Matcha Çayının 6 Sağlık Faydası! - Bersu Ekinci ile Bütünsel Beslenme

26 Ekim 2017- Bersu Ekinci0
matcha-çayı.jpg

Sağlıklı beslenme trendinin tüm dünyada yükselişe geçmesiyle birlikte, dünyanın farklı köşelerinde yüzyıllardır kullanılmış olmasına rağmen insanların modernleşme çabası sonucunda unutulmaya yüz tutan sağlıklı besinlerle yeniden tanıştık. Matcha Çayı da işte bu süper besinlerden biri.

Japonların uzun yaşamının sırrı olarak gösterilen matcha çayının sağlık faydalarının keşfedilmesiyle birlikte Amerika ve Avrupa’da yaygın olarak tüketilmeye başlandı. Matcha Çayı o kadar ilgi gördü ki, dünyaca ünlü kahve zincirleri menülerine matchalı çaylar, kahveler ve hatta tatlılar bile ekledi.

Göz alıcı yeşil rengiyle hepimizin dikkatini çekmeyi başarıyor. Peki sağlık faydalarıyla dünyayı peşinden sürükleyen matchanın muhteşem özelliklerini keşfetmeye ne dersiniz?

Dünyada yalnızca Japonya’da yetiştirilen aslında yeşil çayın hasat zamanından önce gölge bir alanda bekletilmesi sonucu elde ediliyor. Gölgede bekletilerek daha fazla klorofil üretmesi sağlanan çay, daha sonra toz haline getiriliyor. Parlak yeşil rengi de antioksidan özelliğe sahip bol klorofil içeriğinden geliyor.

1- Kanser önleyen harika bir antioksidan. İçeriğinde bol miktarda bulunan kateşin adlı güçlü antioksidanlar sayesinde matcha vücudu serbest radikallere karşı korur.

2- Japonya’nın en çok matcha tüketilen Okinawa bölgesi dünyanın en uzun yaşayan insanlarına ev sahipliği yapmış. Yaşlanma karşıtı etkileri son derece kuvvetli olan matcha çayı iltihaplanma ve oksidasyonu engeller.

3- Hem gözünüze hem vücudunuza hitap eder  ve kolesterol düşürücü etki sağlar. Matcha’nın kolesterol üzerindeki olumlu etkileri henüz bilimsel araştırmalarla kesin olarak ispatlanmış olmasa da, düzenli tüketiminin kolesterol seviyesini düzenlemede etkili olduğu biliniyor.

4- Tıpkı diğer yeşil çaylar gibi zayıflamaya yardımcı bir besin. Fakat bu etkisini çok daha farklı bir yöntem ile açığa çıkarıyor. Metabolizmayı diğer çaylara göre 4 kat daha fazla hızlandırıyor. Spor yapmadan önce içilrise egzersiz sırasında yakılan kalorileri arttırıyor.

5- Yüksek miktarda klorofil içeriyor. Bol miktarda klorofil içeriği sayesinde detoks etkisi yaratır, vücut için kanı toksinlerden arındıran müthiş bir güce kavuşuyor. Vücuttaki tüm ağır metaller ve kimyasal toksinler bu çay sayesinde sistemden dışarı atılır.

6-  Hafızanızı güçlendirmek için sudoku çözmek yerine, matcha çayı içmeye ne dersiniz? Dopamin ve seratonin hormonlarının salgılanmasını sağlayan L-theanin maddesini diğer yeşil çaylara göre 5 kat daha fazla içerir ve hafızamızı güçlendirir.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.