Yağ yaktırıp kilo verdiren, detoks yaptıran baharatlar

17 Şubat 2020- Bersu Ekinci0
lilya.jpg

Bugüne kadar edindiğim bir izlenimi sizinle paylaşmak isterim. Kilo vermek, yağ yakmak, metabolizma hızlandırmak bir yana, okurlarımın en çok ilgi gösterdiği konulardan biri de detoks. Dikkat ettim, detoks konusunda uzun sayılacak bir süredir yazı da paylaşmamışım. O zaman ne duruyoruz? Haydi gelin bugün yağ yaktırıp kilo verdiren, detoks yaptıran baharatlar konusuna biraz bakalım. Aslında pek çoğunuzun bildiği gibi mutfaklarda kullandığımız bazı baharatlar metabolizma hızlandırıp yağ yakmaya dolayısıyla kilo vermeye yardımcı oluyor. Bir de üstüne üstlük bunların detoks yapma, bedeni toksinlerden temizleme özelliği var. O zaman gelin beraber bir bakalım, yağ yaktırıp kilo verdiren, detoks yaptıran baharatlar neler…

Yağ yaktırıp kilo verdiren, detoks yaptıran baharatlar konusuna, neden antioksidan besin ya da baharatları tüketmemiz gerektiğini hatırlatarak girmek istiyorum. Sahi, neden detoks yapmalı, antioksidan besinler ya da içecekler tüketmeliyiz? Bu sorunun yanıtını kısaca şöyle verebilirim: Antioksidan besinlerden faydalanmamız gerek çünkü bunlar adı üstünde bedenimizi hem fiziksel hem de ruhsal sağlık sorunlarına yol açan toksinlerden temizler. Bildiğiniz gibi vücutta biriken toksinler, hücrelerin yapısını bozup çeşitli hastalıklara yol açar. Buna ek olarak depresyon gibi tedavi gerektiren ruhsal hastalıkların da nedenleri arasındadır. İşte bu yüzden antioksidan besinlerden faydalanmamız gerekir.

Yağ yaktırıp kilo verdiren, detoks yaptıran baharatlar: Muhteşem dörtlü

Yağ yaktırıp kilo verdiren, detoks yaptıran baharatlar konusuna böyle başladıktan sonra ana temaya gelelim ve bu konuda etkili olan baharatları şöyle bir sıralayalım…

KEKİK: Türk mutfağı için ne kadar tanıdık ve ne kadar sık kullanılan bir baharat değil mi? Yağ yaktırıp kilo verdiren, detoks yaptıran baharatlar denilince aklınıza öyle bulunması zor egzotik baharatlar gelmesin yani. Dönelim kekik konusuna… Yiyeceklere eşsiz bir lezzet katan kekik, aynı zamanda çok etkili bir antioksidan. Bunun yanı sıra kekik ve sağlık faydaları listesi de gerçekten uzun.  Şöyle bir özetlemem gerekirse: Kekik, kalp sağlığından kemikleri güçlendirmeye kadar hemen her alanda sağlıklı bir baharat.

Nasıl kullanılır? Et yemeklerinden çorbalara, sebzelerden ara öğünlere kadar çok sayıda yiyeceği kekikle tatlandırıp bir de üstüne vücudunuza gereken antioksidanları almış olursunuz.

ZERDEÇAL: Yağ yaktırıp kilo verdiren, detoks yaptıran baharatlar konusuna sık sık yazılarımda yer verdiğim bir başka baharatla devam edelim. Zerdeçal da yüksek oranda antioksidan içeren baharatlardan biri. En önemli özelliği iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olması. İltihaplanma önemli bir konu, çünkü birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. İşte zerdeçal bunu önleyen en doğal yollardan biri. Ayrıca Alzheimer riskini azaltmaktan beyin fonksiyonlarını geliştirmeye kadar sayısız faydası var. Bu arada zerdeçalın göbek eriten en etkili baharatlardan biri olduğunu da söylemek isterim. Bu konudaki kapsamlı yazım bu linkte.

Nasıl kullanılır? Yağ yaktırıp kilo verdiren, detoks yaptıran baharatlar konusunda anlattığım zerdeçalı da farklı biçimlerde tüketmek mümkün. Aslına bakılırsa yoğun bir lezzeti olan zerdeçala herkes tarafından sempatiyle bakılmayabilir. Fakat yiyeceklere az miktarda karıştırmak bile çok işe yarar. Bu arada bir de küçük ipucu: Zerdeçalı kullanırken karabiberle karıştırın. Böylece vücudunuz bu değerli baharatı daha fazla absorbe edebilir.

KARANFİL: Gelelim yağ yaktırıp kilo verdiren, detoks yaptıran baharatlar konusunda yine bizim mutfağımızda çok sık kullanılan bir başka baharata: Karanfil. Aslına bakılırsa antioksidan seviyesi, birçok baharattan çok daha yüksek. Karaciğer sağlığını korumaya yardımcı, sindirimi düzenliyor ve kansere karşı koruyucu özelliği de var. Ayrıca kimi zaman doğal bir ağrı kesici görevi de görüyor. Bütün bunlara ek olarak karanfilin de etkili bir iltihap önleyici olduğunu söylemeliyim.

Nasıl kullanılır? Peki yağ yaktırıp kilo verdiren, detoks yaptıran baharatlar arasında anlattığım karanfili nasıl kullanabiliriz. En basit yöntemi çayınıza ekleyip tüketmektir. Bir de karanfilin kendine özgü bir çayı var. Unutmadan, bir başka yazımda bunu da paylaşmalıyım sizinle…

TARÇIN: En çok aşina olduğumuz baharatı en sona bıraktım. Yağ yaktırıp kilo verdiren, detoks yaptıran baharatlar konusuna şimdilik noktayı tarçınla koyalım. Tarçının kan şekeri düzenlemekten açlık krizlerini önlemeye kadar çok sayıda özelliği olduğunu, kilo verme konusuna yoğunlaşan yazılarımda anlatmıştım. Geçmiş zamanlarda tıbbi nedenlerle de kullanılan tarçın aynı zamanda çok iyi bir antioksidan. Tarçın ile ilgili daha kapsamlı bir yazım olduğunu da hatırlatmak isterim. Okumak isteyenler için linki burada.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.