Kışın formda kalmanın ve kilo vermenin yolları Bersu Ekinci

17 Ocak 2018- Bersu Ekinci0
ESY-024366461-2.jpg

Her ne kadar Türkiye’nin Batı bölgeleri henüz kar görmemiş olsa da kış mevsiminin tam ortasındayız. Aslına bakılırsa havalar da soğuk. Uyandığınız saatlerde de hava henüz karanlık olduğu için o sabah yürüyüşlerine çıkmayı canınız istemiyor. Aman dikkat! Durum böyleyken bir de gevşeyip beslenme programınızın da dışına çıkarsanız kış aylarını daha kilolu olarak bitirmeniz olası. Oysa kışın kilo almak kader değil. Şimdi, kışın formda kalmanın yolları neler, soğuk ve yağmurlu havalarda bile nasıl aktif bir yaşam sürebiliriz bu konuda küçük ipuçları verelim size.

Kış aylarında akla ilk gelen, bir spor salonuna üye olup egzersiz programını orada sürdürmek olabilir. Bu iyi bir seçenek. Ama başka yollar da var. Hem spor salonundan daha ekonomik hem de belki biraz daha eğlenceli. Uzun sözün kısası genellikle kapalı alanlarda ve haraketsiz kalınan kış aylarında biraz gayretle formda kalmanın hatta kilo vermenin basit yolları var.

Gelin anlatalım.

Merdiven çıkın

Belki de müstakil bir evde oturuyorsunuz, eğer öyleyse evinizdeki basamakları bir egzersiz aracı olarak kullanabilirsiniz. Apartmanda yaşıyorsanız eğer yine merdivenler sayesinde egzersiz yapabilirsiniz. Evet, bildiniz! Merdiven inip çıkın. Hızını kendiniz ayarlayın. Dilerseniz tempolu ve ortalama bir hızla, dilerseniz de bir yere geç kalmış gibi koşar adım. Ya da binanızdaki asansörü kullanmak yerine evinize merdivenle çıkmanız bile hatırı sayılır bir enerji harcamanızı sağlar.

Kapalı alan sporları

Bir kapalı yüzme havuzuna gidebilirsiniz. Ya da arkadaşlarınızla hatta çocuklarınızla birlikte voleybol, basketbol gibi sporları deneyebilirsiniz. Sonuçta mutlaka kupa kaldırmanız gerekmez. Hareket edin yeter.

Alışveriş merkezinde gezinti

Zaten günlük hayatınızda da sık sık alışveriş merkezlerini ziyaret ediyorsunuz büyük olasılıkla. Zaman zaman da alışveriş için değil, spor amacıyla gidebilirsiniz AVM’lere. Vitrinlerin önünde oyalanmadan hızlı adımlarla o geniş alanlarda dolaşabilirsiniz. Bu da hiç küçümsenmeyecek bir aktivitedir.

Dizi izlerken boş durmayın

Evde sevdiğiniz bir diziyi ya da filmi izlerken koltuğunuzda da jimnastik yapabilirsiniz. Koltukta otururken karın ya da bacak kaslarını çalıştırmak da mümkün unutmayın.

Evde yapabilecekleriniz bu kadar değil. Eğer küçük çocuğunuz varsa onunla birlikte jimnastik yapabilirsiniz. Hem onun da hoşuna gider hem de siz küçük çocuğunuzla daha fazla vakit geçirmiş olursunuz.

Beslenme düzeninizi bozmayın

Kış aylarında belki soğuk hava yüzünden canınız daha çok yemek isteyebilir. Özellikle de karbonhidratları. Ama kesinlikle bu zararlı besinlerin çağrısına uymayın. Sağlıklı beslenme düzeninizi bozmayın. Unutmayın, kışın fazladan yediğiniz her yiyecek ilkbahar aylarında verilmesi gereken fazla kilo olarak size döner.

Dans edelim mi

Dans, fiziksel aktiviteler arasında en keyiflisi. Sevdiğiniz bir şarkıyı açıp evinizde istediğiniz gibi dans edebilirsiniz. Kurallara uymanız ya da çok usta olmanız da gerekmez üstelik. Sadece dans edin, hem bedeniniz aktif kalsın hem de siz mutlu hissedin. Hem dans etmek kış depresyonuna da iyi gelebilir.

Kendinizi dört duvar arasına hapsetmeyin

Hava ne kadar soğuk olursa olsun yine de açık havada yürümekten vazgeçmeyin. Sıkı sıkı giyinin ve soluğu sokakta alın. Belki diğer günlerde olduğu kadar hızlı yürüyemeyeceksiniz ama yine de pes etmeyin. Parklar, bahçeler sakinken hızlı adımlarla keyfini çıkarın.

Bu arada eğer daha önceleri koşuya çıkıyorsanız kış sizi durdurmasın. Yine devam edin. Tek ihtiyacınız iyi bir çift spor ayakkabı ile üşümenizi engelleyecek sıcak tutan giyecekler. Soğuk havada daha çok kalori yakabileceğinizi de unutmayın.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.