Kilo vermede etkili 5 bütünsel yöntem! - BERSU EKİNCİ -

26 Eylül 2017- Bersu Ekinci0
kızlar.jpg

Bütünsel yaklaşım insanların yalnızca fazla kilolarına odaklanmaz, onları tepeden tırnağa ele alır. Kişilerin şikayetçi olduğu semptomlar yerine sorunların kökenini tedavi etmeyi hedefler. Köklü değişim sağlayan bu yaklaşımın sonucu olarak da kalıcı ve uzun süreli kilo verme hedeflerine ulaşılır. Diğer zayıflama tekniklerinin başarısız olduğu noktada, bütünsel beslenme yaklaşımı kilo almanıza neden olan sorunların kökenini ortaya çıkarır.

Bütünsel Beslenme programı yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz, sağlıksız bir yaşam tarzından kaynaklanan kilo problemleriyle başa çıkmak için dengeyi bulmanızı sağlar. Kendinize hiç bu soruları sordunuz mu? Doyduğunuz halde neden gereğinden fazla yemek yiyorsunuz? Nasıl daha sağlıklı beslenebilirsiniz? Neden egzersiz yapmıyorsunuz? Hangi fiziksel, sosyal ve psikolojik etkenler yeme alışkanlıklarınızı şekillendiriyor? Bu soruların doğru cevapları ideal kilonuzla aranıza giren fazlalıklardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Bütünsel beslenme yaklaşımında bu soruların cevabını bulmanıza yardımcı olacak birkaç etkili yöntem var. İşte kilo vermenize yardımcı olacak yöntemler!

Pozitif Mesajlar!

Yiyecekleri birer düşmana ve onlarla olan ilişkinizi de savaşa dönüştürmek teşvik edici olabilir. Birçoğumuz yaptığımız yiyecek seçimleri için kendimizi cezalandırıyor ya da yiyecekleri üzerimizde hakimiyet kuran bir tür kontrol mekanizmasına dönüştürüyoruz.  Bu döngüyü kırmanın yolu yiyeceklerle pozitif bir ilişki kurmaktan geçer.  ‘Yeme alışkanlığımı kontrol edebilirim’, ‘Bugün doğru beslendiğim için mutluyum’ ya da ‘Sağlıklı şeyler yemeyi seviyorum’ cümleleri pozitif mesajları pekiştirir.

Meditasyon

Meditasyon yapmak son derece faydalı bir bütünsel tekniktir. Meditasyon sayesinde duygu ve düşüncelerimiz hakkında farkındalık geliştiririz. Meditasyon yaparak daha önce farkına varmadığımız duyguları bile keşfedebiliriz ve bu da duygusal dengesizliklere bağlı yeme bozukluklarımızı dengelememizi sağlar.

Kendini gözlemleme

Günlük tutmak ya da farklı bir teknik kullanarak gün içerisinde  ne yediğinizi daha net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Yediklerinizi not alarak mutfağa doğru yaptığınız minik yürüyüşleri engelleyebilirsiniz.

 

Hayal kurmak

Kimse düşünce gücüyle fazla kilolardan kurtulamaz, bunun için harekete geçmemiz gerekir. Kilo verdiğinizde nasıl görüneceğinizi  ve nasıl hissedeceğinizi gözünüzde canlandırarak kendinizi daha sağlıklı yiyecek seçimleri yapma konusunda motive edebilirsiniz. Sağlıklı kilonuza ulaşmak için yapmanız gereken lifestyle değişiklikleri de zihninizde canlandırabilirsiniz.  Deniz kenarında yapacağınız yürüyüşlerin ve  ya hem sportif hem de eğlenceli aktivitelerin planını yapmak sizi olumlu yönde teşvik edecektir.

Kişiye özel planlama

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri, ulaşmak istediğiniz hedefe yönelik kurgulamalısınız. Tıpkı beslenme programının kişiden kişiye değişmesi gibi,  zayıflama serüveninizi çevreleyen diğer yöntemlerin de farklılık göstermesi son derece doğal. Uygulayacağınız yöntemlerin sizin hedeflerinize uygun olması ve yaşam tarzınıza uyum sağlaması son derece önemli. Başkaları üzerinde etkili olan yöntemler, size uygun olmayabilir, bu nedenle geçici bir başarı gösterip kilolardan kurtulsanız bile eski alışkanlıklarınıza geri dönmek kaçınılmazdır. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek istiyorsanız hayatınızda nelere ihtiyacınız olduğunu keşfetmelisiniz.

 

 

 

 

 

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.