Kilo vermeye yardımcı olan ara öğün seçenekleri - BERSU EKİNCİ

2 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0
aanagodrsel.jpg

Evet, geldik önemli bir konuya… Sadece kilo verme sırasında değil, kilo koruma aşamasında da ara öğün tüketmek önemli. Bu sayede kan şekeri dengeniz bozulmaz ve bir sonraki öğüne açlık krizinin eşiğinde ulaşmamış olursunuz. Üstelik tüketilen sağlıklı ara öğünler metabolizma hızınızı da artırır. Peki kilo vermeye yardımcı olan ara öğün seçenekleri neler? Elbette sağlıklı zayıflamak için ara öğün tüketeceğiz ama bu konuda dikkatli davranmazsak kilo vermek şöyle dursun fazla yiyip kilo almamız bile olası. O halde gelin kilo vermeye yardımcı olan ara öğün seçenekleri hakkında bilgiler vereyim size.

Kilo verme ya da kilo koruma sürecinde sağlıklı kalmak, kan şekeri dengesini korumak ve aynı zamanda hızlı yağ yakmaya yardımcı olmak için çok fazla ara öğün seçeneği var. İsterseniz başlayalım.

Yulaf ezmesi

Kilo vermeye yardımcı olan ara öğün seçenekleri konusuna yulaf ile başlamak istedim. Çünkü yulaf, kompleks karbonhidratlar açısından son derece zengin bir besin. Ama nimetleri sadece bununla sınırlı değil. Yulaf, aynı zamanda kan şekerinizin dengelenmesine de yardımcı olur. Ayrıca iyi bir lif kaynağıdır. Bu da sindirim sisteminizi düzenli çalıştırarak kilo vermenize katkı sağlar. Kilo vermeye yardımcı ara öğün seçenekleri içinde yer alan yulafı içine biraz çilek ya da yaban mersini katarak lezzetledirebilirsiniz.

Badem

Şimdi size iyi haber: Yapılan araştırmalara göre bir bademi en az 40 kez çiğneyen bir kişi fazla bir şey yemese bile kendini tok hissediyor. İşte bu yüzden kilo vermeye yardımcı olan ara öğün seçenekleri arasında farklı bir yeri var bademin. Ek olarak badem, protein ve sağlıklı yağların yanı sıra lif açısından da zengin. Ama bu kadar yararlı diye ayarı kaçırmamaya dikkat edin. Bir avuç çiğ badem, kan şekeri dengenizi koruyup tokluk hissetmenizi sağlayacak ve gün içinde kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanmanıza da yardımcı olacaktır. Bana kalırsa daha fazlasından uzak durun.

Patlamış mısır

Gelelim kilo vermeye yardımcı olan ara öğün seçenekleri arasında tüketmesi en keyifli olanlardan birine. Ama hemen gevşemeyin! Patlamış mısır iyi bir ara öğün olabilir elbette, yalnız bunun bazı şartları var. Bol yağlı ve bol tuzlu olmayacak. Mümkünse kendiniz yağsız ve tuzsuz olarak hazırlayın patlamış mısırınızı. Bir su bardağından fazla da tüketmeyin.

Elma

En kolay bulanabilen meyvelerden biri olan elmanın kilo vermeye yardımcı olan ara öğün seçenekleri arasında yer almaması mümkün değildi! Bir orta boy elmayı dilimleyip üzerine de biraz tarçın serperseniz bu da metabolizmanızı hızlandırıp kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olur.

Hurma

Eğer tatlısız yapamayanlardansanız hurma tam size göre demektir. İki adet Medine hurmasını tüketip hem günün geri kalanında gereken enerjiyi kazanabilirsiniz hem de o tatlı krizleriniz sona erer.

Kabak çekirdeği

Aslında vakit geçirmek için tükettiğimiz kabak çekirdeği aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olan ara öğün seçenekleri arasında da önemli bir yer tutuyor. Omega 3 deposu olan kabak çekirdeği iyi bir protein kaynağı ve bağışıklık isteminin de dostu. Kilo verme konusundaki en büyük özelliği ise kan şekerini dengeliyor oluşu. Ama yemesi keyifli diye düşünerek sınırı aşmayın. Ara öğün olarak haftada en fazla iki gün ve bir avuç tüketin.

Ananas

Ananas, düşük kalori ama buna karşın yüksek oranda su içerir. Bu yüzden de kilo vermeye yardımcı ara öğün seçenekleri arasında yer alıyor. Şimdi size basit ama lezzetli bir tarif: İki ya da üç dilim ananasın üzerine biraz misket limonu sıkıp farklı bir tat katarak da tüketebilirsiniz.

Avokado

Sağlıklı yağlar ve lif açısından zengin olan avokado aynı zamanda iyi bir ara öğün seçeneği. Bir yarım avokadoyu yanında birkaç tane fındık ile birlikte tükebirseniz bu hem bir sonraki öğüne kadar iştahınızı azaltır hem de kan şekerinizi dengeler.

Hindistan cevizi cipsi

Eğer canınız gerçek anlamda atıştırmalık bir şeyler istiyorsa bir ara öğünde kendinize sağlıklı bir tabak hazırlayabilirsiniz. Bir parça Hindistan cevizini rendenin kalın tarafından geçirirseniz keyifle yiyeceğiniz sağlıklı cipsiniz hazır olur. Protein, sağlıklı yağlar ve lif içeren bu cips, sizi bir sonraki öğüne kadar enerjik tutar ve aşırı şekilde acıkmanızı engeller.

Kuru erik

Hemen “bu da büyükannelerimizin çağında kaldı” diye düşünmeyin. Sadece onlar için değil aynı zamanda sizin için de faydalı kuru erik yemek. Lif açısından zengin olah kuru erik aynı zamanda sindirim sisteminizi düzenler. Bu yüzden de kilo vermeye yardımcı olan ara öğün seçenekleri arasında yer alıyor.

Türk kahvesi

İşte kilo vermeye yardımcı olan ara öğün seçenekleri arasında en keyiflilerinden biri. Türk kahvesi metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmanıza yardımcı olur, tokluk hissi sağlar. Ama şekersiz içmeniz kaydıyla. Dilerseniz yanında tüketeceğiniz bir hurma ya da birkaç tane badem gün içinde kaybettiğiniz enerjiyi geri kazandırır.

Kilo vermeye yardımcı olan ara öğün seçenekleri deyince taze sebze ve meyveleri atlamak olmaz

Size biraz farklı ara öğün seçenekleri saydım. Ama elbette bunların yanı sıra salatalık, domates, çilek, yeşil erik, başta olmak üzere mevsim sebze ve meyvelerini de ölçülü bir şekilde tüketerek ara öğün yapabilir bir sonraki öğüne açlık krizinin eşiğinde ulaşmamış olursunuz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.