta olmak üzere bedeninizde toplanan yağları parçalama özelliğine sahip. Aslına bakılırsa sarımsağı çiğ tüketmeniz daha faydalı olur ama eğer yiyemiyorsanız yemeklerinize ya da salatalarınıza da katabilirsiniz.

“Hızlı göbek eritme için 5 etkili yöntemi” buradan hatırlayabilirsiniz.

Peki o göbek neden erimiyor? İşte nedenleri.

 

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.